Yeni il milli eğitim müdürü ve beklentiler

01 / 02 / 2017

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin İlci, Muş’a atanıp, yerine, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Şerafettin Turan atandı. Sayın İlci, Urfa gibi, dezavantajlı bir öğrenci profiline sahip ilde, şimdiye kadar gelen hiçbir kadro ve müdürün yakalayamadığı bir başarıya imza atmayı başardı. Bu, elbette, mevcut eğitim sisteminde başarı dediğimiz TEOG ve diğer sınavlarda, sadece seçkinci okulların değil; diğer okulların da başarı çıtalarını yükseltmesiyle kanıtlandı. Yani, başarı gittikçe tabana yayılıyor. Ayrıca, Urfa, eğitimde, diğer iller arasındaki sıralamada da üstlere yükseldi.

Belki bu göstergeler tek başına bir başarı mıdır? Diye sorulabilir. Buna da cevabım, bu kadronun diğer alanlarda da başarılar sağladığına örnekler vermek olacak.

En son, Gazete İpekyol’da okuduğum röportajı ve yerel basında yer alan açıklamalarında da belirttiği bir husus dikkatimi çekmişti: Mevsimlik tarım işçisi ailelere seslenerek:” Siz, diğer memleketlerdeki çalışmadan dönene kadar, çocuklarınızı bize emanet ediniz, onları yurtlarda, pansiyonlarda barındıralım” şeklindeki çağrısıydı. Bilindiği gibi Mevsimlik işçi ailelerin çocukları önemli bir sorun ve Urfa’da ve çevresinde yüz binlerle ifade edilen mevsimlik işçi aileden söz edilmekte. Bu da ciddi bir öğrenci sayısına işaret eder. Bu dezavantajlı grup, Urfa’da genel başarının hep düşük olmasında önemli bir etkendi. Yoksa Türkiye’de ilk ona, ilk üçe girme noktasında bir başarısızlık yoktu.

Yine, Altmış binin üzerinde Suriyeli göçmen çocuğun eğitim altına alınmasında da, İlci ve ekibinin yoğun çabaları mevcuttur. Başarıyla işin üstesinden gelmişlerdir. Tüm bu yapılanların yanı sıra, İl Milli Eğitim, Müdürü ve diğer kadroları bu dönemde, halkla, öğretmen ve velilerle ilişkilerde yoğunlaştılar, bu konuda projeler uyguladılar. Ayrıca mesai kavramını aşan fedakarlıklar da olmuştur.

Eğitimle ilgili tüm sorunlarımızın çözüldüğünü söylemiyorum, zaten buna Milli Eğitim Müdürlüklerinin sınırlı yetkileri ve bütçeleri dolayısıyla güçleri de yetmez. Onları aşan bir yığın farklı sorun da var elbet. Toparlarsak, Sayın İlci, başarılı olmuştur. Güler yüzlülüğü, çalışkanlığı, diyaloğa açıklığı, şeffaflığı ile alnı açık bir şekilde görev yapmıştır. Ona, Muş’taki görevinde de başarılar diliyorum.

Yeni İl Milli Eğitim Müdürü’nü de bekleyen yığınla sorun var.

Şanlıurfa merkez ve ilçelerdeki okulların dersliklerindeki öğrenci sayılarından tutun, öğretmen açığı sorununa; mevsimlik işiçi ailelerin çocuklarından tutun, misafir öğrencilere; taşıma/servis sorunlarından tutun, eğitimle dolaylı olarak ilişkili olan trafik, elektrik kesintileri gibi sorunlar bunların başında gelmektedir.

Yeni müdür hakkında öğrendiğimiz bilgiler, onun da yakalanan başarıyı daha üst noktalara taşıyacağına dair umutlarımızı arttırmaktadır.

“…Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe'nin bulunduğu Şanlıurfa'ya atanan Turan'ın, tarihi değerlere verdiği önem ise dikkat çekiyor. İstanbul'da tarihi okullarla ilgili çalışma yapan Turan iki ciltlik bir kitap hazırladı.

Tarihi kent Şanlıurfa için benzer bir çalışma yapıp yapmayacağı merak konusu olsa da, yaklaşık 5 yıl Şanlıurfa'da görev yapan Metin İlci gibi yeni müdürün de kente büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

 Metin İlci ile son zamanlarda eğitim sıralamasında geri planda kalan Şanlıurfa'nın başarı çıtası yükselmeye, Şanlıurfa eğitimdeki başarılarıyla adından söz ettirmeye başlamıştı. Turan'ın da başarı seviyesini yükseltip yükseltmeyeceği şimdiden sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

Şanlıurfa yeni Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan kimdir?

Şerafettin Turan Erzurum'da dünyaya geldi. Öğretmenlik hayatına 1990 yılında Batman'ın Sason ilçesinde başlayan Turan, burada 4 yıl boyunca sınıf öğretmenliği görevinde bulundu. Ardından memleketi Erzurum'a tayin edildi.

 İstanbul'da öğretmenlik, Tarihi Eserler Koordinatörlüğü ve İstanbul İl Özel İdaresi Eğitim Kültür Müdürlüğünde bulunan Turan, tarihi eserlerle ilgili birçok projede görev aldı.

2009 Eylül ayında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Koordinatör Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Turan, daha sonra Konya Milli Eğitim Müdürü olarak atandı.

Konya Milli Eğitim Müdürü iken 7 ay sonra hastalığını mazeret göstererek görevinden istifa etti.

Turan daha sonra İstanbul il Milli Eğitim yardımcılığı görevine atandı. Tarihi eserlere verdiği önem doğrultusunda örnek bir çalışmaya imza atan Turan'ın hazırlamış olduğu ''Tarihe Tanıklık Eden Okullar'' adlı iki ciltlik kitap Bakanlık tarafından yayımlandı…“  (9 Ocak 2017/AJANS URFA)

Yeni Müdürümüze yeni görevinde başarılar diliyorum.