Suruç saldırısı davasının 3'üncü duruşması başladı

Suruç'ta 33 kişinin hayatını kaybettiği terör örgütü IŞİD'in canlı bombasının intihar saldırısıyla ilgili 1'i tutuklu 2'si firari sanığın 140'er kez müebbet hapis cezası istemi ile yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı.

14 / 11 / 2017 15:38

PYD denetimindeki Kobani'ye yardım götürmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri 20 Temmuz 2015'te Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yaptığı sırada, IŞİD'li canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Canlı bomba saldırısında 33 kişi hayatını kaybetti,104 kişi de yaralandı.

Saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında halen Ankara Gar saldırısından dolayı tutuklu olan Yakup Şahin ile Suriye'de bulunduğu belirtilen Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkında 104'er kez müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması, Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Polis ve jandarmanın yoğun önlem aldığı duruşmaya, saldırıda yaralı kurtulan ve hayatını kaybedenlerin ailelerinin yanı sıra HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ve  çok sayıda vatandaş katıldı. Ankara'daki Gar saldırısıyla ilgili tutuklu bulunan ve Suruç davasının tek tutuklu sanığı olan Yakup Şahin, bir önceki duruşmada hakkında mahkemeye getirilme kararı verilmesine rağmen bugünkü duruşmaya getirilmedi. Mağdur avukatlarının katıldığı duruşmada tanık ve ölenlerin yakınlarının ifadeleri alındı. 

(HABER MERKEZİ)