Urfalı Büyükelçi Çinlileri ‘Şanlıurfa’ davet etti

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, 2018 yılının Çin’de Türkiye Turizm Yılı olması sebebiyle Çinli yetkilileri Türkiye’nin çeşitli illeriyle birlikte Şanlıurfa’ya da turistik gezi ve yatırım yapmaya davet ediyor.

28 / 01 / 2018 11:55

Şanlıurfalı Büyükelçi Emin Önen,  Kırgızistan’ın Çin Halk Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi Azamat Usenov ve Bahreyn’in Çin Halk Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi Anwar Yusuf Alabdulla’ya nezaket ziyaretinde bulundu.  Büyükelçi Önen, Çin’in bir önceki Ankara Büyükelçisi ve Ortadoğu Özel Temsilcisi Gong Xiaosheng ile de akşam yemeğinde bir araya gelip iki ülke ilişkilerini ele aldı.

80 PROJEYLE ÇİNLİ MİSAFİRLERİMİZİN HUZURUNDA OLACAĞIZ

2018 yılının da Çin’de Türkiye Turizm Yılı olması dolayısıyla Türkiye’nin çeşitli illeriyle birlikte Şanlıurfa’ya da turistik gezi ve yatırım yapmaya davet ettiklerini belirten Büyükelçi Önen, “Çin’de Türkiye Turizm Yılı etkinliklerini başlattık. Türkiye’yi Çin’de tanıtmak için büyük bir fırsat. Yılda yaklaşık 300 bin civarı Çinli turist ağırlıyoruz, ama iki ülke arasında konulan hedef, en az 1 milyon Çinli turist olması. Bizde Türk ev sahibi olmamız noktasında böyle bir start verdik ve başlattık. Çinlilere Türk mutfağımızın lezzetlerinden, ebru sanatımızdan bahsettik ve gösterdik.  Bu bir başlangıç. Yıl içinde inşaallah 80 tane projeyle Çinli misafirlerimizin huzurunda olacağız. Amacımız bu yıl içinde onlara ne kadar tanıtım yaparsak 500 bin, 600 binlere ulaşmak ve ondan sonra akabinde de 1 milyon Çinli turisti Türkiye’de ağırlamaktır” dedi.

YENİ DESTİNASYONLARA URFA’YI DA EKLİYORUZ

Büyükelçi Önen, “Türkiye’de İstanbul’dan başlayıp bütün bölgeyi, en çok Kapadokya’yı merak ediyorlar. Konya’yı merak ediyorlar, Denizli’yi, Pamukkale’yi çok fazla ziyaret ediyorlar. Artık bu yeni destinasyonlara biz Urfa’yı da ekliyoruz.  Yeni destinasyonlara biz Urfa’yı da ekliyoruz. Urfa bildiğiniz gibi dünyanın en eski bir şehri. 12 bin yıllık bir şehir. Bu anlamda bütün Çinli turistler Türkiye’de çok rahat edecekler inşallah. Hem mutfağımızı çok seviyorlar, hem de tarihi anlamda büyük güzellikler sunuyor Türkiye’miz. İnşallah 2018 iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesine büyük katkıda bulunacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)