Urfa'nın ünlü bestekârı yoğun bakımda

Şanlıurfa'nın yaşayan en büyük bestecisi Abdullah Balak yoğun bakıma kaldırıldı

04 / 01 / 2017 12:12

Uzun süredir kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören 79 yaşındaki Balak'ın sağlık durumunun ağırlaşması sonrası Özel Şanmed Hastanesi'nde yoğum bakım servisinde tedavi gördüğü öğrenildi. 57 yıldır sanat camiasında olan ve besteleriyle Şanlıurfa ve Türk müziğine önemli katkılarda bulunan Balak, yaklaşık 2 yıl önce rahatsızlanmış ve başta İbrahim Tatlıses olmak üzere bir çok sanatçı kendisini ziyarete gelmişti. 

 ABDULLAH BALAK KİMDİR?

3 Şubat 1938 yılında Şanlıurfa'nın Hüseyinpaşa mahallesinde doğdu. Babası Urfa'nın tanınmış eşrafından Osman Vehbi'dir. ilk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi matematik öğretmenliğine başladı. 1975 yılında Şanlıurfa Milli Eğitim Müdür Muavinliğine getirildi. 1976 yılında tekrar öğretmenliğe döndü, uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra 1994 yılında Harran Üniversitesi'ne geçti.

Abdullah Balak okuldan önce olduğu gibi okul yıllarında da korolara girerek müzikle iç içe olmuştur. daha sonra Urfa'da kurulan musiki derneğinde ünlü ustalarla birlikte çalışmalar yapmıştır. Öğretmenlik yıllarında okul korolarını kurmuş çoğu zaman bağlamasıyla onlara eşlik etmiştir. Üniversite yıllarında musiki topluluklarında çalıştı 11 nisan kurtuluş gecelerinde Ankara radyosunda Şanlıurfa Kültür Derneği korolarını yönetti. Şanlıurfa'ya geldikten sonra da müzikle iç içe yaşadı. 1971 yılından başlamak üzere sıra gecesi, Halk oyunları Nezifin ağıtı, türkülerin doğuşu gibi birçok televizyon ve radyo programlarına icracı ve danışman olarak katıldı. Yaptığı çalışmalarla Şanlıurfa’da birçok müzik gruplarının yetişmesini sağladı. 1969 yılında tenekeci Mahmut Güzelgöz’le ilgili bir jübile gecesi hazırladı. Gece çok ilgi gördü ve beğenildi. 1976 yılında Kültür Bakanlığı Uzmanı Yaşar Doduk tarafından yapılan Şanlıurfa türküleri derleme çalışmalarında kendisinden kaynak kişi olarak yararlanıldı. Birçok Urfa türküsünün repertuarımıza kazandırılmasında emeği geçti.

Bilal Kaplan-İPEKYOL