‘Urfalılar yağmur beklemeyin’

Ekim ayının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde Şanlıurfa’da havalar hissedilir derecede serinledi. Havalar serinledi ancak kente uzun zamandan beridir yağmur yağmıyor. Şanlıurfa Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler yaptığı açıklamada önümüzdeki 1 hafta boyunca da yağış beklenmediğini, hava sıcaklarının ise mevsim normallerinin 1-2 derece altında seyredeceğini belirtti.

12 / 10 / 2017 14:19

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa’da havalar ekim ayı ile birlikte havalar serinlemeye başladı. Hava sıcaklıklarının ortalama 26 derece olduğu kentte, gece sıcaklıkları ise ortalama 15 derecelerde seyrediyor. Şanlıurfalılar, uzun zamandan bu yana hasret kaldığı yağmur için ise biraz daha bekleyecek gibi görünüyor. İl Meteoroloji Müdürü Necati Kızıler, yaptığı açıklamada önümüzdeki 1 hafta boyunca kentte yağış beklenmediğini söyledi.

‘YAĞIŞ BEKLEMİYORUZ’

Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyrettiğini söyleyen Kızıler, “Urfa’da hava sıcaklıkları uzun yıllar ortalamasına göre mevsim normallerinin altında gözüküyor. 1-2 derece altında yani normalde Urfa’ya göre serin bir hava seyretmektedir. Ölçümlerimize göre yağış beklemiyoruz, önümüzdeki günlerde de gözükmüyor. Pazartesiye kadar yağış gözükmüyor. O yüzden halkımıza böyle müjdeleyici bir haber veremiyoruz yağışla ilgili” diye konuştu.

 ‘HAVA GÜNDÜZ 26, GECE 15-16 DERECE OLACAK’

Kentte beklenen hava sıcaklıkları konusunda da bilgiler veren Kızıler şunları söyledi: “Urfa’nın uzun yıllar ölçümlerine göre eylül ayı yağışlı bir ay değil. Asıl ekim ve sonraki aylarda gözüküyor. Urfa’da zaten çok sıcak bir hava oldu. Normalde eylül ayı Urfa da dâhil bütün ülkede mevsim normallerin üstünde geçti. Bu aralar parçalı bulutlu, nem yüksek olacak önümüzdeki bir iki gün. Nem yüzde 80 civarında olacak ondan sonra nem düşecek sıcaklıklarda 26 derece civarında olacak. Minimum sıcaklıkları 15-16 derece civarında bekliyoruz. İlçelerde 10-12 derece civarında oluyor minimum sıcaklık. Urfa’ya göre daha düşük olacak özellikle Suruç ve Birecik ilçelerinde.”

‘SABAH VE AKŞAM DİKKATLİ OLUNMALI’

Vatandaşları mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklara karşı da uyaran Kızıler, “Benim halkımıza uyarım; şu an mevsim geçişi olduğu için yazdan sonbahara geçtiğimiz bugünlerde nezle ve grip olayları çoğalmakta. Ona göre giyinmelerini, özellikle akşam saatlerinde ve sabah saatlerinde dikkatli olmalarını rica ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.