Almanların Urfa’da film çektiğini biliyor musunuz?

Hikayeleri, yaşam tarzı, kültürel ve tarihi dokusuyla dizi ve film sektörünün gözde şehirlerinden biri olan Şanlıurfa'da yıllar önce çekilen ilk yabancı filmin Alman yapımı bir film olduğu ortaya çıktı.

04 / 01 / 2017 12:07

Araştırmacı-Yazar Yaşar Duru Şanlıurfa'nın yıllar önce beyaz perdede yabancı yapımcıların gözdesi olduğu bilgisini paylaştı. Özellikle son zamanlarda yapımcıların gözdesi haline gelen Güneydoğu, dizi ve sinema sektörü için ideal coğrafya haline geldi. Eleştirilere maruz kalsa da töre, kan davası, aşiret, ağalık sistemi gibi hikayelerin ön plana çıkarıldığı dizi ve filmlerde en çok tercih edilen iller arasında Şanlıurfa da yer alıyor. Oysa Şanlıurfa bundan 55 yıl önce de beyaz perdenin gözdesiydi.

Şanlıurfalı Araştırmacı-Yazar Yaşar Duru yaptığı bir paylaşımla Şanlıurfa'da çekilen ilk yabancı filmi gündeme getirdi.  Türk-Alman ortak yapımı olduğu belirtilen ama oyuncular ve teknik ekibinin tamamına yakının Almanlardan oluştuğu 1961 yapımı Cehennemde Buluşalım (Camp der Verdammten) filminin Şanlıurfa'da çekilen ilk film olduğu ortaya çıktı.

Filmin önemli bir bölümünün Harran, Annebe, Tektek Dağları (Bazda Mağaraları) ve civar kırsalda çekildiğini belirten Duru,"Afişinde Türk-Alman ortak yapımı olarak tanıtılsa da gerçekte oyuncularının tamamına yakını, teknik ekibi ve finansörü ile katıksız bir Alman filmidir. 1961'de Ihlara Vadisi, Harran-Urfa, Antalya ve farklı birkaç köy ve kasabada çekimi tamamlanan Cehennemde Buluşalım'da Fikret Hakan, Ekrem Bora, Öztürk Serengil gibi star oyuncuların yanısıra çok sayıda yardımcı oyuncumuz da rol almıştır. Filmin Türkiye için hazırlanan afişinde, film ilk renkli-sinemascope film olarak tanıtılmış, filmde çalışmış isimlerden bazıları yapım ve yönetim kadrosundaymış gibi gösterilmiş ve Fikret Hakan ile Ekrem Bora ismi ön plana çıkarılmıştır" dedi. 

Özlem KOÇHAN/İPEKYOL