URFALI BAKAN: FAKIBABA

23 / 07 / 2017

AK Parti kurulduğundan bu yana Urfa’dan oy almıştır. Son iki dönem bu oy oranı zirve yapmış, Nisan 2017’deki yeni anayasa oylamasında da evet oyları yüksek çıkmış, Harran, Türkiye rekoru kırmıştı.

Tüm bunlar, özellikle son iki yıldır daha da dillendirilen Urfalı bakan neden yok? Sorunsalının, artık Urfalı olmayıp, Urfa milletvekili yaptırılarak atanan bakanlarla bir süre götürüldü ve Faruk Çelik bu örneğin son halkası oldu.

Ancak, Urfalı bakan beklentisi giderek tabanda ve bazı bakanlık beklentisi olan vekilleri ciddi rahatsız etmeye başlamış ve yaklaşan 2019 seçimlerini riske atma ihtimali doğurmuştu. Tam da bu aşamada, yapılan kabine değişikliğinde, yaşça diğerlerinden büyük olan Fakıbaba, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı oldu.

Bazıları için ilk sorun Urfa Spordu ve Fakıbaba, o konuda da elinden geleni yapacağını söyledi. Tabii, bu konu onun bakanlığının görev sahasında değil. Buna rağmen, Urfa’nın bir sorunu. CHP’li Tanal da bugün (20.07.2017) Urfa Spor formasıyla meclise giderek destek verdi.

Elbette diğer konularda da olduğu gibi sporda da sorunumuz, yaklaşımlarımız ve icraatlarımızdaki sorunlardan kaynaklanmakta. Bu açıdan dürüstlük ve liyakat, işleri doğru ve planlı yapmak önemli…

Spor konusuna değinmemin nedeni, spora verilen önemin yolsuzluklara, yeşil alanların katletmesine, hijyene verilmemesi.

Hem Urfalı bir bakan hem de Tarım ve Hayvancılığın Urfa için içerdiği önem bakımından bir şans olarak görüldü bu.

Belediye başkanlığı dönemlerinde aldığı cesur kararlar ve tavırları ile tanınan Fakıbaba, yoksullara, esnafa ve alt kesim insanlara karşı eşit tavır takınmamakla suçlanmıştı kimi kez.

Tüm bunları bir kenara bırakarak, odaklanmamız gereken esas konulara gelelim.

Fakıbaba, ilk dönem Urfa Belediye Başkanlığı döneminde halkın büyük teveccühüne mazhar olmuş ve başarılı bir performans göstermişti. Bu defa da bakanlıkta ilk dönemi olacak. Başarılı bir performans ortaya koyması ve iyi bir profil çizmesi gerektiğinin kendisi de farkında sanırım.

Arazi rantiyeciliğinin zirve yaptığı, tarım arazilerinin, meraların yağmalandığı Urfa’dan bahsediyoruz.

Besicilik ve et üretiminin bir türlü rayına girmediği, et fiyatlarının taban yaptığı, et üreticilerinin bakanlıkla kimi sorunlar yaşadığı, Urfa’ya Tarım Üniversitesi taleplerinin gündemde olduğu ve 2019 seçimlerine çok az bir sürenin kaldığı bir zamanda ve üstelik ilk defa bakan olmak zor olmakla beraber; Fakıbaba’nın ilk olma dezavantajının üstesinden yöneticilik yetenekleri ve tarzıyla geleceğini düşünüyorum.

Diğer hususlarda ve icraatlarda, Urfalılara büyük işler düşmekte. Kirli bir tezgah kurdurarak işlerimizi yürütmenin değil; katkı sunma yollarına başvurmalıyız. Katkı sunamayanların da gölge etmemesi, işleri engellememesi kafi.

Dinleyen ve ilgi gösteren, çözümcü bir yapısı, tavrı var yeni bakanın.

Özetlersek: Dost ahbap ilişkilerini pek sevmediğini düşündüğüm Bakan için, STK'lar ve bakanlığı bünyesinde bulunan kurumların yapması gereken ilk iş, sorunları ve öncelikleri belirlemek olacaktır. Uzun vadede yapılabilecekler zamanla gündeme gelecektir.

Bakalım, Urfalı bakan konusunda hayli istekli olan ve bu konuda çaba gösteren kesimler ve tüm Urfalılar, üstlerine düşeni yapıp, bu ilk Urfalı bakanın son Urfalı bakan olmaması için dürüst katkılar sunabilecek ve bu şansı kullanabilecekler mi?