‘Son 44 yılın en kurak mevsimini yaşıyoruz’

Su Yönetimi Genel Müdürü Dr. Bülent Selek, “Bu yıl sayın bakanımızın da yakın zamanda açıkladığı gibi son 44 yılın en kurak mevsimini yaşıyoruz. Dolayısıyla bu konuda yapılacak çalışmalar, kuraklığın etkilerinin önceden belirlenip, ona göre alınması gereken tedbirleri belirlemek adına son derece önemlidir” dedi.

04 / 11 / 2017 14:17

Bilal KAPLAN-İPEKYOL

Fırat-Dicle Havzası Kuraklık Yönetim Planı Bilgilendirme Toplantısı Şanlıurfa Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleşti. Toplantıda Fırat-Dicle Havzası Kuraklık Yönetim Planı ile muhtemel kuraklık riskleriyle karşılaşıldığında yaşanacak olan olumsuz etkilerin azaltılması, su kıtlığında alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve mümkün olan en kısa sürede kuraklık problemlerin çözüme yönelik olarak kuraklık öncesinde, esnasında ve sonrasında alınacak tedbirlerin belirlenmesi konuları görüşüldü. Toplantıda konuşan Su Yönetimi Genel Müdürü Dr. Bülent Selek, “Su vazgeçilmez bir kaynak insan ve ekosistem için dolayısıyla suyun yokluğu hayatın yok olması demektir” diyerek suyun önemini vurguladı.

SELEK: SON 44 YILIN EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞIYORUZ’

Türkiye’de son 44 yılın en kurak mevsiminin yaşandığına dikkat çeken Selek, “Suyumuzu her zaman koruyup ona göre kuraklık şartlarında gerekli tedbirleri almamız lazım. Tabi bildiğiniz gibi kuraklık iklim değişikliği etkisiyle son yıllarda ülkemizde daha da şiddetlendi. Maalesef eskiden 10 yılda 15 yılda bir kuraklık yaşardık fakat son yıllarda bu artık 3 yıla 2 yıla etki eder hadise haline gelmiş durumdadır. Önceden biliyorsunuz 1973-1974 yılında şiddetli kuraklık olmuştu. Daha sonra 89’da oldu. 2000 yılı kuraklığını hepimiz hatırlıyoruz. 2007-2008 ve 2014 yılı kurak geçmiştir. 2014’ten sonra yine bul yıl sayın bakanımızın da yakın zamanda açıkladığı gibi son 44 yılın en kurak mevsimini yaşıyoruz. Dolayısıyla bu konuda yapılacak çalışmalar kuraklığın etkilerini önceden belirlenip ona göre alınması gereken tedbirleri belirlemek son derece önemlidir” dedi

‘SUYUN KIYMETİNİ BİLİYOR MUYUZ? BİLMİYOR MUYUZ?’

Suyun tükenmez bir kaynak olmadığını bildiren Selek, “Burada özellikle su geldi ama su geldikten sonra suyun kıymetini biliyor muyuz? Bilmiyor muyuz? O konuda biraz daha düşünmemiz gerektiğini belirmek istiyorum. Zaman, zaman DSİ ile bölgemizde suyun kullanımıyla ilgili, israf edilmesiyle ilgili bir takım sıkıntıların olduğu hepimizin malumunuzdur. Tabi su tükenmez bir kaynak değildir, bunu her zaman belirtmek lazım. Fırat-Dicle Havzası ülkemizin alan olarak yüzde 23’ünü kaplıyor. Su potansiyeli olarak hemen hemen yüzde 30’u, 50 milyar metreküp su potansiyeli var. Toplamda 186 milyar metreküpü düşündüğümüzde dolayısıyla yüzde 30 burada. Potansiyel var ama bu potansiyel belki çok büyük gözükebilir. Özellikle sulama konusunda çok fazla ihtiyacımız var ülke olarak” ifadelerini kullandı.

YILMAZ: KURAKLIK YÖNETİMİ SON DERECE ÖNEMLİ

Haliliye Kaymakamı Ali yılmaz ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Gerçekten havza yönetimi ve su yönetimi ülkemiz için hayati öneme sahip bunun biz de farkındayız. Şanlıurfa Valiliğimiz de diğer bağlı idarelerimizle beraber ve ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere bu konuda özellikle çalışmalar yürütüyorlar ve çalışmamız gerekiyor. Çünkü ülkemiz bakımından maalesef son yıllara kadar havzalarımızı, suyumuzu çok iyi koruyamıyoruz. Atatürk Barajı en büyük barajımız. Kirlilik düzeyi giderek artıyor, çeşitli toplantılarda hep vurgulanıyor. Kuraklık konusunda yine olan suyu yönetimi, kuraklık planların hazırlanması son derece önemli, bu bakımdan bu havzanın uzun vadede halkımızın kullanımına sunulması ve gelecek nesillerin bu havzadan sağlıklı bir şekilde faydalanması bakımından kesinlikle bu tür koruma ve özellikle kuraklık dahil olmak üzere koruma ve kullanma konusunda ciddi planlamalar yapmamız gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.