URFA’NIN BAŞ ETMEK ZORUNDA OLDUĞU BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DAHA VAR! Maganda Terör Örgütü!

Şanlıurfa’da giderek artan bireysel silahlanma karşısında can kayıpları da çoğalıyor. Geçtiğimiz hafta sonu 24 saat içerisinde bir damat kendi düğününde maganda kurşunuyla hayatını kaybederken, Birecik’te ise basit bir sebepten olduğu tahmin edilen silahlı kavga sonucu 1’i kadın 3 kişi öldürüldü 4 kişi de yaralandı. Bir hafta önce de silahın artık çocuk oyuncağı haline geldiğini gösteren bir olay yaşanmıştı.

27 / 02 / 2017 11:10

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

Bireysel silahlanma Türkiye’nin hatta dünyanın karşı karşıya olduğu kadim ve büyük bir tehlike. Şanlıurfa’da daha da abartılı olan bu tehlike karşısında her geçen kaybettiğimiz insan sayısı maalesef artıyor. Bazen bir düğünde kendini bilmez birisinin silahından çıkan kurşunla, bazen de incir çekirdeğini bile doldurmayacak kadar küçük meseleler yüzünden çıkan kavgalarda silahını çeken gözünü kırpmadan insan canına kıyıyor. Her iki durumu da geçtiğimiz hafta sonu 24 saat içerisinde peş peşe yaşadık. Bu olaylardan 1 hafta önce de küçücük bir çocuk babasının tabancasıyla oynarken kendi kendisini yaralamıştı. Bu hafta sonunun bireysel silahlanma bilançosu 1’i kadın, 1’i damat 4 kişi hayatını kaybederken; 4 kişi de yaralandı.  


DAMATLIĞI ÇIKARILIP KEFEN GİYDİRİLDİ

İlk silahlı olay haberi Cuma akşamı Harran ilçesinin Parapara köyünden geldi. Alkan ailesi, kısa bir süre önce askerden gelen 22 yaşındaki oğulları Mustafa Alkan için köyün tam ortasında bir düğün organizasyonu yaptı. Herkes gönlünce eğlenirken damat da halaya katıldı. Bu esnada ‘maganda’ olarak tanımlanan kişiler düğünde kutlama amaçlı havaya ateş açtı. Açılan ateş sonucu halay çeken damat Mustafa’nın başına bir kurşun isabet etti. Bir anda yere yığılan Mustafa, yerden kaldırılmaya çalışırken şuurunun yerinde olmadığı görüldü. Kanlar içerisindeki Mustafa, yakınları tarafından Harran Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapacak bir şey olmadığı anlaşılınca kent merkezindeki Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine getirildi. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Mustafa Alkan, morga daha sonra otopsisi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumuna götürüldü. Düğünden çıkan yakınları da hastaneye ardından Adli Tıp Kurumuna gelerek ağıtlar yakıp sinir krizleri geçirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, Mustafa Alkan’ın ölümüne sebep olan magandayı her yerde arıyor. 


DUYAN SİLAHINI KAPIP GELDİ: 3 ÖLÜ 4 YARALI

Ulusal haberlere dahi düğündeki maganda dehşeti haberi düşerken, aradan 24 saat geçmeden bu kez silahlı bir olay haberi ise Birecik’ten geldi. İlçede iki aile arasında çıkan bir kavganın büyümesi sonucu 3 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 4 kişi de yaralandı. Dehşet anlarının yaşanmasına sebep olan kavga, Birecik ilçesi Mezra Mahallesinde önceki gece meydana geldi. Begit ve Akbaş ailelerinden iki kişinin henüz sebebi belli olmayan bir nedenden dolayı tartışması sonucu kavga çıktı. Kavgayı duyanın silahıyla gelip, hangi aileden ise o tarafa destek vermesi üzerine kavga giderek büyüdü. Silahların kullanıldığı kavgada Hatice Akbaş, İbrahim Akbaş ve Halil Begit silahla vurulması sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Ahmet Akbaş, Yakup Akbaş, İbrahim Begit ve Muhittin Begit ise yaralandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda jandarma ve ambulans sevk edildi. Jandarma ekipleri güçlükle kavgayı sonlandırırken, yaralılar ilk müdahalenin ardından Birecik Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Hayatını kaybedenler ise morga daha sonra da otopsileri için kent merkezindeki Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma bir taraftan da kavgaya karışanların yakalanması için çalışma sürdürüyor.


ÇOCUK OYUNCAĞI OLDUĞUNU GÖSTEREN OLAY

Şanlıurfa’da önceki hafta sonu da benzer silahlı olaylar meydana geldi. Ama bireysel silahlanmanın nasıl basit ve tehlikeli hale geldiğinin en büyük göstergesi, küçük bir çocuğun babasının silahıyla yaralanması olayı oldu. Haliliye ilçesi Karşıyaka Mahallesi’nde yaşayan bir ailenin büyükleri evde olmadığı esnada 11 yaşındaki oğulları Muhammet Fadıl A. isimli çocuk babasının tabancasıyla oynadığı esnada bir anda ateş aldı. Çıkan mermi çocuğun bacağından yaralanmasına sebep oldu. Sesi duyan ailesi ve komşuları eve girince çocuğu kanlar içerisinde yerde buldu. Ambulansla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi aciline götürülen çocuğun hayati bir riskinin bulunmadığı ancak bacağından ciddi bir yara aldığı anlaşılmıştı.


MAGANDALIĞA VE SİLAHLANMAYA KARŞI MÜCADELE YOK

Şanlıurfa’da alışıldık bu durum karşısında maalesef mücadele eden yada duyarlılık kazandırmaya yönelik herhangi bir çalışma bulunmuyor. Sadece geçen ay birkaç Suruçlunun düğünlere afiş asarak bireysel silahlanmaya karşı bir kampanya başlatılmak istenmişti. Ancak o girişimde magandalar karşısında çok cılız kaldı.