Uzun kuyruklar tezgah açtırdı

Türkiye'de en çok Suriyelinin barındığı Şanlıurfa'da bu yoğunluktan en çok nasibini alanda İl Göç İdaresi olunca, uzun kuyruklar ve tartışmalar kaçınılmaz oldu. Yoğunluk ise seyyar satıcıların işine yaradı.

18 / 11 / 2017 17:51

Adil HİLAL-İPEKYOL

Şanlıurfa İl Göç İdaresi'nde hemen hemen her gün ve her saatte yaşanan aşırı yoğunluk 'artık yeter' dedirtti.  500 bini aşkın Suriyelinin barındığı Şanlıurfa'da sığınmacılar işlemlerini Haliliye'ye bağlı Karşıyaka Mahallesi'nde bulunan İl Göç İdaresi'nde yapıyor. Göç İdaresi'nde yetersiz personel ve az sayıdaki gişe nedeniyle işlemler uzun sürünce, kuyruklar dışarıya taşıyor.  Sığınmacılar engelli, yaşlı, genç hepsi saatlerce sırada beklemek zorunda kalıyor. Yetkililer sorunun çözümü için harekete geçmediği için bugün yine Göç İdaresi'nde yaşanan yoğunluk tartışmaya sebep oldu. Mahalle sakinleri kaldırım işgali nedeniyle şikayetçi oldu, Suriyeliler ise nerede bekleyeceğiz diyerek çaresizliklerini dile getirdi. Olay yerine polis ve Haliliye Zabıta ekibi sevk edildi. Olay yerine giden ekipler tarafları sakinleştirdi.

SEYYAR SATICILAR MESKEN EDİNDİ

Bu yoğunluktan dolayı yüzü gülen tek tarafın ise seyyar satıcıların olduğu görüldü. Maç, konser, miting gibi etkinliklerde görmeye alışkın olduğumuz seyyar satıcılar İl Göç İdaresi'nden eksik olmuyor. Kendilerine burayı mesken eden satıcılar, uzun kuyruklar nedeniyle saatlerce bekleyen Suriyelilere su, yemek, mısır, dondurma gibi ürünler satıyor. Yoğunluk eksik olmadığı için satıcılar tezgah açarak her gün, Suriyelilere satış yapıyor. Yaz sıcağında devam eden kuyruk çilesinin kışa gelmeden sona ermesi isteniyor.