'RUH HASTA OLMADAN BEDEN HASTA OLMAZ'

07 / 07 / 2017

Psikoloji, ruh ve bilgi kelimelerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir sözcüktür. İnsan ruhunun, farklı durumlarını inceleyen, duygu ve düşünme gibi olguların kurallarını aramaya ve sonuçlar elde etmeye çalışan bir bilimdir. İnsanlar canlı varlıklar olarak çevresine uyumlu bir şekilde ve kendi özüne uygun aynı zamanda dengeli bir gelişme sağlamak ister. Psikoloji bilimi de tarihten bugüne elde ettiği kuralları yine insanlar üzerinde kullanarak insanların davranışlarını açıklayabilir, önceden kestirebilir,kontrol altına almaya çalışabilir.Bununla beraber  bireye bu gelişimsel süreçte yardımcı olabilir.

Bugün, Gazete İpekyol ve Ajansurfa'da yazı yazdığım sürece bizim sloganımız olacak olan, ''Ruh Hasta Olmadan Beden Hasta Olmaz'' cümlesi üzerinde duracağım. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, hayatımızdaki her şey ruh sağlımızla başlayıp ruh sağlımızla biter. İnsanlar sağlıklı bireyler olarak yaşamaya çalışırken her zaman beden sağlığını korumaya çalışmaktadır. Beden sağlığı ile ilgili uzmanlara danışmakta, beden hastalıkları uzmanının yönlendirmeleri sayesinde sağlığını koruduğunu düşünmektedir. Oysa insanların unuttukları ve düşünemedikleri bir şey mevcuttur. Ruh sağlığım ne durumda, psikoloji bilimi hayatımın neresinde diye soran birey sayısına toplumda rastlamak neredeyse mümkün değil. Toplum, hastalık sendromları karşısında sürekli ''şu belirti olursu bu hastalık bu belirti olursa şu hastalık mevcuttur'' sendromuna sokulmaya ve insanların psikolojik olarak sürekli kendini hasta hissetme ve hastane yollarında gidip gelmesi gibi yanlış yönlendirme ve büyük bir hastalık belirtileri üzerine kurgulanmış psikolojik bir savaş içerisine sokulmaya çalışılmaktadır. Tabi toplumumuzda  yaşayan insanların, psikoloji bilimine uzak durmaları, araştırmamaları, ''ben deli miyim ki psikologa gideyim'' düşünceleri  bu tür toplum sendromlarının ortaya çıkması konusunda, gizli bir biçimde psikolojik savaş açan faktörlere yardımcı olmaktadır. Tabi ki kronik kalp rahatsızlığı olan bir bireyin bir psikolog yerine alanında uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Ama şu da unutulmamalıdır ki, stres; damar daralmaları, kalp dokularında azalma, kalp atışlarında düzensizlik, yüksek ve düşük tansiyon gibi hastalıklara yol açmaktadır. Böyle bir durumda stresle başa çıkmanın kalp rahatsızlıklarımızı azaltacağını bildiğimiz bir durumda neden önce ruh sağlığımızı korumaya dönük adımlar atmayız bu da işin ayrı bir acı tarafıdır. Dolayısıyla işin özünde beden sağlığının önemi kadar ruh sağlığının da önemini bilmek ve ruh sağlımızı korumaya dönük adımlar atmaya çalışmak hem içinde bulunduğumuz zaman hem de gelecekte, gerek ruh sağlığı gerekse, bedensel olarak  sağlığımızı koruyacağımızı bilmemizin yaşamımıza faydası olacaktır.

Bir sonraki yazımıza kadar hepinizi en derin duygularımla selamlıyor Ruh sağlığınızı korumanız konusunda her daim yanınızda olduğumu belirtmek istiyorum... Hoşçakalın...