Yasak olmasına rağmen kullanılıyor!

Şanlıurfa’da OHAL kapsamında yasaklanmasına rağmen kullanılan havai fişekler, mahalle sakinlerinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Tedbirlerin artırılarak havai fişek kullanımının önüne geçilmesi isteniyor.

08 / 11 / 2017 12:02

Bilal KAPLAN-İPEKYOL

Şanlıurfa Valiliği tarafından özellikle düğünlerde kutlama amaçlı kullanılan havai fişekler Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında ‘Genel güvenlik, asayiş, kamu düzenini korumak ve şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek' amacıyla yasaklandı ancak yasak amacına ulaşmadı. Şanlıurfalıların havai fişekli kutlamalardan yasak olmasına rağmen hala vazgeçmediği görüldü. Suruç Katliamı’na sebep olan canlı bomba, ard arda yaşanan bombalı saldırılar ve patlamalar sebebiyle vatandaşlarda endişeye neden olan yüksek ses, havai fişeklerin kullanımıyla hafızalarda aynı tazeliğini koruyor. Gün boyu işte çalışan akşam eve gidip izlediği kanallarda sıcak gelişmeler, sınırda hareketlilik, Suriye olayları, Ortadoğu’da yaşanan karmaşa haberlerini izleyen vatandaşlar; gecenin ilerleyen saatlerinde patlama sesi duyduklarında istemsiz bir irkilme yaşıyor. Çocuklar ise bu durumun en büyük muzdaribi. Aileler önce patlama sandıkları sesin havai fişek olduğunu ilerleyen saniyelerde fark etse de yaşanan korku, etkisini uzun süre sürdürüyor.

Bu korkulu sürecin en çok yaşandığı ilçe ise haber merkezlerine ulaşanlar baz alındığında Karaköprü olduğu görülüyor. Vatandaşların Valiliğin aldığı havai fişek yasaklama kararının yerinde olduğunu belirterek, tedbir alınmamış olmamasına sitem ediyor. İlçede artık havai fişeklerin kullanılması istenmiyor.