YADES'le ulu çınarlara ulaşılacak

YADES projesiyle 65 yaş ve üstü vatandaşlar tespit edilecek. Daha sonra bu yaşlılardan 200’üne gıda yardımı, 125 vatandaşın evine tadilat ve 600 kişiye evde bakım hizmeti verilecek. Hiç uçağa binmemiş olanlar da gezi için Çanakkale’ye gönderilecek.

25 / 02 / 2017 16:46

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR TESPİT EDİLECEK

Büyükşehir Belediyesine bağlı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından koordine edilen Engelliler Şube Müdürlüğüne bağlı Engelliler Koordinasyon Merkezinde projeyle ilgili çalışmaların yürütüldüğünü belirten Dirlik, projenin hedefini ise şöyle açıkladı: Anket çalışmaları ve hane ziyaretlerimizle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın tespitini yapmak. Yapılan tespitler doğrultusunda durum ve ihtiyaç analizi yapmak. İhtiyaç sahibi 200 vatandaşımıza gıda paketi dağıtımı yapmak. Gerekli görülen 125 hanenin tadilatını yapmak. 600 kişiye proje ortaklarımızdan biri olan Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte evde bakım hizmeti sağlamak. Bunların yanında hedef kitlemiz sosyal ve kültürel faaliyetler de desteklenmektedir. Bu kapsamda hayatında hiç uçağı binmemiş 65 yaş üstü ve engelli 200 vatandaşımıza uçakla Çanakkale gezisi düzenlenecektir. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sosyal hayata entegre olmaları amacıyla tarihi mekanlara ziyaretler düzenlenecektir. Dede, nine, torun ilişkisini pekiştirmek amacıyla 500 adet çınar ağacı dikimi gerçekleştirilecek. Ulu çınarlarımızın hayat deneyimlerini paylaşabilme amacıyla gençlerle sohbet ortamı oluşturularak deneyim paylaşım günleri düzenlenecektir. 65 üstü vatandaşlarımıza yönelik tiyatro, sinema günleri gerçekleştirilecektir. Son olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Engelliler Koordinasyon Merkezinde açacağımız kurslarla bu vatandaşlarımız ürün üreterek aile bütçelerine katkıda bulunmalarının yanı sıra keyifli vakit geçirme imkanı da bulmuş olacaklardır.”

BİLİCİ, HİZMETLERİN YAPILMASINI ÖNEMLİ BULDU

Etkinliğe katılan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici ise, bakanlığın 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu kaydetti. 65 yaş ve üstü vatandaşlara yapılan hizmetlerin yerinde yapılmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Bilici, projenin hayırlı olmasını istedi.

ÇİFTÇİ: BÜYÜKLER BİZİM HAFIZAMIZDIR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de, yaşlıların deneyimlerinden istifade etmek gerektiğini vurguladı. Yaşlılığın, emeklilik gibi hayattan bir kenara çekilmek olmadığını belirten Çiftçi, “Gönül hiçbir zaman bitmişliği, tükenmişliği kabul edemez. İnsanoğlu bu fıtrata sahiptir. İnsan her zaman önünde bir hayat mücadelesinin olduğunu bilir. Bu hayat mücadelesinde gerçekten mahalleler tarandı. Proje yürütücüleri, arkadaşlarımız incelediler. Çok güzel hayat hikayeleri var, bunun yanında çok acıklı olanlar da var. Terk edilmiş, gerek psikolojik olarak, gerekse de sahiplenme duygusu anlamında hayatın bütün yaşamının gözleri önünde bir film olarak geçtiği ve anılarından bahsettiğinde gözleri yaşaran büyüklerimiz var. Bu büyükler tecrübe itibariyle bizim hafızalarımızdır. Bizim kütüphanelerimizdir” dedi.