SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ

10 / 11 / 2017

Sosyal medya, genel anlamıyla her alanda etkili olmuştur. Haber, alışveriş, iletişim vesaire alanlarda oldukça etkili ve bir çok daha imkanı içerisinde barındırıyor.

Bu durumla birlikte mobil ihtiyacı arttı. Ülkemizde hemen hemen herkes de telefon bulunmaktadır. Bazılarında iki telefon ve hatta tablet bulunabiliyor. Bu doğrultuda sosyal medyanın oluşturduğu sonucu görmüş oluyoruz.

Sosyal medyada insanlar, Facebook, İnstagram, twitter uygulamalarını etkili bir şekilde kullanıyor. İnsanlar istedikleri paylaşımı, reklamı, iletişimi bu uygulamalar üzerinden yapıyor. Bunların yanında sosyal medya üzerinden birbirlerine tehditler savuranlar, birbirlerine komplo düzenleyenlerde oluyor. Özellikle belediyelerden hizmet bekleyenler, belediyeler veya belediye başkanları hakkında yaptıkları  eleştiriler çoğu zaman sonuç bulabiliyor ve hizmet talebi yerine getirilebiliyor. Tabi bazen de bu eleştirilerin dozu kaçıyor. Bunun sebebi de insanların bilinçsiz bir şekilde davranması ve nasıl olsa yüz yüzü görmüyor düşüncesiyle hareket etmeleridir. Sosyal medya, olumsuz taraftarıyla birlikte, olumlu tarafları da vardır. Alışveriş olsun, iletişim olsun, bilgilenme olsun bir çok imkanı içerisinde barındırıyor, bu imkanlarla birlikte bir çok artısı daha vardır.

Sosyal medyanın gücünü olumlu anlamada kullanmak bize daha faydalı olabilir. Aksi durumda ise düşmanlıklara, kutuplaştırmaya sebep oluyor. Çoğu insanın sosyal medya üzerinden yaptıkları etik olmayan paylaşımlar başkalarını kırabiliyor ve kin oluşmasına sebep oluyor.