Urfa Müftüsü: Yazın camilerde üşüdüm

İl Müftüsü İhsan Açık, camilerdeki elektrik tüketimi ve israfı konusunda vatandaşlara serzenişte bulunarak, “Bizim camilerimize ödediğimiz para onların ısınmasına da yetecek seviyede. Fakat maalesef vatandaşımız yazın aşırı soğuk istiyor, ki ben bazen camilere gidiyorum, yazın üşüyorum” ifadelerini kullandı.

17 / 11 / 2017 12:09

Şanlıurfa İl Müftü İhsan Açık kentte görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Müftülüğün yaptığı çalışmaları aktaran İl Müftüsü İhsan Açık, özellikle Kur’an kurslarına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını dile getirdi.

Son zamanlarda gündemde olan nikâh kıyma konusunda da henüz ellerine yönetmeliğin gelmediğini aktaran Müftü Açık, yönetmelik netleştikten sonra vatandaşlara nikâh günü vermeye başlayacaklarını sözlerine ekledi. Şanlıurfalılardan nikâh konusunda talebin de olduğunun altını çizen Açık, yönetmeliğin de birkaç hafta içerisinde netleşip, ellerine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Müftülük bünyesinde yaklaşık 2 bin personellerinin olduğunu vurgulayan Müftü Açık, kent genelindeki camilerde 350 imam açığı bulunduğunu dile getirdi.


MÜFTÜ AÇIK: YAZIN CAMİDE ÜŞÜDÜM 
Camilerde yaşanan elektrik ve israf konusuna da değinen Müftü Açık, “İsraf konusunda sıkıntımız var. İsrafı önlememiz gerekiyor. Cami dahi olsa israf yapılmamasını istiyoruz. Yoksa bizim camilerimize ödediğimiz para onların ısınmasına da yetecek seviyede. Fakat maalesef vatandaşımız yazın aşırı soğuk istiyor, ki ben bazen camilere gidiyorum, yazın üşüyorum. Yazın üşüdüm ben birçok camide. Cami cemaatimiz arasında da bazen tartışmalar olabiliyor. Camide sadece namaz saatlerinde bir klimalarımızı kullansak hem ısınma hem de soğutmayla ilgili esasında bunu çözeceğiz ama yine de bu işin içerisine el atıldığı zaman diğer illerimizde aydınlanmanın haricinde, Urfa elektrik konusunda Türkiye’deki 81 ilden daha fazla para alıyor. Borcu olmayan da bir kurumuz. DEDAŞ’a borçlu da değiliz. 3 yıl önce ödenek alarak camilerimizin borçlarını ödedik. Abone olmayan camilerimizi abone yaptık. DEDAŞ yönetimi de camilerle ilgili pozitif bir ayrım yaptı bize. Borç konusunda bize yardımcı oldular, özel indirimler yapıldı” diyerek sözlerine son verdi.

Müftü Açık'ın elektrik israfı ve camilerde sadece namaz saatlerinde klimaların açılması yönündeki açıklamaları, özellikle yaz aylarında ve Ramazan ayında camilerde oturan ve uyuyan Şanlıurfalı vatandaşları akıllara getirirken, bu konuda herhangi bir çalışma olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL