Urfalı fıstık üreticileri isyan etti!

Şanlıurfalı fıstık üreticileri, yaşanan kuraklık sonrası bölgede doğan tarımsal sulama isteğine, yetkililerden yanıt gelmemesi nedeniyle isyanda. Üreticiler Tülmen Platformu’nun çatısı altında aralık ayında bir araya gelerek yaşadıkları sorunları duyurmaya çalışacak.

08 / 11 / 2017 11:51

Şanlıurfa’nın en önemli tarımsal değerlerinden olan fıstık, yaşanan kuraklık nedeniyle üreticisini zorda bıraktı. Şanlıurfalı çiftçiler, yaşanan bu kuraklık sorunu neticesinde ortaya çıkan tarımsal sulama konusundaki taleplerini her ne kadar dile getirse de bir sonuç alamadı. Yaşanan süreçten dolayı sıkıntılar çeken çiftçiler, Tülmen Platformu’nun çatısı altında bir araya gelerek, sorunlarını duyurmaya çalışacak. Yaşadıkları sorunlar ve yapacakları çalışmalar hakkında Tülmen Platformu adına bilgiler veren Osman Elçi, konunun takipçisi olması gereken kurumları, halkın sesine kulak vermemekle suçladı. Elçi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bölgemizde yaşanan kuraklık sebebiyle tarımsal sulama isteğimize Sn. Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba'nın olumlu yaklaşımı desteği bizlere ümit vermiştir. Fakat DSİ 15. Müdürlüğümüzden projelerin tamamlanması için gerekli çalışmayı görmemekteyiz. Bürokratlarımızdan, seçilmiş tüm milletvekillerimizden aynı desteği ve çalışmayı maalesef görememekteyiz. Tarım Bakanımızın Urfa’nın ve bölgemizin su sorununa hassasiyetle yaklaşmasına rağmen, konunun takipçisi olması gereken kurumlar söz verilen tarihlerde projeleri hazırlamamaktadırlar halkımızın sesine kulak vermemektirler. Bu durum tarımla geçinen çiftçilerimizi üzmektedir.

Konunun hassasiyetine bir kez daha dikkat çekmek için bölgede bulunan tüm çiftçilerimizi Şanlıurfa fıstık üreticilerimizi Aralık ayı içerisinde yapacağımız büyük toplantıya davet ediyoruz. Ulusal ve yerel basın aracılığıyla talebimizi sesimizi Sn. Cumhurbaşkanımıza Sn. Başbakanımıza sizlerin desteğiyle iletmeye çalışacağız. Siz çiftçi kardeşlerimizin bu toplantımıza mutlaka katılımınızı bekliyoruz.” 

(HABER MERKEZİ)