HOŞ GELDİN!

25 / 05 / 2017

“Ey iman edenler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz (Takva ehli olursunuz) (Bakara/183) Farz kıldı Orucu, bizden önceki tüm ümmetlere; Rabbimiz/ Bize de farz kıldı ki, kirlerden azade, olalım tertemiz! 

  Hira dağında aziz bir vakitte, Resulullah (s.a.v)’ın aziz misafiri; Kerim Kitabımızın kendisinde nazil olduğu şerefli ay; hoş geldin! On bir ayın sulatanı, Kâinatın manevi bir iklime dönüştüğü; nevi mahlûkatın lisan-ı halden, tek bir sada ile cuşa gelip sermest olduğu mübarek ay; hoş geldin…

  Merhametin, sahavetin, paylaşmanın; bereketin, sevgi ve muhabbetin ayı; şehr-i Ramazan hoş geldin. Hoş geldin ki; biz günahkâr kulları, tüm süfli ve nefsani duygu ve düşüncelerden arındırıp, Ruhlarımızı ulvi makamlara yükseltmekle, bize yaratılış hakikatimizi bir kez daha hatırlatıp bizi tüm yaptıklarımızla yüzleştirerek; Rabbimizin azameti karşısında acziyetimizle boyun büktürmeye bir kez daha vesile olanRamazan ayı; hoş geldin…

  Hira ’da mübarek bir vakitte; Hayrü-l beşerin üzerine; Kitab-ı kerimin nazil olduğu ay; aziz Ramazan hoş geldin! Sofralarımıza bereket, bedenlerimize sıhhat; kalplerimize sürur, gözlerimize nur; getirdin… Nefislerimizin azgın ve doyumsuz isteklerinden bizi kurtarıp; bize, Sabrı, metaneti, sükût ve edebi; tefekkürü, sevmeyi sevilmeyi; halden anlamayı hale girmeyi öğreten ay; hoş geldin!

  Sen geldiğinde: “Açılır ebvab-ı cinan; kapanır ebvab-ı niran! Bağlanır melun-i şeytan diye, buyuruyor server-i Cihan! Seni methediyor kerim kitabımız Kur’an/ Ey ufuktan doğan güneş, seninle aydınlandı Cihan! On bir ayın sultanı hoş geldin hanemize/ Şerefyab olduk seninle,enaniyetler geldi dize!

  Evet, kadr-i yüce olan aziz Ramazan ayının güzelliklerini; ne kadar anlatmaya çalışsak da, anlatamayız! Çünkü buna, ne kapasitemiz, ne de kalemimizin mürekkebi yeter! Sadece bir hatırlatma sadedinde; birkaç kelam edelim istedik, hepsi o kadar!

  Aziz Ramazan ayının; tüm dünya Müslümanlarının birliğine ve zulüm altında inleyen tüm mazlumların kurtuluşuna vesile olmasını yüce Rabbimde niyaz ediyorum… Ramazan oruçlarımızın şevk ve heyecan içerisinde; bayramlarımızın sevinç ve kasavetsiz geçmesini temenni ederim…

  Oruçlarımız kabul, ibadetlerimiz makbul; dualarımız müstecab olsun. Hep birlikte, hayırlı bir bayram sabahına; sevdiklerimizle, acı ve gözyaşının olmadığına tanıklık etmemiz niyazıyla, hayırlı ve bereketli Ramazanlar!... Vesselam.