Unutulmayan En Büyük Acı

Halepçe’de Kürtlerin kimyasal silahla öldürülmesi olayının üzerinden 29 yıl geçti. Katliamın yıldönümünde basın açıklaması yapan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Unutmayacak, unutturmayacağız” derken, İHD’den Nahide Polat Aslan ise Halepçe’lerin unutulmamasını istedi.

17 / 03 / 2017 12:45

Bundan tam 29 yıl önce 16 Mart 1988’de Kuzey Irak'taki Halepçe'de Saddam Hüseyin tarafından Kürt halkına yönelik kimyasal silahla katliam düzenlendi. Katliamın bilançosu ise ağır oldu. Yaşlı, genç, kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin, kimyasal silahların da kullanıldığı saldırıda çoğu Kürt, bir kısmı Türkmen olmak üzere, en az 5 bin insan feci şekilde can verdi, 15 bini ise yaralandı. Katliamın üzerinden 29 yıl geçti. Her yıl olduğu bugün de katliamda hayatı kaybedenler anılıyor. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Halepçe üzerinden bütün katliamları açık, net bir tutumla kınıyor, yapanları ve yaptıranları lanetliyoruz. Biz, insan ve Müslüman duyarlığıyla her bir insanın acısını yüreğimizde duymaya, hatırlamaya devam edeceğiz. Unutmayacak, unutturmayacağız.” şeklinde açıklama yaptı. İHD’den Nahide Polat Aslan ise “Halepçe'de bir katliam yaşandı. Katliam klasik silahlarla gerçekleşmedi kimyasal ve biyolojik silahlar kullanıldı. Çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Halepçe halkı katledildi. Bu katliam insanlık tarihinin utanç sayfasına ‘Halepçe Katliamı’ olarak geçti” dedi.

Kuzey Irak'ın Halepçe kasabasında Kürtlerin kimyasal silahla öldürülmesi olayının üzerinden 29 yıl geçti. Katliamın yıldönümünde basın açıklaması yapan Şanlıurfa Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, "Unutmayacak, unutturmayacağız" diyerek Halep'in de Halepçe'nin hesabının sorulması gerektiğini belirtti. Bir elma kokusuyla başladı, binlerce Kürt hayatını kaybetti. Bundan tam 29 yıl önce 16 Mart 1988’de Kuzey Irak'taki Halepçe'de Saddam Hüseyin tarafından Kürt halkına yönelik kimyasal silahla katliam düzenlendi.

Katliamın bilançosu ise ağır oldu. Yaşlı, genç, kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin, kimyasal silahların da kullanıldığı saldırıda çoğu Kürt, bir kısmı Türkmen olmak üzere, en az 5 bin insan feci şekilde can verdi, 15 bini ise yaralandı. Katliamın üzerinden 29 yıl geçti. Her yıl olduğu bugün de katliamda hayatı kaybedenler anılıyor. Şanlıurfa'da da konuya dair açıklama Eğitim Bir Sen'den geldi. Yazılı açıklama yapan Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, "Kıyımlar, katliamlar İslam coğrafyasının, Müslüman toplumların yıllardır adeta kaderi haline gelmiştir" diyerek, hala göçlerin ve katliamların sürdüğünü belirtti.


‘BUGÜN DE AYNI OYUN DEVAM EDİYOR’

Ortadoğu'da benzer trajedilerin günümüzde de yaşlandığına dikkat çeken Coşkun, Batı'yı sessiz kalmakla suçladı. Coşkun, "Dünya beton sessizliğiyle olanları izlemekte, duyarsızlık maalesef failleri cesaretlendirmektedir. Üstelik hemen yanı başımızda Irak ve Suriye’de ölen, yaralanan, ailesi parçalanan, dul, yetim, öksüz kalan, yoksul düşen, muhacir olan insanların sayısı on binleri, yüz binleri değil, milyonları bulmuştur. Halepçe katliamını kurgulayıp uygulayan emperyalist güçler, bugün aynı oyunlarını oynamaya devam etmektedir. Dün olanlarla bugün yaşananlar birbirinden ayrı, ilgisiz değildir. Dünü, bugünü, yarını ile bir ümmet, tüm varlığıyla imha edilmek istenmektedir. Saddam gibi, Esed gibi, kendi halkına karşı böylesine zalim olan kukla yöneticiler, asıl efendilerin işlerini kolaylaştırmaktadır" dedi.


‘UNUTMAYACAK, UNUTTURMAYACAĞIZ’

Halepçe ve diğer katliamları kınayan Coşkun, "Halepçe üzerinden bütün katliamları açık, net bir tutumla kınıyor, yapanları ve yaptıranları lanetliyoruz. Biz, insan ve Müslüman duyarlığıyla her bir insanın acısını yüreğimizde duymaya, hatırlamaya devam edeceğiz. Unutmayacak, unutturmayacağız. Her platformda, her kademede tüm mazlum çığlıklara tercüman olacağız. Onlar için mümkün her vasıta ile mücadele edeceğiz. Nerede, kime ve nasıl yapılırsa yapılsın, din, dil, ırk, inanç ayrımı yapmaksızın tüm katil ve zalimlerin şiddetle karşısında, olanca sahiplenme duygusuyla bütün mazlumların yanındayız, yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

 (HABER MERKEZİ)