Yüzlerce araçla 'Kudüs' konvoyu'

Şanlıurfa STK'larının düzenlediği Kudüs'e destek konvoyuna Şanlıurfalılar yoğun ilgi gösterdi. Konvoy sonunda yapılan açıklamada "ABD'nin Kudüs kararını tanımıyoruz" vurgusu yapıldı.

12 / 12 / 2017 10:54

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesinin ardından toplumsal tepkiyi yaygınlaştırma amacıyla konvoy oluşturularak yaklaşık bin araçla şehir turu atıldı.

Şanlıurfalıların da araçlarıyla yoğun katılım gösterdiği konvoy Şutim'den başladı, Kuyubaşı, Eyup Peygamber, Harran Kapı, Zabıta Karakolu, Kalkan Cami, Dergah, Haşimiye, Kapaklı Çarşısı, Abidiye , Sırrın Yolu, OSM Kavşağı, 24 Metre, Emniyet Caddesi, Diyarbakır Yolu, Otogar kavşağı, 35 Metre, 35 Metre sonu Diş Hastanesi, ve Diyarbakır Yolu son ışıklarda son buldu.

EYLEMDE BİR DE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Yapılan basın açıklamasında, ABD'nin Kudüs kararını tanımadıklarını belirten ve Sivil Toplum Kuruluşları  (STK) adına Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun şunları söyledi:

“Tarihin her dönemine damga vurmuş, kutlu İslam beldelerini sınır çizgilerine hapsetmeye çalışmış Hak ile batıl mücadelesinin son perdesi bu yüzyılda yaşanacak gibi görünüyor. Biz Yüce Furkan’a iman etmiş ümmet olarak, Allah’ın nûrunu tamamlamasına nefer olacak mıyız olmayacak mıyız bunun kararını vermek durumundayız. Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte biz de sessizliğe gömülüp, yaşadığımız konforun 3-5 yıl daha devam etmesini mi dileyeceğiz, yoksa Hz.Muhammed’in ümmeti olmanın ağır sorumluluğunu yüklenerek meydanlara inecek, küresel katil sürülerinin ve onların maşalarının İslam âlemi üzerine oynadıkları oyunları Bedir’de, Kudüs’ün fethinde, Çanakkale’de ve 15 Temmuz da olduğu gibi başlarına mı geçireceğiz. Kudüs, İlahi vahyi insanlığa ulaştıran peygamberlerinin kokusu, Mirac’ın ev sahibi, ilk kıblemiz, göz bebeğimizdir. Kudüs işgale uğradığından beri Mükerrem şehir Mekke mahzun, Münevver şehir Medine gözü yaşlı kardeşi Aksa’yı izliyor. Bugün Aksa’ya sahip çıkamazsak, yarın İstanbul’a gelecekler, Bugün Filistin’e sahip çıkamazsak yarın Türkiye’yi isteyecekler, bugün İslam Birliğini kurmak için  kol kola giremezsek, yarın sokaklarda kollarımız parçalanacak. Şundan emin olmak gerekir ki Allah’ın vaadi haktır. Ancak Yüce Mevla Hakkı bizim ellerimizle tesis etmek istiyor. Son olarak Allah’ın vaadini vicdan sahiplerinin sesi olarak Saff Suresi’ndeki Allah kelamıyla haykırıyoruz: “Onlar ağızlarıyla Allah´ın nûrunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler istemeseler de Allah nûrunu tamamlayacaktır.”  (HABER MERKEZİ)