Turizm sezonu geldi hala kapalı!

Göbeklitepe, üzerinin kapatılması için geçen yıl mart ayında 8 aylığına kapatılmıştı. Neredeyse bir yılı bulmasına rağmen turizme kapalı bir şekilde hala çalışma devam ediyor.

27 / 02 / 2017 10:53

Adil HİLAL/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Şanlıurfa'da, dünyanın en eski inanç merkezi olarak da bilinen 12 bin yıllık Göbeklitepe hala turizme kapalı. Geçen yıl mart ayında üzerinin kapatılması için başlanan çalışmanın 8 ay süreceği belirtilmişti. Kazı Başkanı olan Müslüm Ercan'ın memurluktan ihraç edilmesi ve Prof. Dr. Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Köksal Schmidt'in kazı ekibinden çıkarılması tartışmalarıyla da gündeme gelen alan, bir türlü eski canlılığını yakalayamıyor. Yaklaşık 2 yıldır kazı da yapılmayan alanda, gelen turistler de yapılan tadilat nedeniyle geri gönderiliyor. Bugün objektiflere yansıyan Göbeklitepe çalışmasında, demir çatının alanın üzerine yerleştirme aşamasında olduğu anlaşıldı.

YAPILAN ÇALIŞMANIN İÇERİĞİ NEDİR?

Göbeklitepe, Doğuş Grubu’nun öncülük ettiği yeni bir proje kapsamında korunup turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor. Göbeklitepe’nin daha iyi korunabilmesi ve bir turizm merkezi haline gelmesi için sağlanan fonlar, ortaya çıkarılan yapıları koruma amacıyla üzerinin kapatılması ve bunların yanı sıra turizmin antik yapılara zarar vermemesi için yürüyüş yolları ve çitler inşa edilmesinde kullanılacak. İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklama yapan Doğuş Grubu, önümüzdeki 20 yıl içinde National Geographic Society işbirliğinde bu projeye 15 milyon dolar ayıracağını bildirmişti.