TRT'nin 'Göbeklitepe' belgeseli Meclis gündeminde!

HDP Şanlıurfa Milletvekili TRT Belgesel kanalında yayınlanan ve Göbeklitepe'ye dair yanlış bilgilerin anlatıldığı “Suların, Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” belgeseli meclis gündemine taşıdı.

07 / 01 / 2017 11:27

Başbakan Binali Yıldırım'a Göbeklitepe soruldu. HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, TRT'de yayımlanan ve dünya tarihine ışık tutan Göbeklitepe'yi yanlış tarihlendirmeler ve Hz. İbrahim’in kırdığı putların yer aldığı tapınak olarak gösterilmesini Meclis gündemine taşıyarak Başbakan Binali Yıldırım'a soru önergesi sundu. TRT Belgesel Kanalında “Cazibe Merkezlerini Destekleme” programı adı altında hazırlanan “Suların, Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” isimli belgeselde, insanlık tarihinin en önemli yapılarından biri olan Göbekli Tepe’nin, İbrahim Peygamber’in yıktığı putların yer aldığı tapınak olabileceği ima edildi. Belgeselde Göbekli Tepe dikilitaşlarının parçalandığı bir sahne de canlandırıldı. Göbekli Tepe’ye ait bilimsel bilgiler hatalı ve tarihlendirmeler yanlış verildi. TRT, Diyarbakır Valiliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen “Cazibe Merkezlerini Destekleme” programının amacı görünüşte bölgenin hem ulusal hem de uluslar arası turizm potansiyelini tanıtmak ve turizmin gelişmesini sağlamakken ortaya konulan belgesel ile amaçtan sapıldı. "Göbekli Tepe’nin Hz. İbrahim zamanı ile ilgili bir yerleşim yeri olarak ele alınması pek çok sakıncayı beraberinde getirdiği gibi belgeselde dikilitaşların put olarak canlandırılması ve kırılması tehlikeli bir hedef göstermedir" diyen HDP'li vekil Ayhan 8 maddelik soru önergesi ile tarihi hatayı gündeme taşıdı.

‘IŞİD'E HEDEF GÖSTERME’

Sorumlular hakkında işlem başlatılıp başlatılmadığını ve bu belgesel ile Ortadoğu'da put olduğu gerekçesi ile arkeolojik alanlar hedef alın IŞİD'e Göbekli Tepe’nin put merkezi olarak sunulmasının hedef gösterme olup olmadığını sordu.

İşte vekil Ayhan'ın Başbakan'a yanıtlaması isteği ile sunduğu 8 maddelik önerge:

1. Söz konusu “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” belgeselinin hazırlanması için yapılan harcamaların tutarı kaç TL’dir? Belgeselin hazırlanmasında arkeologlar yer almış mıdır?

2. Bilimsel yöntemlerle alınan sonuçlar çerçevesinde Göbekli Tepe günümüzden 11 bin 800-8 bin 600 yılları arasına tarihlenmesine rağmen, söz konusu belgeselde Göbekli Tepe’nin Hz. İbrahim dönemi ile ilişkilendirilmesini nasıl değerlendirmektesiniz?

3.“Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” belgeselinde yer alan “Göbekli Tepe’de yer alan heykellerin Hz. İbrahim’in babası Azer’in yapmadığını kim bize söyleyebilir, ya da Hz. İbrahim’in kırdığı putların yer aldığı tapınağın Göbekli Tepe olmadığını ileri sürebilir miyiz?” ifadeleri ve Göbekli Tepe’de yer alan ve tapınağın en önemli dikilitaşlarından biri olan üzerinde tilki betiminin bulunduğu T biçimli dikilitaşın kırılışının canlandırıldığı görüntüler ile ne gibi bir mesaj verilmek istenmektedir?

4.Söz konusu belgeseldeki ifade ve canlandırma görüntülerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

5. IŞİD ve benzeri terör örgütleri tarafından Irak, Suriye ve birçok Ortadoğu ülkesinde, put olduğu gerekçesi ile arkeolojik alanlar hedef alınmış çok ciddi tahribatlar yaratılmışken Göbekli Tepe’nin put merkezi olarak üstelik devlet televizyonunda sunulması hedef gösterme değil midir? Bu ifade ve görüntüler size Palmira’yı anımsatıyor mu?

6. Günümüze kadar Göbekli Tepe’nin tanıtımı için yapılan harcama tutarı nedir? Yayınlanan Belgeselin verdiği zararlar para ile telafi edilebilecek mi?

7.Söz konusu belgeselin Göbekli Tepe’nin imajına verdiği zararların telafisi için ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

8.Tüm dünyanın merak ve ilgiyle izlediği Göbekli Tepe’yi zor duruma düşüren bu belgeseli hazırlayan ve yayınlayanlarla ilgili olarak her hangi bir inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz? 

(HABER MERKEZİ)