Tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı ağırladı

Suriye sınırındaki Ceylanpınar tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı’nı ağırladı. Sınırın sıfır noktasındaki ilçeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ceylanpınarlıların eğitimde, sağlıkta ve ulaşımda bugüne kadar görmediklerini göreceğini söyledi.

24 / 06 / 2017 17:02

(Hüseyin ÖZKAN-Mustafa PAYIK-İPEKYOL)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, dün Şanlıurfa’ya geldi. Kent merkezinden helikopterle Ceylanpınar’a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçenin ağırladığı ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti GAP Havalimanında AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ilçe belediye başkanları, askeri erkân, kurum amirleri, AK Parti İl Teşkilat üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa’daki ziyaretleri kapsamında ilk olarak Ceylanpınar'a geçti. İlçenin ağırladığı ilk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ı büyük bir kalabalık karşıladı. Kurulan miting alanında halka hitap eden Erdoğan, Ceylanpınarlıların eğitimde, sağlıkta ve ulaşımda bugüne kadar görmediklerini göreceğini söyledi. Geçmişteki zihniyetlerin vatandaşları hendeklere, çukurlara mahkûm ettiğini ifade eden Erdoğan, “Çünkü insan muamelesi yapmadılar. Şimdi devran değişti, artık her gün güzel olacak. Şunu iyi biliniz, biz her zaman yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘ŞANLIURFA’YA 35 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK
Şanlıurfa’ya son 15 yıl içinde 35 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Şunu iyi biliniz. Biz her zaman yanınızdayız, yanınızda olmaya devam edeceğiz. Şanlıurfa’ya şu son 15 yıl içinde yaptığımız yatırım ne biliyor musunuz? Yaklaşık 35 katrilyon Şanlıurfa’ya yatırım yapmışız. Öncekiler nerdeydi? Onlar aldıkları parayı dağa gönderdiler dağa. Onlar aldıkları parayı bu ülkenin evlatlarına kurşun olarak kullandılar. Fakat biz bu millete sevdalıyız. Arap’ına, Kürt’üne sevdalıyız, Türk’üne sevdalıyız. 80 milyonuna sevdalıyız. Öyle olmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Öyle sevmeye de devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ MART 2019, HEDEFİMİZ KASIM 2019’
Ceylanpınarlılara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin 2019 olduğunu belirterek kadınlardan ve gençlerden iki ricası olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Ama benim sizden bir ricam var. Önce hanım kardeşlerime sesleniyorum. Hanımlar kapı kapı dolaşarak gönülleri kazanacaksınız. Tamam, buna var mıyız? Gençler sizler de kapı kapı dolaşacak genç gönülleri bu çatının altına davet edeceksiniz. Durmak yok. Şimdi de ana kademeye sesleniyorum. Durmayacağız, çok çalışacağız. Zira rabbim, çalışana veriyor. Yan gelip yatana değil. Şimdi yeni Anayasa oylandı. Ceylanpınar yüzde 50’nin üzerinde evet dedi. Tabi yeterli değil. Biz tabi Ceylanpınar’dan daha çok bekliyoruz. Ama bunun düzeleceğine inanıyorum. Sizin gözlerinizden bunu okuyorum. Ceylanpınar verirse daha fazlası olur. Şimdi hedef Mart 2019. İki önemli seçim var. Buna şimdiden hazırlanacağız” diye konuştu.

‘ŞANLIURFALILAR, CEYLANPINARLILAR ENSAR OLDU SURİYELİLERE’
Şanlıurfalıların, Ceylanpınarlıların ensar olduğunu, Suriyelilere kucak açtığını kaydeden Erdoğan, ”Fakat benim ayrıca bir teşekkür borcum var. Tüm Şanlıurfa, Ceylanpınar dahil olmak üzere siz Suriye’den gelenler kardeşlerinize ensar oldunuz. Oralardan kovulanlara, oralardan tehditle topraklarını terk edenlere siz Mekke Medine arasındaki gibi ensar oldunuz. Onlara kucak açtınız. Birileri gibi kovmadınız. İnanıyorum bundan sonra da ensar olma görevini biz Müslümanlara yakıştığı şekliyle yaparsınız ve yapacaksınız. Bundan bir şüphe var mı, yok.  Bugüne kadar kimseniz huzurunda eğilmedik. Biz, yalnızca Allah’ın huzurunda rükuda eğiliriz. Başka hiçbir yerde değil. Yolumuza bu güne kadar böyle devam ettik” ifadelerine yer verdi.

‘BURAYI KİMSEYE BÖLDÜRTMEDİK, BÖLDÜRTMEYECEĞİZ’
Partinin sembolü haline gelen Rabia işaretinin anlamına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve muhalefete yüklendi. “Bu toprakları kimseye böldürtmedik, böldürtmeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Şu Rabia’mızı biliyorsunuz değil mi? Ama birileri bilmiyor. Kılıçdaroğlu gibileri bilmiyor. Anlamaz. O diğerleri, Kandil’in atıkları var ya onlar da bilmez. Ama biz biliriz. Birincisi nedir? Tek millet. Biz tek milletiz. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abaza’sıyla, Arap’ıyla, Boşnak’ıyla, 80 milyon tek milletiz. İki, tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanının rengidir. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Her yıldız şehidimizin ta kendisidir. Onun dışında bayrak tanımayız. Üç, bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. 780 bin kilometrekareyle bu topraklar bizim vatanımızdır. Burayı kimseye böldürtmedik, böldürtmeyeceğiz. Gabar’sa Gabar, Cudi’yse Cudi, Tendürek’se Tendürek, Bestler Derelerse Bestler Dereler, her yerde varız ve olacağız. Çünkü bu milletin huzuruna inşallah kimse el atamayacak. Dört, tek devlet. Türkiye Cumhuriyetinden başka devlet tanımıyoruz biz. Ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin garantisi altında bu hizmetleri sürdüreceğiz.”

HARRAN’DA İFTAR
Son olarak Ceylanpınarlıların bayramını da tebrik eden Erdoğan “Bayram birliktir, beraberliktir. Onun için bir olacağız. İri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız” diyerek sözlerine son verdi. Buradaki konuşmasının ardından Akçakale’yi de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra 16 Nisan Referandumunda yüzde 97.2 oyla ‘evet’ diyen Harran’da vatandaşlarla iftarını açtı.