KÜRESEL GERGİNLİK VE TÜRKIYE

05 / 04 / 2017

Trump ile başlayan süreç yeni bir gerginliğinde başlamasına yol açtı.

Meksika sınırına duvar ördürme söylemiyle bunun ilk sinyalleri verilmişti.

Fars Körfezi'nde İran’la gerginliğin dozunun artması, Çin' e; Kuzey Kore sorunu çöz yoksa biz hallederiz söylemleri, herkes bilsin ki; Sisi' yi destekliyoruz, açıklaması ile devam etmekte.

Buna ek olarak, İsrail'deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs' e taşınması söylemini de belirtmek gerekir.

ABD, Almanya başta olmak üzere, Avrupa'yı, NATO harcamaları için daha fazla ödeme yapmaları konusunda sıkıştırmaya, para talep etmeye başladı.

Avrupa ise brexit ile başlayan süreçten nasıl çıkacağının hesaplarını yapmakta.

Cebelitarık üzerinden oluşan gerginlik bir tarafa, kendi içinde göçmen politikalarını sertleştirmekte.

Hollanda ve Almanya'da yaşananlar, ırkçı akımların güçlenmesi ve islamofobi politikalarının yükselmesi...

Tony Blair' in de katıldığı ve ABD' deki Demokrat ve Cumhuriyetçi kesimlerin de desteklediği, son AIPEC toplantısında, İran'ın hedefe konması, Trump'ın yardımcısının; ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıma konusunda ciddi olduğunu içeren konuşması, yeni yerleşim yerlerinin hiç gündeme gelmemesi...

Obama yönetiminin gitmeden önce, İsrail'e verdiği yaklaşık 30 milyar dolar askeri yardım yetmiyormuş gibi, bu konuda yardımların devam edeceği açıklamaları...

Buna ek olarak, referandumla tırmanan bir gerginlik, Suriye'deki gelişmeler, Fırat kalkanının sona ermesi, Kerkük'teki bayrak olayı, Güney Kürdistan'ın bağımsızlık referandumuna yönelik çıkışları, Rusya'nın, Akdeniz'de Akdeniz'e ulaşacak olası bir kürt koridorunun batı ucunu tutarak kendi çıkarlarını korumayı amaçlıyor olabileceği ve mevcut açıklamaların durumu izaha yetmediği Rusya'nın Afrin'e konuşlanması ve son olarak tüm bunlarla bağlantılı olabilecek Rusya'daki metroda meydana gelen patlama ve bu konuda devam eden süreç.

Suudiler' in Yemen konusunda Trump'tan daha fazla destek talebiniz kabulü, İsrail' in hemen her gün; Filistin'e, Lübnan'a, İran'a nasıl saldıracağına yönelik planlar açıklaması.

Yine Kasım Süleyman'ın tekrar Irak'ta dönmesi, Irak Kürtlerinin bağımsızlık referandumuna, İran'ın tepkisi ve uyarıları; bu uyarılara İran'ı ilgilendirmez tarzındaki verilen cevap.

Türkiye Cumhurbaşkanının Fırat Kalkanı bitti ama yeni büyük bir harekat başlayacağı yönündeki açıklamaları ile oluşan gündem.

Evet, bölge ısınıyor. Dünya ısınıyor Türkiye'nin; ABD'nin Türkiye'yi yeniden hizaya getirmek için mi yoksa bölgede yeni bir Kürt oluşumu (devlet de olabilir), yeni bir denge kurmayı mı amaçladığı tahmin edilememektedir.

Mevcut tabloda hem Rusya hem ABD başta olmak üzere, batı, Kürt kartını kullanmaktan geri durmaz ve Kürtler yeni bir bölgesel dengenin merkezinde olurlarsa; bu durumu beka sorunu olarak gören ülkelerin yeni bir konumlanmaya yönelmelerine yol açabilir. Bu da yeni savaşların çıkmasına neden olabilir ve bölgesel yeni kaosların fitilini ateşleyebilir.

Bölge ülkeleri, bu süreçlerden sonra, Kürtler konusundaki sağlıksız duruşlarının ve Kürtler ve bölgeye yönelik küresel egemenlere iş tutarak yaptıkları yanlışların bedelini, izledikleri sığ politikaların hesabını, yine Kürtler, bölgenin mazlum halkları hep birlikte ödeyeceklerdir.

İşin odağında Suriye ve Irak var.

Evvel gün Rusya' da meydana gelen patlama ve Esat'ın sorumlu tutulmaya çalışıldığı kimyasal saldırı, zamanlama ve tarz bakımından dikkat çekicidir.

Sonuç olarak belirtmek gerekir ki; Rusya'nın tekrar dünya sahnesine bir süper güç olarak çıkması ve sıcak bölgelerde tecessüm etmesi, yine, tek kutuplu dünyanın artık sona eriyor olabileceğiyle ilgili işaretler de içermektedir.

Son günlerde, hem Trump hem de Rusya tarafından yeniden bir dünya düzeni kurmaya yönelik egzersizler yapıldığı yönünde haberler pek ilgi görmese de dikkat çekicidir. Ancak bunun henüz bir heyecan uyandırmamasını da belirtmekte yarar vardır çünkü bu konuda hala her iki tarafta güçlü bir niyet oluşmuş değil.

Umarım 16 Nisan'dan sonra Türkiye'de yeniden bir yumuşama ve diyalog süreci başlar ve bölgede bir örneklik oluşturur da tüm bu olasılıklar bölgenin yararına gelişmeleri evrilir.

Bekleyip göreceğiz.