YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VE AR-GE

18 / 09 / 2017

Nüfusu hızlı artan ve eğitim yönünden de sorunları çok olan ama yılmayan bir ildir Urfa.

Yıllarca son sıralarda yer alan Urfa’nın eğitim kalitesi son birkaç yıldır sıçramalar yaşadı. Eğitime devam etme, sosyoekonomik ve kültürel farklılıklar da dahil olmak üzere, nüfusunun önemli bir oranın bu sıralamada dezavantajlı bir durum oluşturduğu, ciddi bir nüfusunun mevsimlik işçi olduğu Urfa’nın, Türkiye sıralamasındaki bu yükselişinin tesadüfi ve bir defaya mahsus olmadığı da son birkaç yılın rakamlara bakıldığına açıkça ortaya çıkmakta.

Elbette eğitimin okul, aile, öğretmen gibi birçok ayağının olduğu bilinmektedir. Yine, bu başarı grafiğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, tüm birimleriyle katkısı olduğu gerçeği dile getirilmelidir.

Bu birimlerden birisi de ARGE birimidir.

Şanlıurfa ARGE, son birkaç yıllık gelişmelere çok yönlü olarak damgasını vurmuş ve önemli işler/başarılar ortaya çıkmasına büyük katkılar sunmuştur.

Gerçek nedeni bu olmamakla beraber; 23 Ağustos 2017 günü: ”Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminde çalışan Müdür Yardımcısı Mehmet Ercan’ın kurum içi görev değişikliğinin ardından bütün Ar-Ge Birimi istifa kararı aldı.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminde istifa yaşandı.” Şeklinde medyada haber olması dikkat çekiciydi.

“… Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi (EBAP), Mesleki Teknik Eğitim Fuarları (METEF) Science, Technology, Engineering, Mathematics (STEM) ve Bilim Merkezi gibi önemli görevlerin icra edildiği Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminde görev değişikliğine gidildi. Ar-Ge Biriminde uzun dönem görev alan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ercan bu görevinden ayrıldı.

"İLİMİZE 2 MİLYON EURO KAZANDIRDIK"

Sosyal medya hesaplarından istifa ettiklerini duyuran Ar-Ge birimi çalışmalarını şöyle sıraladı:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 39 projemizle ilimize 2 Milyon Euro kazandırdık.

Türkiye’nin en büyük STEM ve Bilim Merkezi’ni kurduk. Amerika’da uluslararası bir yarışmada Türkiye’yi temsil ettik. Ulusal basında büyük ses getiren robotik çalışmalar yaptık.

36 Hafta boyuncu kesintisiz olarak TEOG öğrencilerine yönelik olarak haftalık kazanım testleri yayınladık. Bu testler on binlerce öğrencimize referans kaynağı oldu. Bu çalışmayı gönüllü olarak Türkiye’de yapan tek il olduk.

Türkiye’de ilk defa Biyonik El yapan ilk MEB kurumu olduk.

Beyaz Bayrak Uygulamasını ilimizde başlatarak başvuran 325 okulumuzu denetleyip 175 okulumuzun Beyaz Bayrak almasına öncülük ettik.

Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi (EBAP) ile ilimizin eğitim kalitesinde ciddi bir istatiksel artış sağladık.

EBAP ile Bakanlığımızın düzenlediği Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinde bölge 1.si olduk ve Bakanlık ödülü almak için sürecin sonlanmasını beklemekteyiz.

Mesleki Teknik Eğitim Fuarını üst üste 2 yıl düzenledik.

Görsel Sanatlar ve Bilim Şenliğini düzenledik.

Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimizin Desteğiyle ortaokul ve lise öğrencilerimize yönelik il genelinde 9 deneme sınavı yaptık.

16 ülkenin katıldığı 3.Türk Dünyası Bilim Şenliğini ilimizde gerçekleştirdik. 

Okul Spor Faaliyetlerini tek elde toplayarak 44 branşta 2389 takım ve 22.414 lisanslı öğrenciyle okullarda hareketlilik sağladık.

Büyükşehir Belediyemizin Desteğiyle (Şanlıurfa’yı Tanıyalım Projesi) ilçe ve köy okullarımızdan toplam 15 bin öğretmen ve öğrencimizle ören yerlerini gezdik.”/AJANS URFA/23 Ağustos 2017

Bu başarılı ve azimli kadronun istifası, her yıl Türkiye çapında büyük oranda,  okul personelinin yeterliliklerinin geliştirilmesi ve okul personeline yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulması amacıyla Avrupa Birliği tarafından yürütülen ve Şanlıurfa Milli Eğitim AR-GE ekibi tarafından da sunulan Eramus+KA1 projelerinin bu yıl bir tanesinin bile kabul edilmemesi dikkat çekici...

Urfa eğitimine damgasını vuran, liyakatli ve mesai mefhumunu gözetmeyen ARGE’nin başarıları bunlarla da bitmiyor.

Yüzlerce okula yapılan ziyaretler ve bu ziyaretlerin okul personeli ve öğrenciler üzerindeki motive edici etkisi ve farklı yaklaşımlarıyla, "tepenizde değil; yanınızdayız" hissini ete kemiğe büründürmeyi başarmış, tek vücut olmuş bir kadroydu ARGE.

Başarılarını takdir ettiğimiz AR-GE ekibine; gerek veli olarak gerekse Urfalı bir vatandaş olarak, eğitime, çocuklarımızın gelişimine katkılarından dolayı, teşekkür eder; Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’nın yeni eğitim öğretim yılında Urfa’da olmalarını önemsediğim, yeni eğitim öğretim yılının hayırlar getirmesini dilerim.