Şanlıurfa pazarını genişletmeli!

MÜSAİD tarafından derneğin Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın da katıldığı bir iftar programı düzenlendi. Kaan, Şanlıurfa’nın dış ticaret konusunda en fazla gelişme gösteren şehirlerden biri olduğunu belirterek, ulaşılan pazarların genişletilmesi gerektiğini söyledi.

19 / 06 / 2017 12:00

Mustafa PAYIK/AJANS URFA

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen programa MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan,  AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, MÜSİAD Şube Başkanı Mahmut Barut ile çok sayıda iş adamı katıldı. Bir otelde gerçekleşen iftar programı Kur’an tilaveti ile başladı. Yapılan iftarın ardından ilk olarak MÜSİAD İl Başkanı Mahmut Barut söz aldı.


BARUT: GLOBAL MARKALAR ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

Mahmut Barut cazibe merkezleri programına katılan projelerin bir an önce açıklanması gerektiğini belirterek, Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine mevcut istihdam rakamını yüzde 10 yukarı çıkardıklarını söyledi. Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden uçak seferlerine de değinen Barut bilet fiyatlarının çok yüksek olmasından dert yandı. Şanlıurfa’nın tarımsal gücüne değinen Barut, mevcut 13 milyon dönümlük sulanabilir araziden global markaları çıkarmaları ve bunu ihracata, istihdama yansıtmaları gerektiğini vurguladı. “Ülke olarak büyümeye devam ediyoruz” diyen Barut, MÜSİAD olarak ülkenin büyümesine katkı sağlayacaklarını dile getirerek sözlerine son verdi.


KAAN KATAR KONUSUNA DEĞİNDİ

Daha sonra söz alan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Şanlıurfa’nın birçok açıdan özel bir şehir olduğuna değinerek sözlerine başladı. Kaan, bölgenin kaderinin yeniden yazılmaya çalışıldığı bir dönemden geçildiğini belirterek, Müslüman ülkelerin Katar’a karşı duruşunu eleştirdi. Kaan sözlerine şöyle devam etti: “Biz kardeşiz. Aramıza kimsenin nifak sokmasına izin vermeyiz. Müslümanlar olarak birbirimize küs olma gibi bir durumumuz yok. MÜSİAD olarak da Katar konusunda çok kısa zamanda çalışmalar yapacağız.”


‘ÜLKE ÜZERİNDE YENİ SENARYOLAR OYNANIYOR’

İstikrar ve büyüme konusunda olumlu adımların atıldığı zamanlarda sürekli oyunlar ortaya çıktığını kaydeden Kaan, yüzde 5 büyümenin açıklandığı dönemde bunun manipüle edilmesini kabul etmediklerini vurguladı. Ülkenin üzerinde yeni senaryoların oynanmaya çalışıldığını ifade eden Kaan, “Huzurun bozulması için marjinal güçler devreye sokuluyor. Ülkede kimse buna alet olmamalıdır. Sorunların çözümü sokaklar, yollar, asfaltlar değil meclistir. Kimse kendi menfaati için ülkenin huzurunu bozma hakkına sahip değildir” sözlerini kullandı.


‘ŞANLIURFA DIŞ TİCARETTE EN ÇOK GELİŞEN ŞEHİRLERDEN BİRİ’

Şanlıurfa ve Güneydoğu Bölgesi’nden umutlu olduklarını söyleyen Kaan, bölgeyi el ele verip tekrar turizmi kalkındıracaklarını kaydetti. Kaan sözlerine şöyle devam etti: “Şanlıurfa dış ticarette en fazla gelişim kaydeden şehirlerden biri. Buradan 83 ülkeye ihracat gerçekleşiyor. Ulaşılan pazarları geliştirmek için çok çalışmak lazım. Urfa bölgede genç nüfusuyla avantajlı. Bunu kullanıp kenti üretim ve istihdamda üst sıralara taşımak lazım.” Yapılan konuşmaların ardından program sona erdi ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Mardin’e geçti.