IŞİD, kafatasımdan heykel yapacaktı!

Suriye'de kendisini esir alan ve heykel yaptığı kafir ilan edilen heykeltıraş Akram Saffam, IŞİD'in elinden kaçıp sığındığı Şanlıurfa'da heykellerden oluşan ilk sergisini açtı. Saffam, IŞİD vahşetinden bahsederken "Beni öldürüp kafatasımdan heykel yapacaklarını söylediler" dedi.

12 / 03 / 2018 10:29

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa'ya yerleşen 51 yaşındaki heykeltıraş Akram Saffam, savaş mağdurlarının yaşadığı dramı yaptığı heykellerle anlatıyor. Saffam, Şanlıurfa'da 2 yıldır arkadaşlık yaptığı Abdullah Özgültekin'in sanat atölyesinde ilk kişisel sergisini açtı. Deyrizor'da IŞİD'li teröristlerin elinden bir bombardıman sırasında kaçtığını anlatan Akram Saffam, "Suriye'de kendime ait özel bir atölyem vardı. Savaş dolayısıyla yerleştiğimiz Şanlıurfa'da bu işimi mutfakta yapmaya çalışıyorum. 38 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. İnsanların hüzünlerini heykellerime yansıtmaya çalışıyorum. Bu savaşta çok ölüm ve hüzünlere şahit oldum" dedi.

‘AYAKKABISIZ YÜRÜDÜM, ÖLÜLERİ UNUTAMIYORUM’

Yaptığı birçok heykelin bu örgüt tarafından parçalandığını, bir kısmını ise toprağa gömdüğünü anlatan Saffam'ın savaşta yaşadığı acıları da hala taze. IŞİD'in kendisini kafir ilan edip, "Kafatasından heykel yapacağız" tehdit ettiğini söyleyen Saffam yaşadıkları şu sözlerle anlattı: "IŞİD beni yakalayarak kafir ilan etti. Beni bir hapishaneye atarak 'Seni öldürüp kafatasından heykel yapacağız' diyerek sürekli beni korkutarak işkence uyguluyorlardı. En son benim gibi ellerinde rehin olanları öldürmek için dışarı çıkardılar. Bu sırada uçakla bombardıman yapılması üzerine ortalık toz duman oldu. O sırada bütün cesaretimi toplayarak, onların elinden kaçtım. Tam 4 gün ayakkabısız yürüdüm. Türkiye'ye geldim ama yolda gördüğüm ölüleri unutamıyorum. Özellikle karnında bir çocuğu olup, ölen kadını aklımdan çıkaramıyorum. Bu yaşadıklarım filmlere bile konu olamaz. Gerçekten çok acı ve hüzünlüydü"

ESAD'IN HEYKELİNİ YAPMADI CEZA ALDI

Savaştan önce mutlu ve insan ruhuna hitap eden eserler yaptığını ifade eden Akram Saffam, "Suriye'de bulunduğum sırada Esad benden kendi heykelinin yapılmasını istedi. Ben de bunca insana zulüm eden ve göçe zorlayan bir kişinin heykelini yapmadığım için 2 yıl bana ceza vermişti. Ben sanatımı halkım için yapıyorum. Bugün bu atölyede açtığım sergimde halkımı ve ülkemin içinde bulunduğu durumu heykellerimle anlatmaya çalışıyorum" diye konuştu. Suriyeli Arkam Saffam ile 2 yıldır arkadaşlık yaptığını belirten sanat atölyesini sahibi Abdullah Özgüntekin ise, "Onun daha iyi atölyelerde çalışma yapmasını istiyorum" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)