Mutluluğun sırrı sensin!

29 / 04 / 2017

Her defasında söylediğimiz bir söz vardır ya. Hani her tesellide kullandığımız: "Hayat pencereni değiştir." Bu sözü tembihliyorsanız birine, ondan yaşadıklarının farklı yönlerini de görmesini istiyorsunuz demektir. Biraz yerine getirilmesi zor bir öğüt gibi durur ilk bakışta. Aslında zordur da...  Ama birde yerine getirebilirseniz bu tembihi sizden şanslısı yoktur.

** 

Bizde bu yazıyla birlikte hayatımızda bunu değiştirmeye başlayalım. Ne dersiniz? Çok güzel olmaz mı? Hayat penceremizi genişletelim, yeni yeni pencereler ekleyelim.

**

Mutsuz olmamıza çok sebep var belki. Bizi üzen çok şey var. Evet bunları görmemiz gerekiyor. Asıl mesele,sorunlarımızla birlikte yaşamayı, sorunlarımızla güzel yaşamayı öğrenebilmekte.

** 

Ailesi ve kendisini seven hiç kimsesi olmayan bir yetim kızla ilgili çok güzel bir masal vardır. Kendini çok ama çok üzgün ve yalnız hissettiği bir gün, çayırda yürürken, bir çalıya küçük bir kelebeğin takıldığını görür. Kendini kurtarmak için çabaladıkça, dikenler onun narin bedenini daha çok hırpalar. Küçük yetim kız dikkatle kelebeği kurtarır. Uçup gitmek yerine, kelebek güzel bir periye dönüşür. Kız gözlerine inanamaz. Peri, kıza, "Senin eşsiz iyi kalpli davranışın için, sana bir dilek dileme hakkı veriyorum."der.Kız bir an düşünür, sonra "Mutlu olmak istiyorum." der.Peri "Peki" der, ona doğru eğilir ve kulağına fısıldar. Sonra da ortadan kaybolur.Kız büyüdüğü sürece, ondan daha mutlu kimse yoktur. Herkes ona mutluluğunun sırrını sorar. O ise gülümser ve "Sırrım, küçük bir kızken iyi kalpli bir periyi dinlemiş olmamdır."der.Yaşlanıp, ölüm döşeğine düştüğünde, komşuları etrafına toplanırlar. Sırrının da onunla birlikte yitip gitmesinden korkmaktadırlar. "Lütfen bize söyle" diye yalvarırlar. "İyi peri sana ne dedi?"Sevimli yaşlı kadın gülümser ve "Bana şöyle söyledi" der:"ne kadar güvende, ne kadar yaşlı ya da genç, zengin ya da fakir olursa olsun herkesin sana ihtiyacı var"

** 

 Mutluluk, birçok  hastalık gibi bulaşıcıdır. Mutlu ettikçe mutlu olduğumuzu unutmamalıyız.

***.

Çok üzüldüğüm: Bu kadar mutluluktan söz edip, mutsuzluk oranının çok yüksek olduğunu bilmek. Hele mutsuz çocuk sayısının bu kadar yüksek olduğunu öğrenmek, inanın çok üzüyor...

 Çok şaşırdığım: Birçok Tüik verisinde ilk sıralarda yer alan Tunceli'nin, en mutsuz iller sıralamasında da ilk sırada yer alması. Haklı sebepler bulduğum ama herşeye rağmen şaşırdığım bir durum.

Çok beklediğim: Artık sinemaya şöyle güzel ve kaliteli yerli yapım filmler gelse. Yeni nesil sinema, sanatı, sanatçıyı bitirmek üzere... 

Çok sevdiğim: Bu aralar GAP Sukay ve çevresini, orda yürümeyi,kahvelerini yudumlamayı çok seviyorum. Güzel bir hizmeti olmuş belediyenin. 

Çok düşündüğüm: Kısas'ta her sene düzenlenen etkinlikler vardı. Son yıllarda yapılmıyor. Sebebini bilen var mı?