20. ZIRHLI TUGAY KOMUTANLIĞININ TAŞINMAMASI HALKA EZİYETTİR

08 / 07 / 2017

Yirmi yıldan fazla bir zamandır ki, taşınması gerektiği üzerine herkes hemfikir.

Şehir içinde kalmış olması bakımından, sadece barındırdığı mühimmattan ve silah atışlarından dolayı tehlikeli oluşunun yanı sıra şehre girişi oldukça zorlayan bir ulaşım/trafik sorunu da yaşatmakta.

Urfa’yı gerçekten kitlemiş. Yapılaşmamış olması nedeniyle şehre nefes aldırıyor olsa da, en çok ulaşım noktasında hayatı felç eden bir durum arz ediyor.

Ancak hatırlatmak ve hakkını teslim etmek babında, Celalettin Güvenç’in Belediye Başkanı olduğu dönemde, bu konuda somut çabaları olduğunu, taşınması için 12 bin dönüm yer tahsis ettiğini, boşalınca yapılacak parka dair planlar/projeler hazırladığı ve bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini belirtmeden geçemeyeceğim.

Değişik zamanlarda, çeşitli nedenlerle özellikle seçim propagandalarına malzeme olsun diye, taşınacağı hep belirtilmesine rağmen, bu söylemin ayyuka çıktığı ve artık taşınacağına kesin gözüyle bakıldığı dönem, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası olmuştur.

Yine, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kent merkezi ile 13 ilçede yapılan çevre düzenleme ve park çalışmalarıyla ilgili Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesisleri'nde yaptığı bir basın toplantısında şöyle konuşmuştu:

"GAP 1'inci etap çalışmaları devam ediyor. Burası devasa anlamda büyük bir park alanı olacaktır. Şehir ormanı ile birleştirildiğinde buraları tamamen botanik park haline getireceğiz. 4 bin dönümlük bir alan var. Şanlıurfa’da bulunan askeri alanda planlama çalışmaları yapıyoruz. Hükümetimizin, Başbakan'ımızın ve Reis-i Cumhurumuzun bu konuda Ak Parti hükümetinin genel olarak bakışıdır. 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın şehir dışına çıkmasıyla birlikte o alanda Şanlıurfa’ya nefes verebilecek bir botanik park çalışması yapılacaktır. Artık tugayın şehir içerisinde kalmasının bir anlamı yok ve bu yönde proje çalışmamız olacak. Bu çalışmaları kamuoyuna açıklayacağız. Şanlıurfa’da yeşil ve yeşil alanlar önemlidir.

Çevre ve ağaçlandırma çok önemli ve kurak bir iklim kuşağında bulunan bir şehiriz. Sıcak bir iklimimiz var ve insanlarımızın serinlemeye, nefes almaya, ağaçla buluşmaya ve çocuklarımıza ağaç sevgisini aşılamaya ihtiyacımız var. Biz de bunun farkında olan yerel yönetimler başkanlığı olarak şehrimizde mümkün mertebe kişi başına düşen yeşil alanları 13 ilçede artırıyoruz. Çok önemli ve büyük projelere adım atmış durumdayız. Bu şehir 2 milyonluk bir şehirdir. Algı yönetimleriyle böyle fiskos ve dedikodularla yönetilemez. Çok net programla, plan ve projelerle, kadro ve şeffaflıkla yönetilecek ve yönetilmelidir." Hürriyet.com.tr/06.10.2016

Sözü edilen projeler kulağa oldukça hoş gelmekte. Proje hayata geçerse; Yapay gölet, Biyoloji gölet, Piknik alanları, Yüzme havuzları, Halı sahalar, bisiklet ve yürüyüş yolları, masal diyarı, çocuk oyun alanları, Go-Kart pisti, kütüphane, yazlık sinema, amfi tiyatro, planetaryum (11Nisan Kurtuluş savaşı, Hz. İbrahim’in hayatı, Urfa’nın genel tanıtımı vs 3 Boyutlu filmlerle desteklenecek, denmekteydi…

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun ise, Tugay’ın yeri için farklı bir öneri sunmuştu. Coşkun, TUGAY arazisinin eğitim kampüsüne dönüştürülebileceğinden bahsetmişti.

2019 seçimleri yaklaştıkça bu tarz konular gündeme gelecek gibi.

“Ajansurfa’nın,13 Nisan 2017 tarihli haberi ise şöyle: “ 2014 yerel seçimlerinde verilen sözlerden bir tanesi olan ve Şanlıurfa’nın ortasında yer alan tugayın yerinin yeşil olan olma tartışması 16 Nisan referandumu öncesi yine gündeme geldi. Haliliye Buluşmalarının 2’incisine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu alanın Şanlıurfalıların hizmetine sunmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Şehitlik Çamlık’ta AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Ahmet Fakıbaba, Mahmut Kaçar, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ve diğer çalışma arkadaşlarıyla Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un ev sahipliğinde düzenlenen programa katılan Bakan Çelik, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda Şanlıurfa’nın 30 büyükşehir arasında rekor kıracağına inandığını ifade etti.

Ne yol meselemiz, ne su meselemiz, ne de elektrik meselemizin çok da gündeme gelmediği bir dönemi inşallah 2019 sonrasında yaşayacağız. İki sene içerisinde programa aldığımız önemli konular var. Bu konuların üzerine gideceğiz

... Şimdi 4 bin 500 dekar olan tugay alanını Şanlıurfalıların hizmetine sunulması demek artık başka bir şehre ihtiyaç duymayacaksınız. Büyük göllerin olduğu, güzel kafeteryaların olduğu, restoranların olduğu, yeşillikler içerisinde akşam yürüyerek gidilebilen, ailece oturulabilen, muazzam bir mekana inşallah Şanlıurfa’mız kavuşmuş olacak. Heyecanlıyız görüyorsunuz. Sanki kendi evimin bahçesini yapıyormuşuz gibi konuşuyoruz. Bu şehre ne yapılması gerekiyorsa o projeleri buraya taşımamız gerekiyor.”

İşin içine kafeler, restoranlar girdi mi rant da girmiş olacak haliyle. E restoran, kafe olmasın mı? Olsa bile, belediyenin olsun. İşletilmesi de belediyede olsun ve asla şahıslara devredilmesin, kiraya verilmesin. Eğer malımız ise, bu böyle.

11 Nisan stadını, tüm çabalara rağmen ranta kurban etmekten kurtaramayan Urfa halkı, devasa bir alan olan ve çok fazla bir arsa rantı niteliğindeki bu alanı sağ salim projelendirip, sonuçlandırabilecek mi?

Bunun yolu, hiç bir müteahhide ve şahsa bir metrekare bile tahsis etmemekten geçer.

Geçmiş uygulamalar göstermiştir ki, bizler bu anlamda ne yaparsak yapalım, bazı çevreler mutlaka rant peşinde koşacak, projeleri değiştirmeye yeltenecek; ‘burası merkezi yerdir, halkın kolaylığı için bir AVM şart’ tarzında girişimlerle işi sulandırma yoluna gideceklerdir.

Bu yüzden, şimdiden bu konuda sivil bir inisiyatifin oluşması ve her türlü ticari veya betonlaştırıcı girişime karşı hazırlıklı olmak adına ortak bir eylem planı ortaya koymak faydalı olabilir.