URFA’YA ATANDIĞINA SEVİNMİŞ MİDİR?

30 / 06 / 2017

Yeni vali Abdullah Erin… Vali Tuna’ya alışmaya çalıştığımız,Tuna’nın Urfa’ya alışmaya çalıştığı süreçte bir değişiklik yaşandı.Giden isimler üzerine yorum yapmayı doğru bulmadığımdan,söylenmesi gerekenin zamanında söylenmesi gerektiğini savunduğumdan eski valilerimizi geçip, yeni isimle ilgili küçük ipuçları vereyim. Bilindiği üzere Abdullah Erin yaklaşık 1 yıldır Adıyaman Valisi olarak görevde. Büyük bir ihtimalle birkaç gün sonra da artık Urfa’da olacak.

Başarılı bir eğitim hayatı var ve aldığı birçok eğitimi dereceyle bitirerek dikkat çeken bir isim Erin. Uzunca bir valilik geçmişi yok ama kaymakamlık, mülkiye başmüfettişliği, Dicle Kalkınma Ajansı Sekreterliği, bakan danışmanlığı gibi görevlerde bulunmuş. Donanımlı bir adam yani. Ancak Urfa gibi kozmopolit bir kente yeterli mi bu tecrübe ve donanımlar zamanla göreceğiz.

Bu arada Erin; Mardinli,İngilizce, Arapça, Kürtçe biliyor hatta bu dillere Süryanice’yi de dahil edebiliriz.Anlayacağınız bölge kültürüne hiç uzak değil.Oldukça bizden bir isim.

Kısa bir süre Adıyaman da Valilik yapmış olsada Abdullah Erin, kendini sevdirmeyi başarmış, halkla iç içe olmuş, Valilik kasvetini elinden geldiğince kendinden uzak tutmaya çalışmış birisi. Bu ifadeler bir çok Adıyamanlı vatandaşın ortak yorumu olduğu için açıkça yazıyorum.Özellikle Vali Erin ile ilgili kiminle sohbet ettiysem yorumları bu çerçevedeydi.

Vali Erin’in ilişkileri sadece vatandaşla böyle değil. Bürokraside de iyi bir iletişime sahip. Belediyelerle ortak işlerde başarılı imzaları var. BDP belediyeleri bile(Bulam ve Kömür belediyeleri)  Vali Erinin kentten ayrılacak olmasına oldukça üzgün. İyi bir iletişim içerisinde olduklarını söyledi belediye yetkilileri ve Vali Erin’in gidecek olmasına oldukça üzüldükleri görülüyordu. Sanırım onlarda yeni isimleri ile ilişkilerinin nasıl olacağı endişesi yaşıyor şimdi.

Çok yorum yapmak bu aşamada doğru olmayacak. Doğruyu yada yanlışı zamanla görüyoruz maalesef, önceden çok müdahale edemiyoruz. Zamanla göreceğiz yeni ismin Şanlıurfa’ya kazandıracaklarını. Ama Vali Erin’e de sormak gerekir: Sorun yumağı haline gelmiş bir şehre vali olarak atanmak nasıl bir duygu? Sizce o ne hissediyordur? Mutlu mudur mesela Urfa’ya atandığına?

Güvenç,Küçük ve Tuna gibi isimlerden sonra bakalım Erin, Urfa için nasıl bir iz bırakacak.

***

Şanlıurfalı dostlarım zannediyoruz ki tüm Suriyeli savaş mağdurları Urfa’ya sığınmış. Şam, Dimeşkyada Halep olmuş Şanlıurfa. Evetmağdur kısım Şanlıurfa’da olsa da ülkemizin kıyı kesimleri zengin Suriyelilere emanet durumda. Belki de ilk defa garipsedim bu kadar. Çünkü gerçek savaş mağdurları ve savaştan kaçan zengin insanlar ayrımını daha kolay fark etmemi sağladı. Ve bir kez daha fillerin tepişmesinin kurbanı yoksul çimenler oluyordu.

***

Otobüs yolculuğu inanılmaz bir keyifti benim için. “Keyifti” diyorum çünkü otobüs firmaları keyif alınabilecek bir durum bırakmamış ortada. Hoşgörüsüz, saygısız firma çalışanları, hijyen yoksunu otobüsler, ayrı kişilere satılan aynı koltuk numaraları, seyahat eden çocuklu aileleri aşağılayan muavinler, havada ki oksijen taneciklerini yakalamaya çalışarak nefes almaya çalışan yolcular… Daha neler neler…. Aldınız elimizden otobüs seyahati keyfimizi…

****

Kocaman izler bıraktı büyük ustalar hayatımıza… Hatırlayalım onları bazen, açıp açıp okuyalım mesela… Behçet Necatigil’i ,sevgiyi, değer vermeyi hatırlatarak bitireyim…

Siz geniş zamanlar umuyordunuz

Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.

Yılların telâşlarda bu kadar çabuk

Geçeceği aklınıza gelmezdi.