GÜNAHLA BULUŞMA: “MİLLİ PİYANGO”

28 / 12 / 2017

  “Ey iman edenler! (Hamr) sarhoşluk veren her türlü içki, kumar, dikili taşlar (putlar, heykeller, vs.) fal ve şans (kumarın her türlüsü ve şekli) okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide/90)

Kumarhanelerde ömür tüketen insan sayısının, Cami cemaatlerinden fazla olduğu bir zamanve dünyada yaşıyoruz. Halkının çoğunluğunun Müslümanım diyenlerin teşkil ettiği bir Memlekette, Kumarhanelerin; devlet izniyle işlev görmesive insanların birbirlerini, kumar masalarında bitirmelerine, seyirci kalması ne acı! Modernizm’in, uygarlığın (!), batı medeniyetinin (!); halkları Müslüman olan ülkelerde yaşayanlara, armağanlarının başında gelen Kumar ve piyango felaketinin, nice yuvalar yıkıp ve nice canlara mal olduğunu bilmeyen var mı?...

Tamamıyla Hıristiyanların geleneği olan, Miladi takvimleher yıl; Hz. İsa (a.s)’ın (!) doğum yıl dönümü olarak kutlandığıiddia edilen (Hz. İsa a.s ’ın veladet ve nübüvvetiyle yakından uzaktan ilgisi bulunmayan) yılbaşı, Şehidlerin kanlarıyla sulanmış güzel ülkemde, Kumarla, İçkiyle, dans ve eğlenceyle kutlanması ne acı verici bir hadise! İsa (a.s)’ı Peygamberlikdışına çıkarıp, ilahlaştıran inkâr düşüncesinin temsiliyetini taklit etmekten başka ne ki, Noel kutlamaları? Yılbaşı: “insanların Günahta buluşma cephesinin diğer adı ve adresidir.” Allah’ın Rezzak sıfatını unutup, gelecek ve istikballerini; kumar denilen Milli Piyango’dan kazanacakları paraya bağlamak, Müslüman bir memlekette yaşayaninsanlar için tam anlamıyla, inanç ve kültür hezimetidir… Piyango gişelerinin önünde, saatlerce bekleyen insanların; farklı olan beklentileri ise ayrıca can ve vicdan acıtan türden düşünce ve söylemlerdir.

Neymiş efendim, çıkarsa; evleneceğiz, hayır yapacağız (!), yetimlere vereceğiz gibi; hayal türünden ve İslam’a göre asla cevazı olamayan düşünce ve tasavvurlar! Çıksa da o paralar mutluluk ve huzur yerine, felaket ve belalar getireceğini bilmiyorlar mı?…Piyangodan para kazanıp, birkaç yıl aradan sonra; yuvaları dağılıp ve bir lokma ekmeğe muhtaç hale gelen insanların sayısı az mı bu ülkede sanki?.Haram parayla hayır mı yapılır mı,sefil akıl yoksunu be adam? Kumar parasıyla hayır yapacağım diyen birinin durumu, kendi sidiğiyle(haşa) abdest almasına benzer! Başka yolu ve açıklaması var mı böyle iddiaların? Memleketin hemen her köşesinde, piyango gişeleri önünde uzun insan kuyruklarını görünce; insan, burası hangi ülke demekten kendini alamıyor haliyle? Özellikle de habercilerin objektiflerine takılan Nimet-siz abla gişeleri önündeki insan manzaralarıve uzun uzun kuyruklar; hayırda ve iyilikte değil de günah buluşmasında bir araya gelenlerin fotoğrafını gördükçe üzülmemek elden mi?…

Yaşı başını almış adamın biri, gazetecinin mikrofonuna konuşuyor: “ta Almanya’dan piyango biletleri için geldiğini; ve ezan okunduğu halde Camiye gitmeyip bilet kuyruğunda beklediğini; gülerek anlatmasını hangi akılla izahetmek lazım acaba? Piyango gişeleri önünde; günah buluşmasında başka bir bayan: “aynen şu cümleleri söylüyor: “Hocalar piyangonun haram olduğunu söyler ama, hocalar lüks yerler oturuyorlar onların umurlarında mı türden anlayışlar; kıt ve kısır anlayışlardır! Ve gişelerin önünde saatlerce kuyruk bekleyenlerin birçoğuna; “Haram olduğunu biliyor musunuz?” yöneltilen soruya ise: birçoğunun cevabı evet, hocalar söylerler ama biz yine de şansımızı deneyelim dedik gibi cevaplar; itikadı sağlam olan insanların sarf edecek sözler midir?.

Diyanet işleri başkanlığı, Milli Piyango’nun kumarla aynı olup ve haram olduğunu açıklamasına rağmen; % 99’u Müslüman! Olan bir ülkede, insanların bu kadar Kumara ve haramlara rağbet etmeleri; kötüye doğru gidişin alametinden başka bir şey değildir… Kerim Kitabımızda, yüce Rabbimizin: “Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak iste; sizi, ALLAH’I anmaktan ve Namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?” (Maide/91) buyruğuna rağmen, hala içki ve kumar müptelalığında ısrar edenler varsa; ebedi âlemde, sonucuna katlanacaklardır. Yolu var mı var! Tevbe-i Nasuh ve istiğfar ve bir daha dönmemeye azmetmek! Öyleyse kişi ya bir an önce tevbe edip ve bir daha asla işlememesinedair yüce yaratanına söz verir; ya da günahlarla buluşma cephesinde bir araya gelenlerle birlikte günah yolculuğuna devam edecektir… Kumarın her türlüsü haramdır, sonucu felaket ve hüsranla biten şeytanın derin bir tuzağıdır… Noel baba mı? Noel Papa mı? Çokta önemi yoktur zaten. Önemli olan Müslümanların, batıdan ithal malı olan bu gibi kutlamalara yanaşmamasıdır… Rabbim! Haramın her türlüsünemüptela olanlara hidayet nasip eylesin! “Hayır, takva ve iyilikte yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın; ilahi düstur rehberimiz olsun.”