11 NİSAN’DA ŞOK! Novada Park yıkılabilir…

Şanlıurfa’da özellikle 4 yıldan bu yana büyük tartışmalara sebep olduğu halde ve halkın karşı çıkmasına rağmen yeşil alanın betona dönüştüğü 11 Nisan Meydanı’nda önemli bir gelişme yaşandı. Mehmet Cafer, Danıştay’dan aldığı kararla meydandaki Novada Parkı yıktırmak için yeniden İdare Mahkemesine başvuruyor. Ve Urfalılara şu çağrıyı yaptı: “Orada dükkan tutmayın çünkü yıkılabilir.”

15 / 03 / 2017 11:18

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Nisan Meydan Projesi’nden dolayı bu kez mahkeme ile ciddi başı dertte. Projenin iptali için İdare Mahkemesi’ne başvuran Mehmet Cafer’in başvurusu reddedilmişti. Cafer de bir üst mahkeme olan Gaziantep İdare Mahkemesi’ne orası da reddedince bu kez Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay 6. Daire Cafer’in başvurusunun usulden reddedildiğini, başvurunun kabul edilmesini talep etti. Şimdi Mehmet Cafer’in İdare Mahkemesi’ndeki dava dosyası yeniden açılıyor. Şayet mahkeme, daha önce de aldığı projenin iptali gibi bir karar vermesi halinde her şey sil baştan olacak. Yani 11 Nisan Meydan Projesi tamamen yeşil alan olmak üzere yıkılacak.


MEHMET CAFER MAHKEME SÜRECİNİ ANLATTI

Şanlıufa Belediyesi Eski Meclis Üyesi Mehmet Cafer, Fakıbaba döneminden bu yana 11 Nisan Meydan Projesi ile ilgili verdiği mücadeleyi Gazete İpekyol’a anlattı. 2013 yılında Ahmet Eşref Fakıbaba’nın başkan olduğu dönemde Belediye Meclisinden 11 Nisan Stadyumunun plan değişikliği ile ilgili bir karar çıktığını hatırlatan Cafer, “Biz o gün dava açmıştık. 2013 yılında dava neticelendi ve plan iptal edildi. Yeşil alanı plan değişiğiyle AVM’ye çevirmişlerdi. İmar Yasasında plan değişikliği, mücbir hallerde olabilir. Ancak bu büyüklükteki bir parkı çevreye bakarak yapmak gerekir. Öyle bir alan da olmadığından dolayı mahkeme Ahmet Eşref Fakıbaba’nın döneminde olan planı iptal etmişti. Daha sonra Celalettin Güvenç döneminde meclisten AVM kararı çıkarıldı. Mecliste bulunmadığımızdan dolayı bu karardan geç haberdar olduk. Şanlıurfa’daki idare mahkemesi maalesef esasa girmeden usulen bozdu. Yani davayı geç açtığımızdan dolayı mahkeme davamızı reddetti. Mahkemeye itirazda bulunduk. Bir üst mahkeme olan Gaziantep mahkemesi itirazımızı kabul etmedi. Daha sonra Danıştay’a itirazda bulunduk. 2015 yılında Danıştay’a yapmış olduğumuz itiraz 1,5 yıl sonra Danıştay bize kararı gönderdi. Mahkemenin ret kararı bozulmuş. Bu ne demek oluyor? Mahkeme tekrar davayı açacak esasa gidecek. Esasa girdiği zaman önünde bir emsal olacak bir yıl önce vermiş oldukları plan iptalini uygulamaları gerekmektedir.” diye konuştu.


‘İNŞALLAH BURASI URFALILARA KALACAKTIR’

Plan iptalinin ne anlama geldiğini anlatan Cafer, şunları kaydetti: “Mahkemenin önce almış olduğu karar doğrultusunda 11 Nisan alanına yapılan inşaatın haksız, hukuksuz yapıldığı ortaya çıkar. Yani mahkeme bir yıl önceki kararı verirse bu inşaat yıkılacaktır. Yıkılır veya yıkılmaz bilinmez ancak öyle bir karar çıkacaktır. Ben zamanında Fakıbaba ve Güvenç döneminde de belediyeye vermiş olduğumuz dilekçede onları uyarmıştım. Daha önce burada bir plan değişikliği yapılmış ve iptal edilmiş. Bunun ihalesine gitmeyin dedim. Buraya müteahhit bir kamyon kum dökerse bu bir kamyon kumun parasını belediyeden alacak. Belediyenin her kuruşu bizim paramızdır. Buraya masraf etmeyin. Maalesef bizleri dinlemediler. Bugün böyle bir karar çıktı. Ben AVM’de dükkan tutacak olanlara sesleniyorum. Orada dükkan tutmayın! Orası yıkılacak. Bugün yıkılır veya bir yıl sonra yıkılır. Eğer Türkiye’de hukuk varsa ki var daha önce de çıkmıştır. Danıştay da gerekeni yapmıştır. Burası yıkılacak ve Şanlıurfalılara inşallah kalacaktır.”


‘YALNIZ BAŞIMA MÜCADELE EDİYORUM’

Verdiği mücadelenin Urfalılara bir yeşil alan bırakmak olduğunu vurgulayan Cafer, “Ben 2013 yılından bu yana bunla uğraşıyorum. Zaman zaman bazı arkadaşlar şov yapmak için orada toplandılar. En son 2015 yılında Celalettin Güvenç kazandığında tek başıma mücadele ediyorum. Bazı gazeteci kardeşlerim korkmayan haberler yaptılar. Bazı hukukçu kardeşlerim bana yardımcı oluyorlar. Yalnız başıma kaldım. Yalnız başıma mücadele ediyorum. İnşallah Şanlıurfalılara, torunlarımıza, çocuklarımıza orada bir yeşil alan bırakacağız.” şeklinde konuştu.

11 Nisan Meydan Projesi’nde imzası bulunanlara tek tek dava açacağını ifade eden Mehmet Cafer, “Dava açıldıktan sonra plan iptali yapıldıktan sonra o gün belediyede bu karara imza atan Celalettin Güvenç, Seyfettin Gencer, Yahya Ürün ve Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin hepsine belediyenin zararını tanzim etmeleri için onların her birisine tek tek dava açacağım.” dedi.