Urfa'da milli servet boşa akmayacak!

Suyun israfının önlenmesini amaçlayan ve Kurtuluş Sulama Birliği tarafından hayata geçirilen 2,5 metre küplük kanal kanal projesi yakın zamanda faaliyete girecek. Projeyi yerinde inceleyen Eyyübiye Belediye Başkanı, " Yaklaşık 20 bin dekarlık bir alan su ile buluşacak, milli servet dediğimiz su boşa akmayacak" dedi.

12 / 08 / 2017 15:15

Kurtuluş Sulama Birliği suyun israfını önlemek ve geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlattığı 2,5 metre küplük bir kanal projesinde sona gelindi. Şanlıurfa'da ovanın suya kavuşması ile çiftçilerin yıl içinde en az 2 ürün ekimine yönelmesi beraberinde su seviyesinin düşmesine ve sulamada sıkıntılar oluşmasına neden oldu. Bünyesinde bulunan 26 köyün 13’ünde meydana gelen sulama sıkıntısı üzerine harekete geçen Kurtuluş Sulama Birliği farklı bir projeye imza atıp örnek oluşturdu. Ana kanaldan akıp Suriye’ye giden suyun tekrardan dönüşümünü sağlamak amacıyla 2,5 metre küplük bir kanal oluşturuldu.  Yaklaşık bir buçuk ay önce başlatılan ve bitme aşamasına gelen proje için sahaya çıkan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci proje sayesinde yaklaşık 20 bin dekarlık bir alanın su ile buluşacağını ve suyun Suriye'ye akmasının engellenerek tekrar Urfa topraklarında kullanılacağını belirtti.

Ekinci, "Atıl tahliyede giden suların normalde sulama suyu olduğunu biliyoruz. Bu sular Suriye'ye gidiyor ve tabi kullanılmadan gittiği içinde ovada kullanılan su yetmiyor. Bu sorunun çözümü için değişik müdahaleler yapılıyor. Bunlardan biri de Kurtuluş Sulama Birliğimizin yaptığı bu çalışmadır.  Boşu boşuna akan suları tekrar tarlalar ile buluşturmak adına yapılan bir tesis var dolayısı ile Sulama Birliği Başkanımızı tebrik ediyoruz. 2,5 metre küplük su tekrar kanallara aktarılıyor ve yaklaşık 20 bin dekarlık bir alan su ile buluşuyor. Dolayısı ile 68 bin dekarlık alana sahip olan Kurtuluş Sulama birliğinin neredeyse yüzde ellisini sulayacak bir tesis ortaya çıkıyor. Kullanılan sular Suriye'ye giden sular. Çok ciddi emekler ile elde edilmiş sulardır. Suları doğru ve etkin bir şekilde kullanmak lazım etkin ve doğru kullanmak adına da bu tarz tesisler yapılması gerekiyor. Bir taraftan çiftçilerin su sıkıntısı gideriliyor ama diğer taraftan da tabi ki milli servet dediğimiz suyun boşa akmasına engel oluyorlar “ dedi.

‘1 HAFTAYA KADAR FAALİYETTE OLACAK’

Kurtuluş Sulama Birliği Başkanı Ahmet Ekinci ise projenin 1 hafta içerisinde faaliyete geçeceğini duyurarak” Belediye Başkanımız bizleri ziyaret ettiler, yaptığımız çalışmaları yerinde incelediler. Başkanımızın ifadesi gibi şuanda 2,5 metre küplük bir kanal yapıyoruz. Tahliyede akan suları tekrar kazandırma adına. Yaklaşık 20 bin dönümü sulayacak ve çiftçilerimizin belli dönemlerde su sıkıntısı yaşadıklarını gidermek adına da böyle bir projeye ve kanala ihtiyaç duyduk.  Yaklaşık bir buçuk ay önce birliğin tamamen öz kaynaklarıyla başlatılan ve bitme aşamasına gelen projemizi inşallah bir haftaya kadar faaliyete geçireceğiz” dedi. Ekinci’ye incelemelerde Belediye Meclis Üyeleri  Hümeyit Bilbay, Bilal Tekatlı da eşlik etti. (HABER MERKEZİ)