Şanlıurfalı çocukların kararan hayatları

Yaklaşık 45 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde hayat mücadelesi veren SSPE hastası Şanlıurfalı Mehmet Altun hayatını kaybetti. SSPE Derneği Şube Başkanı ise duruma isyan ederek Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm siyasi yetkilere çağrıda bulundu.

25 / 02 / 2017 15:59

Bilal KAPLAN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Şanlıurfa'da sayılı 2 bin civarında olduğu tahmin edilen SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) hastası çocuktan biri daha hayat mücadelesine yenik düştü. Yıllardır SSPE hastalığı ile mücadele eden ve 45 gün önce durumu ağırlaştığı için hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Mehmet Altun'dan acı haber geldi. Ailesi ve sevenlerinin umutlu bekleyişi dün yasa dönüştü. Altun, genç yaşta ilacı ve tedavisi bulunmayan SSPE hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu. 1987-1998 yılları arasında yanlış yapılan kızamık aşısı nedeniyle Doğu ve Güneydoğu'da binlerce çocuğun hayatını karartan SSPE hastalığıyla mücadele için kurulan derneğin SSPE Derneği'nin Şanlıurfa Şube Başkanı İsa Çetinkaya Altun'dan gelen acı haberin ardından adeta isyan etti.

 ‘BABASI 15 TEMMUZ'DA AÇ, SUSUZ NÖBETTEYDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve milletvekillerine seslenen Çetinkaya, hastalara ve ailelere sahip çıkılmasını ve adaletli davranılmasını istedi. Altun'un babasının diğer babalar gibi memleket sevdalısı olduğuna vurgu yapan Çetinkaya, "Şanlıurfa'da bir SSPE hastasını daha kaybettik. Bu yavrumuz SSPE hastalığına yakalanmasaydı sizler gibi bir mevki makam sahibi olabilirdi. Olan oldu. SSPE'ye yenildi ve hayatını ülkesine adadı. Babası ise 15 temmuz da aç susuz demokrasi nöbetini ifa etti ve hala ülke için canını vermeye sözünü veren bir babaya ve babalara neden sahip çıkmıyorsunuz? Sizi Hz. Ömer'in adaletine davet ediyorum" dedi.

SSPE NEDİR?

Açılımı Subakut Sklorezan Panansefalit olan SSPE hastalığına kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen virüs neden oluyor. Virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geçiyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor. Kesin tedavisi olmayan virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor. SSPE, özellikle çocuklarda, nadirde olsa yetişkinlerde görülebilen bir hastalık. Genellikle kırsal bölgelerdeki erkeklerde kızamık enfeksiyonundan bir kaç yıl sonra veya 10 yıl sonra bile ortaya çıkabilen bir ölümcül rahatsızlık. Türkiye'de daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde rastlanılıyor. Hastalığın ilk belirtileri unutkanlık ve sinirlilik ile başlıyor. Ardından ilerleyen dönemlerde sıçramalar başlıyor ve çocuk tek başına yemek yiyemeyecek hale geliyor. Daha sonra ise hasta yatağa bağımlı hale geliyor ve burnundan sıvıyla besleniyor. Son dönemlerde ise hasta komaya giriyor ve bu koma ölümle sonuçlanıyor. Yetkililer tarafından hastalığın aşı yapılmayan çocuklarda rastlandığı öne sürülse de, olayın perde arkasında MHP'li Osman Durmuş'un 2000'li yıllarda Sağlık Bakanlığı yaptığı dönemde soğuk zinciri bozulmuş dolayısıyla hiçbir etkisi olmayan aşıların kullanılması yüzünden çocukların bu çaresiz hastalığa yakalandığı biliniyor.

Şanlıurfa başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'da yüzlerce çocuk bu sebeple öldü. HDP'li Ayhan'ın Eski Bakan Durmuş ve hastalık hakkında Meclis'te defalarca önerge vermesine rağmen bir türlü bu konu aydınlığa kavuşturulmadı.