Turizm için herkese görev düşecek

‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’ kapsamında Şanlıurfa’daki bütün turizm bileşenlerine eğitim verilecek. Taksi şoförlerine iletişim ve harita bilgisi eğitimi verilirken, restoran ve oteller de hijyen eğitiminden geçecek.

21 / 02 / 2017 11:50

(Hüseyin ÖZKAN/İPEKYOL)

Avrupa Birliğinin desteğiyle yürütülen Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Avrupa Birliğinin Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında desteklenen 9,6 milyon Euro’luk projenin temel amacı Şanlıurfa’nın dünya turizminde hak ettiği yere getirilmesine katkıda bulunmak. 2 yıl sürecek olan projenin 2 temel bileşeni bulunuyor. Bu kapsamda turizm alanında farkındalık yaratmak amacıyla projenin inşaat faaliyetleri ve teknik destek faaliyetleri kapsamında çalışmalar yürütülecek.


TURİZM ROTASI

‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi Takım Lideri Mary McKeon, Şanlıurfa Kent Koruma Alanı ve Göbeklitepe Arkelojik Alanı İçin İnşaat ve Yenileme Çalışmaları Projesi Takım Lideri Yaman İrepoğlu bir otelde düzenledikleri basın toplantısında projenin amacı ve nihai hedefleri hakkında bilgi verdi.

Projenin inşaat faaliyetleriyle ilgili kısmını anlatan İrepoğlu, “Göbeklitepe üst örtüsü olmak üzere,  Haşimiye Meydanı, 58 Meydanı ve Reji Meydanı, Mahmutoğlu Meydanı ve Mahmutoğlu Batı Meydanında sokak sağlıklaştırma, aydınlatma çalışmaları gerçekleştirilecek. Sakıp’ın Köşkü, Yasin’in Kahvesi ve 11 Nisan İlkokulu’nun yeniden işlevlendirilmesi, turizm rotası olarak belirlenen Güllüoğlu Sokak, Kazancı Bedih Sokak, Mumcular Sokak, Karakol Sokak ve Bedendibi Sokaklarında ve bu sokaklarda yer alan tarihi binalarda aydınlatma çalışmalarının yapılacak. Nisan 2016 tarihinde başlanan inşaat çalışmalarının Haziran 2017 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır” dedi.


GÖBEKLİTEPE ÇATISI

Göbektepe’deki çatı çalışmalarına da değinen İrepoğlu, “Bugünkü toplantımızın amacı Avrupa Birliği destekli ‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’ kapsamında iki bileşenli bir proje yürütülüyor. Bir tanesi inşaat bileşeni, diğer teknik yardım bileşeni. Bizim yönetimimiz altındaki birim kent içindeki koruma alanlarındaki turizm rotalarındaki eserlerin revizyonu, restorasyonu. Diğer bileşenimiz Göbeklitepe ören yerindeki kazı alanlarının çatıyla örtünme projesi. Bu projemize 2016 Nisan ayında başladık. Sanırım Mayıs ayında veya Haziran’ın başında bu çatı örtüsünü bitirmiş olacağız. Kent içindeki koruma alanlarımızın yüzde 90 oranında bitirmiş durumdayız. Projenin önemli bir destinasyonu olan Göbeklitepe’deki ve Şanlıurfa’daki turizm hareketine önemli bir canlılık umut ediyoruz. Çatı projesi Alman Arkeoloji Enstitüsünün yürütmüş olduğu Berlin’de yapmış olduğu bir proje. Uzun yıllar bu alanda çalıştıkları için oldukça doğaya saygılı, doğanın içinde kendini gösteren bir proje. İnşallah bu projeyle orası inşallah daha da canlanacak” ifadelerini kullandı.


BÜTÜN BİLEŞENLER İŞİN İÇİNE KATILACAK

Projenin, pazarlama, markalaşma ve tanıtım stratejilerine değinen  ‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi Takım Lideri Mary McKeon ise amaçlarının bütün bileşenlerle birlikte turizmde bir farkındalık yaratmak olduğunu kaydetti. McKeon,

“Projemizin bir parçası da turizm sektöründe hizmet veren tarafları eğitmek olacak. Bunlar taksi şoförleri, minibüs şoförleri, oteller, restorantlar, hediyelik eşya satanlar, esnaf gibi bu alanda turizmde hizmet veren insanları eğitmek ve turizmin kalitesini arttırmak temel amaçlarımızdan birisidir. Eğitimlerimizden bir tanesi de hijyenle ilgilidir. Turizmde hizmet veren oteller, restorantlar, kafelerin belli bir standarda ulaşması için eğitimler verilecek ve bu hijyen eğitimleri uygulamaları için de eğitimler verilecek” dedi.

 

TAKSİ ŞOFÖRLERİNE EĞİTİM

Turizmi canlandırmak için Şanlıurfa’da Uluslararası Arkeoloji Konferansı düzenlenmesi,

Uluslararası Sanat Çalıştayının düzenlenmesi ve Uluslararası Mutfak Çalıştayının önümüzdeki günlerde düzenleneceğini vurgulayan McKeon, “Otobüs ve taksi şoförleri yine eğitim vereceğimiz sektörlerden biri olacak. Örneğin otobüs veya uçakla Urfa’ya geldiğinizde artık bir turistsiniz ve hemen bir taksi tutup ulaşacağınız bir yere geliyorsunuz. Ankara’dan İstanbul’dan, Almanya’dan ya da İtalya’dan fark etmez gelen turistlerin belirli ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlara standart bir şekilde karşılık verecek düzeye gelmeniz gerekiyor. Örneğin hem iletişim olsun, hem harita bilgisine sahip olmalı. Urfa’da nerelere gidilir, nerede konaklanır gibi tutarlı bilgilere sahip olması için taksi şoförlerine de eğitim verilecek” ifadelerini kullandı. Turizm fuarlarına katılımın sağlanması için gereken desteğin sağlanacağını belirten McKeon, ‘visiturfa’ portalının oluşturulması için de çalışmalar yürüteceklerini kaydetti. Basın toplantısı daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti.