GÖZDEN KAÇIRDIKLARIMIZ

14 / 04 / 2017

Çok önemli bir tarihi geride bıraktık birkaç gün önce. Urfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü 11 Nisan.

 ***

Hazırlıklar kusursuzdu. Mehteran takımı, halk oyunları gösterileri, müzikaller, konserler, kortej yürüyüşü gibi etkinlikler vardı. En önemlisi ise Türk yıldızlarının nefes kesen gösterisi oldu. En azından benim fikrim bu.

***

Kutlamalar çok iyiydi de, günün anlamını, değerini, atalarımızı,o dönemde yaşananları, verilen büyük mücadeleyi ne kadar hissedip, anlattık bu tartışılabilir. Düzenlenen bu renkli gösterilerin yanı sıra keşke bazı isimlere daha çok ağırlık verilseydi.

***

Mutasarrıf Nusret Bey'in İngiliz kumandanına kafa tutuşu hatırlatılsaydı. Güllüzade hacı Osman efendinin evinde güçlükle toplanan Onikiler'den daha çok bahsedilseydi. Mollazade Mahmut Efendi'den , Şellizade Ali Ağa'dan , Barutçuzade Hacı İmam Efendiden ve diğerlerinden söz edilseydi mesela. Binbaşı Ali Rıza Bey'in önderliğine, halkı bir araya getirişine daha çok önem verilseydi. Harranlı İmam Bakır'ın mücadeleye dahil oluşu konuşulsaydı.

***

Kısas köyünü yağmalayan ve Onikilerin toplantılarını ihbar eden Siyala Reis-i Salih El-Abdullah'tan bahsedilseydi. Daha anlamlı olmaz mıydı ?

*****

Gençlerimizin geleceğini belirleyen önemli sınavlardan birine çok az bir zaman kaldı. Tabi ki TEOG' dan bahsediyorum. Başarı temennisini dile getiriyor ve devam ediyorum.

 Hayatımızda onlarca sınav var. Ama biz her sınav dönemine aynı acemiliklerle dahil oluyoruz. Sınav meselesinin başarılı yürütülmesi gereken bir süreç olduğunu unutuyoruz.Sınav psikolojisini sınav gününden ibaret bir husus olarak algılıyoruz.

***

Biz veliler sınav günü yaklaşınca sorumluluklarımızın farkına varıyoruz. Yapmayın! Kendinize,çocuklarınıza ,çocuklarımıza yazık etmeyin. Siz önemsedikçe çocuklarımızda bu işin ciddiyetinin farkına varacak. Ciddiyetinizi sınav öncesi birkaç güne yada sınav sonuçlarına saklamayın. Kendinizi, sadece bugünlerde sorumluluk yüklenen ebeveynler olarak algılamayın.

***

Keşke bu işi en başından önemseseniz. Çocuklarınızın geleceğinin bu sınavlara bağlı olduğunu unutmasanız. İşte o zaman, sınava sayılı günler, daha stressiz ve rahat geçecektir. Çünkü önemsemişsinizdir. Önemsediğiniz için emek vermişsinizdir. Sizin emekleriniz, çocuğunuzun emekleriyle taçlanacaktır. İşte o zaman rahat bir nefes alıp, elinizden geleni yaptığınızı düşüneceksiniz.

Çok mu zor yapılması gerekenler? Hiç hem de hiç zor değil. Söz konusu çocuklarımızsa gerisinin bir önemi var mı?

 Bu sorumluluğu yerine getirip sınava hazırlananlar kolay gelsin diyeyim. Bugüne kadar herhangi bir sorumluluk almayıp sınav günleri çocuklarla uğraşanlara da "ee yok artık!" diyelim.

*****

Çok şaşırdığım: Mardin kent müzesi kısacık bir düzenlemeden sonra tekrar ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzeleri gezerken genellikle koruma ve güvenlik psikolojisiyle insanlara farkında olmadan tarihi eser kaçakçısı muamelesi yapıyor müze görevlileri.Ama Mardin'de durum bir başka. Güvenlik görevlileri,size eşlik edip incelediğiniz eserlerin tarihini içtenlikle anlatıyor. Tıpkı bir arkeolog gibi.

*****

Çok Beklediğim: Yazmaya başlayacağını söyleyip ama bir türlü başlamayan,bizi hislerinden, düşüncelerinden mahrum bırakan Özlem Koçhan, ilkyazını bekliyoruz. Ona ithafen: " ee yaz artık!"

*****

Geç Kaldığım: Urfa'nın güzelliklerini elimden geldiğince keşfetmeye, ziyaret etmeye çalışıyorum. İnbaşı mağarası ya da İnbaşı Değirmeni olarak bilinen muhteşem yeri keşfetmekte geç kalmışım. Şöyle biraz kalabalıktan uzaklaşıp doğanın, Fırat Nehri'nin tadını çıkarayım diyorsanız mutlaka gitmelisiniz.