Suriyeli gerginliğine neden olan Şanlıurfalı sorgulanıyor

Sokak ortasında kız arkadaşına şiddet uyguladığı iddiasıyla olay yerine sevk edilen polislere direnen ve Suriyeli olduğu zannedilen Şanlıurfalı M. K.'nın sorgusu sürüyor.

27 / 03 / 2017 17:45

Dün akşam saatlerinde, Balıklıgöl yakınlarında, sokak ortasında kız arkadaşıyla tartışan M.K., sinirlenince şiddet uygulamaya başladı.

Çevredekilerin engel olmaya çalıştığı M. K., şiddetini sürdürünce olay yerine polis ekipleri çağrıldı. Öfkeli sevgili, polislere de direnince, kısa süreli arbede yaşandı. Bu sırada kulaktan kulağa 'Polise direnen bir Suriyeli' söylentisi yayılmaya başladı. Söylentiye inanan yüzlerce kişi, olay yerine akın etti. 


Öfkeli kalabalık, polislere güçlük çıkaran ve Suriyeli olduğunu düşündüğü kişiyi linç etmek istedi. Polis, Suriyeli olmadığını anlatamadığı genci, kalabalığın elinden kurtarmak için bölgedeki bir fırına soktu. Bu sırada öfkeli kalabalığın linç girişimini önlemek için de takviye polisler çağırıldı. Bölgeye zırhlı araçlarla birlikte sevk edilen polisler, kalabalığı güçlükle uzaklaştırıp Suriyeli olduğu düşünülerek gerginliğe yol açan M.K.'yı, sorgulamak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

SURİYELİLERİN İŞ YERİ TAŞLANDI

Bu sırada toplanan kalabalık ise Suriyeliler'e yönelik tepkilerini sürdürdü. Öfkeli kalabalık, kentte Suriyelilerin çalıştırdığı Arapça tabelaların bulunduğu bazı işyerlerinin camlarını kırarak hasar oluşturdu. 

Polisin çabası ve yapılan sağduyu çağrıları ile gece hayatın normale döndüğü kentte, tansiyonun düşmesiyle bugün sabah saatlerinde Suriyeliler işyerlerini yeniden açtı. Kırılan camlarını değiştiren ve çalışmayı sürdüren Suriyeliler, yanlış anlaşılma nedeniyle hedef hale gelmelerine üzüldüklerini ifade etti.

"PİŞMANIM..."


Emniyet Müdürlüğü'nde halen sorgulanan M.K. ise kız arkadaşıyla kavgasının kentte gerginliğe yol açmasının üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Yolda yürürken tartıştığı kız arkadaşıyla kavgalarına engel olmaya çalışan polislerle arbede yaşadığını ve olayların istenmeyen noktaya ulaştığını anlatan M.K., pişman olduğunu ifade etti.

Sorgusu süren M.K.'nın işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Öte yandan gece gerginliğin yaşandığı kent merkezi ile Suriyeliler'in yoğunlukla yaşadığı noktalarda polisler, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için önlemlerini artırdı.