‘TRENE BİNEMEZ’ DENİLEN FAKIBABA KİMLERİ TRENDEN İNDİRİR?

20 / 07 / 2017

Ne yani geçen hafta Bakan Faruk Çelik’e sahip çıkmak için başkent yollarına düşenler şimdi de Fakıbaba’ya “hayırlı olsun”a mı gidecek?

Fakıbaba’nın yerine olsam aynı isimleri kabul etmem. Tabi ki Fakıbaba’nın böyle bir durumu olamaz. Bu işin espri kısmı… Ama inşallah Fakıbaba, aynı isimleri aynı yerde yani Atatürk Orman Çiftliği’nde karşılar. O anda yüz ifadelerini merak ederim işte o kişilerin.

***

“Bakan Faruk Çelik kabinede olmayacak” dediğimi, aksini iddia eden arkadaşlar iyi bilir. Aksini iddia eden arkadaşların en büyük savunması ise Bakan Faruk Çelik’in, İbrahim Halil Yıldız’ı MKYK’ya aldırdığını düşünmeleriydi. Oysa Yıldız, Suruç’taki seçim performansı nedeniyle bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınmıştı. Dediğim çıkarsa bana vaatlerde bile bulunulmuştu. İnanılması zordu tabi. Çünkü AK Parti gözünü açtığından beri kabinedeydi Çelik.

Faruk Çelik’in gideceğini belki bir tek Cumhurbaşkanı biliyordu. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı bana söylemediğine göre benimki sadece süreci okuma, Çelik’in içerisinde bulunduğu durumu analiz etme ve Bakan Süleyman Soylu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devrinden bu yana Çelik ile olan diyalogunu izlemeden öteye geçmez. Bakanlığı devraldıktan sonra hastanelere yapılan operasyonlardan bile belliydi.

Kolay değil bir devir kapanıp yeni bir devir açılıyor. Hem Bursa hem Urfa için. Hem Çelik hem Fakıbaba için. Özellikle AK Parti için. Bundan böyle Cumhurbaşkanı, tabanın sesine kulak verecek diye tahmin ediyorum.

***

Şimdi bakanlıktaki bürokratlar değişecek. Şanlıurfa’daki bürokratlar değişecek. Hepsi Bakan Faruk Çelik’in olmasını istediği gibi olmuştu. Fakıbaba yaşça büyük olduğu için diğer vekillerin bu durumu kabullenmesi zor olmaz. Genç birisi olsaydı, Şanlıurfa gibi kıskanç bir şehirde çekememezlik olabilirdi. Kendi aralarında bir araya gelip, Fakıbaba’nın Urfa ile ilgili aldığı kararlara karşı çıkabilirlerdi. Şimdi bir abi gibi durumu toparlar inşallah.

Özellikle teşkilatta ciddi değişiklik yaşanacaktır. Faruk Çelik’in getirdiği başta yönetim kurulu üyeleri olmak üzere tüm teşkilat yeniden şekillenecektir. Çoğu meclis üyesi de artık son günlerini yaşıyor.

“Trene bindirilmez” denilen Fakıbaba için şimdi birilerini trenden indirme vakti. 

***

Fakıbaba’nın belediye başkanlığında olduğu gibi sanayi esnafına, at arabacılara ve minibüsçüler esnafına olduğu gibi üst düzey yöneticilere de artık tavizsiz olmalı. Belediyede üst düzeylere öyle değildi. İnşallah belediyede yaptığı hataları bakanlıkta yapmaz. Vekilken yolsuzlukların üzerine gitmesi, en azından tarafları dinlemesi bile bakanlığı döneminde umut verici bir durum. Ve biz de Urfa olarak sahipsizliğimizden kurtulur, kalıcı olarak Ankara’da ithal olmayan yerli bir bakan sahibi oluruz. Belediye başkanlığı döneminde kendisini çok eleştiren yazılar yayınlamıştık. Vekilliği döneminde yeni bir sayfa açmıştık. Şimdi daha önceki bir yazımda da dediğim gibi, yanlış adamların ve rantın yanında olmadığı sürece doğru yaptığı her işin destek olma vakti.

***

Bakanlığa da Urfa olarak kendimizi fazla alıştırmasak iyi olur çünkü Fakıbaba 2019’da büyükşehir belediye başkan adayı yapılacaktır partisi tarafından. Antep’i örnek gösterip, bakandan başkan komşuya imrenme tablosu AK Parti genel merkezi tarafından fark edildi. Yani 2019’da bakandan olma başkanımız olacak.

Her şey Şanlıurfa için insanlık için hayırlı olur inşallah.