UMUDUNUZ HALA VAR MI?

07 / 04 / 2017

Ah Ortadoğu Ah! Ah yalnız yanımız! Ah karanlığımız!  Ah çaresizliğimiz! Girdiğin girdaptan nasıl kurtulacağın bilinmez. Her günbiraz daha yutulduğun girdaptannasıl bir düzlüğe çıkacağın ise hiç bilinmez.Çıkar ittifaklarının acımasızca Vekalet savaşlarına sürüklediği ah Ortadoğu!

***

Birçok kişi nasıl bir çıkar için bu savaşa sürüklendiğinianlayamayacak bile. Üretilen acabalar ve kehanetler bir çok soruya yanıt olamayacak. Maalesef tüm yaşananların sonucunda, kaybeden insan-lık olacak.

***

Karun'ların dünyasında, bir lokma ekmeğe muhtaç insanların hayatını kaybettiği savaşları kabul etmek mümkün mü?

***

Çözümün ve uzlaşının olduğu noktalar da savaş-mak ne kadar kabul edilebilir? Kabul edilemez, kabullenilemez.

***

Savaşın acımasızlığın, kargaşanın olduğu noktalarda da insanlık suçlarıkaçınılmaz oluyor. İdlib bunun en güzel örneği değil mi? Daha önce de defalarca kimyasal silah tartışmaları yaşandı bölgede. Bu kadar net bilgilerle ispat edilemedi ya da ispatlanması istenmedi.

***

Ah İdlib Ah! Elma kokusuyla mı geldi ölüm? Aroması değiştirilmiş miydi acaba?

Görüntüleri izleyebildiniz mi bilmiyorum, yüreğiniz elverdi mi Nefessiz kalan kadınları, çocukları izlemeye? Nefessiz kalan insan-lığı izlemeye?O ana kadar nedendir bilmiyorum ama içimde her zaman bir umut vardı. Sanki bir anda bir kahraman çıkacak ve bu karanlık günlerin son bulmasını sağlayacaktı. Adını hiç duymadığımız bir kahraman.Hep bir mücadelenin olduğunu düşündüm insana-insanlığa dair ama görüntüleri izleyince İnsanlık artık çırpınmıyor, mücadele etmiyor,"İnsanlık ölmüş." Hatta öleli çok olmuş diye düşündüm.

****

Peki bu vahşet yaşanırken Karun devletler ne yaptı? Bir lokma ekmek için yaşam mücadelesi veren insanların ölümünü izlediler sadece. Kendi sınırlarıyla geçerli olan insan haklarını bu topraklar için unuttular. Koca koca cümleler kurdular. Savaş suçları dediler. Sadece savaş suçları…

Oysa Ortadoğu için bir türlü geçerli olamıyor insan hakları, insanca yaşamak imkansız görünüyor.

***

Hayat her şeye rağmen, son nefese kadar umut etmekle güzel. Fibrile olmuş insanlık belki de son bir şok hamlesiyle kendine gelir. Kim bilir ?

 ***

Bugünler de en çok kızdığım simitçiye şiddet uygulayan zabıta. Artık şiddetin hiçbir gerekçesi olmamalı. Bakalım bu konuda herhangi bir işlem yapılacak mı?

***Bugünlerde en severek yaptığımız tabi ki Birecik- Halfeti’ye uğramak. Hazır havalarda güzelken değerlendirmek lazım.

***

İsmini ilerde çok duyacağınızı düşündüğüm genç bir şairin dizeleri ile veda edeyim,Fırat Kahraman.

susuyorum

hem de nasıl sus(a)mak!

hiçbir sızıntı yetmiyor burda yağmurdan

verseler bir okyanus deviririm hani

tek dikişte!

ayaklarımda hala kaslar kıpırdıyor

hissediyorum

takılmasa şu nemli hayvani toprağa

ve bir bıraksa şu renksiz çakıl taşları

belki kalkarım

hatta koşarım

günlerce. aylarca. yıllarca.

yaşayana kadar!