NE UTANÇ NE DE ÖVÜNÇ KAYNAĞIDIR KARNE

02 / 06 / 2017

                          

  Bir eğitim öğretim yılı için son düzlüğe girildi. Özellikle şu günlerde, anne ve babaların sohbetlerinin büyük bir parçasını, çocukların karneleri oluşturmakta. Bazı aileler için karne dönemi tatilin işaretçisidir, kimi ailelerde ise kaygının fırtınalı bir dönemin habercisi. Bu farklılığın sebebi karne üzerinde ki rakamlar mıdır? Peki karne sadece dönem boyu alınan notları gösteren bir belge midir? Çocukların karnelerine nasıl yaklaşmak yararlı, ne gibi tepkiler vermek zararlı olacaktır?

***

Bu sorulara yanıt verebilmek için karnenin ne demek olduğunu neyi amaçladığını çok iyi bilmek gerekiyor. Yoksa gerisi koca koca öfkeler, endişeler, bozulan sinirler ve gerisi tabiî ki kaotik bir süreç…

***

Karne, çocuğunuzun okul hayatının takibi için öğretmenleri tarafından hazırlanan bir belgedir. Burada öncelikle görmemiz gereken karnenin bir amaç değil,okul hayatı açısından araç olduğudur. Peki, nasıl araç olarak göreceğiz karneyi? Zor bir soru gibi görünse de yanıtı çok kolay aslında…

***

Çocuklarımıza düzenlenen karneler, not çizelgeleri aracılığıyla onların okul hayatlarını takip etmemiz ilk amacımız olmalı. Böylece çocuklarımızın ilerleme kaydedip kaydetmediğini fark etmemiz kolaylaşacaktır. Ebeveyn olarak çocuğumuzun başarılı olduğu ya da eksik kaldığı alanları kolaylıkla tespit edebiliriz. Bakın hala bir amaca oturtmadım elinize geçecek karne çizelgesini. Ancak bir amaca ulaşabilmek içinde ne kadar önemli bir araç olduğunu fark etmelisiniz. Aksi takdirde atacağınız olumsuz bir adım, çocuğunuzun başarısızlık hissine kapılmasına, özgüvenini yitirmesine, kaygı düzeyinin artmasına sebep olacaktır. Kısacası kaş yapayım derken, kaşı gözü patlatmış olacaksınız.

***

Ebeveyn olarak çocuklarımızla ilgili bir takım beklentilerimizin olması son derece olağan. Çocuğunuzla ilgili beklentilerinizde gerçekçi olmanız önemli bir husus. Yani çocuğunuz için koyduğunuz çıta doğru bir noktada durmalı. Gerçekçi olmayan fazla yüksek beklentileriniz , çocuğunuz üzerinde tahmin edemeyeceğiniz kadar baskıya sebep olacak ve çocuğun şiddetli bir kaygı yaşamasını tetikleyecektir.

***

Belki de en çok kabul edilmeyecek hususların başında “kıyas” yapılması geliyor. Çocuğunuzu asla başka çocuklarla kıyaslamayın. Hatta bu durumu hayatınızın her alanından çıkarın…

***

Çocuğunuzun karnesini birlikte yorumlamak en doğru yol. Durumu iyi ya da kötü olarak değil de karşılıklı yorumlamayı seçin.Örneğin başarısızlığı kesinlikle geçiştirmeyin.Oturun, sohbet edin,karne üzerindeki görüşlerinizi açık,net,incitici bir dil kullanmadan ifade edin. Çocuğunuzun eksik kaldığı ya da başarılı olduğu alanları fark etmesini sağlayın. Alınabilecek tedbirleri, zamanın nasıl değerlendirilmesi gerektiğini birlikte belirleyin. Bu yolu izlerseniz karne ne bir utanç kaynağı ne de gereksiz bir övünç kaynağı olacaktır.

***

Tabi bir de başarılı karneler için ödüller var. Çocuğunuzu ödüllendirirken maddi değeri yüksek hediyelerden uzak durmanız gerekiyor. Yoksa ileriki dönemlerde ödüller kaygıyı beraberinde getirecek ve aşırı kaygı başarısızlığa sebep olacaktır. Peki ne yapabilirsiniz? Güzel ve övgü dolu sözler ilk seçeneğiniz olsun. Çocuğunuz için güzel bir gün planlayabilirsiniz mesela. Ya  da onun en sevdiği yemek, üstelik birlikte hazırlayacağınız, çok iyi bir ödül olabilir.

**  Velhasıl kelam artık son düzlüktesiniz. Alacağınız karneyi, notu her ne olursa olsun büyük bir başarıya dönüştürebilirsiniz. Ve en önemlisi çocuklarınızı sevmeyi unutmayın..