Dolana Dolana Dolandırılıyoruz

05 / 05 / 2017

Bundan yaklaşık beş yıl önce birçok gazetede yer alan bir manşeti hatırlatacağım sizlere. "Türkiye,Paşaları ve Profesörleri Dolandıran Bu Köyü Konuşuyor" Habertürk gazetesinin 12 Haziran 2012 tarihli haberi. Nereden çıktı beş yıl önceki manşet ?"sorusunu duyar gibiyim. Ancak beş yılda hayatımızda pek bir şey değişmemiş onu görüyoruz. Nasıl mı? Hemen değineyim.

**

Beş yıl önceki habere göre Akçakale ilçesine bağlı Bulutlu köyü kontör dolandırıcılığında çığır açmış. Koca köyün dolandırmadığı kimse kalmamış neredeyse. Üstelik içlerinde generaller, emniyet müdürleri, profesörler ve eğitimli nice nice insanlar var. MİT'ten aradıklarını söylemişler o dönemde ve Ergenekon ile yada PKK-KCK ile ilgilerinin oldukları söylenmiş ve para karşılığında kurtarılacakları vadedilmiş. Ne hikmetse koca koca paşalardan, generallerden, profesörlerden biri çıkıp da "Deli misiniz siz?" diye sormamış.

**

 Köyün muhtarının çok enteresan bir itirafı olmuş: "Muhtar olmasam bende yapardım." Çünkü çok büyük paralarla dolandırılmış insanlar. Büyük vurgun anlayacağınız.Çocuklar bile büyüyünce kontörcü olacaklarını söylüyorlarmış habere göre. Telefon dolandırıcılığı küçücük çocukların dünyasında , bir mesleğe dönüşmüş.Ne kadar korkunç değil mi?

**

 İşin asıl ilginç tarafı telefon dolandırıcılığı hala günümüzün başlıca sıkıntıları arasında yer alıyor. Hala insanlar telefonla kendilerini arayanlara itibar edebiliyor hatta ve hatta kimi bilgilerini paylaşıyorlar. Hiç başınıza gelmeyeceğini düşünmeyin. Öyle gereksiz kahramanlıklara da girmeyin. "Yok ben farkederim." "Beni asla kimse dolandıramaz." Bu tarz cümlelerden uzak durun.

*.

Birkaç gün önce bir arkadaşım bankadan arandığını zannederek dolandırıldı. Daha önce çektiği kredinin dosya masrafının hesabına yatırılacağı söylenmiş. Aslında bu arkadaşım kredi çekmediğini daha sonra hatırlasa da iş işten geçmiş oluyor.Arayan kişiler o kadar profesyonel davranıyormuş ki, gerçekten bankadan arandığına inanmış ve kendisine yöneltilen sorulara cevap vermiş. Telefonuna gelen şifreyi bile söylemiş. Oysaki bankacılık işlemlerinde şifre güvenlik amaçlıdır ve sizden başkasına vermemeniz her defasında sıkı sıkı tembihlenir. Velhasıl bu şifreyle de birtakım işlem yapmaları oldukça kolaylaşan dolandırıcılar bu kez pek istediklerine ulaşamadı. Devlet memuru olan arkadaşım, zaten ay sonunu zor getirdiğini ,hesabında ve kredi kartında limit olmadığını söyledi. Bu sebeple dolandırıcılar istediğine ulaşamadı. Ucuz atlattı anlayacağınız.

**

Ama bir de aksini düşünün devlet memurusunuz ve birileri hesabınızla oynayarak ya paranızı çalıyor yada kredi kartınızla sizi borç ödemek zorunda bırakıyor. Alın terinizi gasp ediyor. (Arkadaşım memur olduğu için devlet memuru örneği verdim.)

** 

ANNELİK YADA BABALIK KOLAY MI? 

 Bir dönem,"herkes anne yada baba olmalı mı olmamalı mı? " gündemi vardı. Bilmem hatırladınız mı? Geçenlerde yolda karşılaştığım bir olay bu soruyu kendime tekrar sormama sebep oldu. Dört yaşında olduğunu tahmin ettiğim bir çocuğu kaldırımda yalnız başına gördüm. Tek başına bu çocuk yolda ne arar diye düşünürken, annesi ve ablasının da arkasından yürüdüğünü fark ettim. Tabi bu arada kendi kendime söylenmeye başladım. Çevre yolunun hemen kenarında bu çocuk nasıl tek başına yürür, nasıl anne babalar var diye kendimi, çevremi sorguladım. Ben bunları düşünürken anne,kızı ve küçük oğlu karşıdan karşıya geçmeye çalıştı o Çevreyolu'nda. Küçük çocuk aniden yola attı kendini ve koca bir gürültü. Sonrası düşündüğünüz gibi: Çığlıklar, bağırışlar, çağırışlar... Bir anlık dalgınlık korkunç bir kazaya sebep oldu.

*

Hiç kimsenin anneliğini sorgulamak üzerimize vazife değil tabi ki. Ama bir anlık dalgınlığın, ihmalin nelere sebep olabileceğini hatırlamak-hatırlatmak da boynumuzun borcu.

 *

 Çok şaşırdığım:  Çocuk Bayramı'nı kutladık geçtiğimiz günlerde. Bu törenlere damga vuran gösteriler oldu. Gelin damat olan çocuklar, kına gecesi ritüelleri, atla gelin alma ve daha neler neler. Şaşırıyorum çünkü bu çocukların yaşına uygun etkinlikler hiç mi yok?

Çok kızdığım: İşçi bayramı, patron bayramına dönüşmüş durumda. Patron tatile, işçi işe...

Çok mutlu olduğum:  Bir telefonuma mutlu olan dostlarımın olması. İnanılmaz güçlü hissediyorum kendimi o zaman.

Çok beklediğim: Artık şu telefon dolandırıcılığına bir çözüm bulunsa. Caydırıcı ceza örnekleri olsa mesela. Gariban insanlar dolandırılmasa...