Şanlıurfa’da tarih yeniden canlanacak

‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’nin açılış toplantısı yapıldı. Projede Şanlıurfa’nın önemli tarihi yerlerinin restorasyonu yapılacak. Göbeklitepe üst çatısının da yapılmasının yer aldığı projeyle Şanlıurfa’nın dibe vurmuş turizm sektörü için bir sinerji yaratılması hedefleniyor.

15 / 03 / 2017 11:01

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Avrupa Birliğinin (AB) desteğiyle yürütülen ‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’nin açılış toplantısı yapıldı. Avrupa Birliğinin Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında desteklenen 9,6 milyon Euro’luk projenin temel amacı Şanlıurfa’nın dünya turizminde hak ettiği yere getirilmesine katkıda bulunmak. 2 yıl sürecek olan projenin 2 temel bileşeni bulunuyor. Bu kapsamda turizm alanında farkındalık yaratmak amacıyla projenin inşaat faaliyetleri ve teknik destek faaliyetleri kapsamında çalışmalar yürütülecek. Şu ana kadar Şanlıurfa için 27 milyon Euro’nun harcandığı projeyle ilgili yapılan açılış toplantısına Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Özgür Öcal, ‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi Takım Lideri Mary McKeon, Şanlıurfa Kent Koruma Alanı ve Göbeklitepe Arkelojik Alanı İçin İnşaat ve Yenileme Çalışmaları Projesi Takım Lideri Yaman İrepoğlu ve çok sayıda turizm sektör temsilcisi katıldı.

Bir otelde düzenlenen toplantıda projenin amacı ve nihai hedefleri hakkında bilgi verildi. Şanlıurfa’da böylesine önemli bir projeye katkı sağladıkları için çok memnun olduklarını kaydeden Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral projeye destek veren herkese teşekkür etti. AB Türkiye Delegasyonu Özgür Öcal, ise bölgeler arasında farkındalılığın ortadan kaldırılması için AB tarafından desteklenen 4 projeden birisi olan ve 27 milyon Euro ile Şanlıurfa’nın turizm alt yapısını geliştirilmesi için desteklendiğini söyledi.


‘ŞANLIURFA POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARAMADI’

Şanlıurfa’nın semavi dinlere ev sahipliği yaptığını ve potansiyel olarak önemli bir konumda olduğunu dile getiren Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ise Şanlıurfa’nın bu potansiyelini ortaya çıkaramadığını kaydetti. Vali Tuna, “İslam, Hıristiyanlık ve Musevilik tarihindeki peygamberlerin birçoğu bu topraklarda yaşamış, kutsal kitaplarda yer alan öykülerin pek çoğu bu topraklarda geçmiştir. Şanlıurfa pek çok inanca ev sahipliği yapmıştır. Şehir merkezi yakınındaki Göbeklitepe’de yapılan arkeolojik kazılarda, günümüzden 11.000 yıl öncesine dayanan dünyanın en eski tapınak kalıntılarının bulunmuş olması; Musevi, Hıristiyan ve İslam peygamberlerinin atası olan Hz. İbrahim’in doğduğu şehir olması, Şanlıurfa'ya ‘İnançlar Diyarı’ ve ‘Peygamberler Şehri’ denilmesine sebep olmuştur. Böylesine önemli bir inanç merkezi olan Şanlıurfa ilimiz maalesef bu potansiyelini değerlendirememekte ve turizmden hak ettiği payı yeterince alamamaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi”nin bu anlamda Şanlıurfa’da turizmin canlandırılmasına katkı sunacağına inanıyoruz. Proje ile Göbeklitepe kazı alanına üst çatı örtüsü inşa edilecek ve kent merkezindeki tarihi meydan ve sokaklarda iyileştirme çalışmaları yapılacaktır. Bu fiziksel müdahalelerin yanı sıra Şanlıurfa’da turizm sektöründe hizmet veren çalışan ve işverenlerin pek çok konuda eğitilmesi, kent genelinde turizmin önemi konusunda farkındalık yaratılması ve turizm sektöründe dünya standartlarına ulaşılması hedeflenmektedir. Böylece turizm altyapısı geliştirilecek, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı yapılacak ve ilimizin bir marka kültür kenti olmasına katkı sunulacaktır” dedi.


‘SİNERJİ YARATACAK PROJE’

Valilik olarak projeye her türlü desteği sunmaya devam edeceklerini dile getiren Vali Tuna, “Başta Şanlıurfa Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, ilgili diğer kurumlarla Projenin uygulanması konusunda her türlü desteği sunmaktayız. Ayrıca bu projeyi tamamlayacak ve kentte sinerji yaratacak yeni proje fikirleri geliştirmeye devam ediyoruz. İlimizde turizmin gelişmesi konusundaki çabalarımız devam etmektedir. Uygulanmakta olan bu turizm projesinin faaliyetleri tamamlandığında da ilimizde önemli turizm destinasyon noktalarının oluşacağına ve ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında önemli artışlar olacağına inanıyor, herkese başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan protokol konuşmalarının ardından ‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi Takım Lideri Mary McKeon, Şanlıurfa Kent Koruma Alanı ve Göbeklitepe Arkelojik Alanı İçin İnşaat ve Yenileme Çalışmaları Projesi Takım Lideri Yaman İrepoğlu projeye ilişkin detayları slayt eşliğinde anlattı.


ESKİ YAPILAR GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Projenin inşaat faaliyetleriyle ilgili kısmını anlatan İrepoğlu, “Göbeklitepe üst örtüsü olmak üzere,  Haşimiye Meydanı, 58 Meydanı ve Reji Meydanı, Mahmutoğlu Meydanı ve Mahmutoğlu Batı Meydanında sokak sağlıklaştırma, aydınlatma çalışmaları gerçekleştirilecek. Sakıp’ın Köşkü, Yasin’in Kahvesi ve 11 Nisan İlkokulu’nun yeniden işlevlendirilmesi, turizm rotası olarak belirlenen Güllüoğlu Sokak, Kazancı Bedih Sokak, Mumcular Sokak, Karakol Sokak ve Bedendibi Sokaklarında ve bu sokaklarda yer alan tarihi binalarda aydınlatma çalışmalarının yapılacak. Nisan 2016 tarihinde başlanan inşaat çalışmalarının Haziran 2017 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır” dedi.


GÖBEKLİTEPE ÇATISI

Göbektepe’deki çatı çalışmalarına da değinen İrepoğlu, “Bugünkü toplantımızın amacı Avrupa Birliği destekli ‘Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi’ kapsamında iki bileşenli bir proje yürütülüyor. Bir tanesi inşaat bileşeni, diğer teknik yardım bileşeni. Bizim yönetimimiz altındaki birim kent içindeki koruma alanlarındaki turizm rotalarındaki eserlerin revizyonu, restorasyonu. Diğer bileşenimiz Göbeklitepe ören yerindeki kazı alanlarının çatıyla örtünme projesi. Bu projemize 2016 Nisan ayında başladık. Sanırım Mayıs ayında veya Haziran’ın başında bu çatı örtüsünü bitirmiş olacağız. Kent içindeki koruma alanlarımızın yüzde 90 oranında bitirmiş durumdayız. Projenin önemli bir destinasyonu olan Göbeklitepe’deki ve Şanlıurfa’daki turizm hareketine önemli bir canlılık umut ediyoruz. Çatı projesi Alman Arkeoloji Enstitüsünün yürütmüş olduğu Berlin’de yapmış olduğu bir proje. Uzun yıllar bu alanda çalıştıkları için oldukça doğaya saygılı, doğanın içinde kendini gösteren bir proje. İnşallah bu projeyle orası inşallah daha da canlanacak” ifadelerini kullandı.