TARIM BAKANI FAKIBABA'DAN ŞAŞIRTAN ÇIKIŞ: Üniversite değil fakülte kuracağız

AK Parti Milletvekili Cevheri’nin Gazete İpekyol’da yaptığı röportajda hayalinin Şanlıurfa’da tarım üniversitesi açılması olduğunu belirtmesinin ardından bizzat kendisi tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi. Erdoğan da, ikinci sırada bu talebi ileten Konya milletvekiline Şanlıurfa’ya tarım üniversitesi kuracağını ifade ederek, Cevheri’nin önerisine sıcak baktığını açıkça gösterdi. Konu sosyal medyada ve dost meclislerinde sık sık gündeme gelmeye başladı. Gözlerin çevrildiği Tarım Bakanı Fakıbaba da "Üniversite yerine fakülte kuracağız" dedi

01 / 01 / 2018 11:33

Adil HİLAL-İPEKYOL

Tarım şehri Şanlıurfa'nın Tarım Bakanı'na da sahip olmasıyla 'Tarım Üniversitesi Şanlıurfa kurulsun' talepleri daha gür bir sesle dile getirilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sıcak baktığı fikrin Bakan Fakıbaba tarafından takip edilip hayata geçirilmesi bekleniyordu. Ancak Bakan Fakıbaba, üniversitesi yerine Harran Üniversitesi’nin bünyesinde bir tarım fakültesinin kurulacağı yönündeki açıklamasıyla herkesi iyice şaşırttı. Şanlıurfa’da kurulması amaçlanan üniversitedeki bütün kaynaklar tarıma ve tarımsal araştırmalara yönlendirilecek ve kentin tarım nabzı daha hızlı atmaya başlayacaktı. 

Gazete İpekyol’a verdiği röportajda "Benim bu bölge için en büyük hayalim bir tarım üniversitesi" diyen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri bu hayalini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Gazete İpekyol’un takipçisi olduğu konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden edinilen bilgiye göre bu fikre sıcak bakan Cumhurbaşkanı, 'Tarım Üniversitesi Konya'da kurulsun' diyen Konya milletvekiline 'O üniversite Şanlıurfa'da kurulacak' dedi. Tüm bu gelişmelerin ardından Vekil Cevheri'nin kendine misyon edindiği ve fikir babası olduğu bu hayali Şanlıurfalılar tarafından da sahiplendi.

FAKIBABA: FAKÜLTE KURACAĞIZ

Tarım kenti olarak anılan, buğdayın atasının Göbeklitepe'de bulunduğu kanıtlanan, ekonomisi tarıma dayanan, mercimek ve pamukta Türkiye'nin büyük bir ihtiyacını karşılayan, çiftçi sayısı yaklaşık 60 bin olan Şanlıurfa'da 'Tarım Üniversitesi' kurulması için sosyal medyadan da çağrılar yapılmaya başlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nın da Şanlıurfalı Ahmet Eşref Fakıbaba olmasında dolayı 'Tarım Üniversitesi'nin' kurulmasının daha mümkün olduğunu düşünen Şanlıurfalılar  #tarımüniversitesiurfadakurulsun hastangi ile seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı. Ancak Şanlıurfa’da ‘Tarım Üniversitesi’ kurulması yönünde tartışmalar sürerken, GTV Sahibi Ömer Kapaklı kendisine konuşan Bakan Fakıbaba'nın “Tarım Üniversitesi değil, Harran Üniversitesi bünyesinde Tarım Fakültesini kuracağız. Bu konuda gerekli görüşmeleri yaptım. İlk Urfa ziyaretinde sizinle yapacağım programda ayrıntılı bir şekilde halkımıza anlatacağım” dediğini aktardı.

Şimdi vekil Cevheri'nin Cumhurbaşkanı'na sunduğu ve olumlu karşılanan 'Tarım Üniversitesi' kurulma talebi için Fakıbaba'nın konunun takipçisi olması ve kısa sürede müjdeli bir haber paylaşması bekleniyordu. Ancak Bakan Fakıbaba’nın bu yönde bir açıklama yapması kafaları iyice karıştırdı. Urfa’da üniversite yerine tarım fakültesinin kurulmak istenmesi akıllara Harran Üniversitesi bünyesindeki ziraat fakültesinin ‘ne iş’ yaptığı sorusunu akıllara getirdi.