2 Bin metrekara kurtarıldı

11 Nisan Meydanı’nda hakkından fazlasını işgal eden firmaya yönelik yazlıp-çizilenler ve gösterilen tepkiler sonuç verdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyeleri Novada Park’ın 8 bin metrekarelik deposunda 2 bin metrekare fazla yer tespit etti. Emsal dışı bu alan ruhsat birimine gitmeden iptal edildi

24 / 02 / 2017 12:32

(Hüseyin ÖZKAN/ÖZEL HABER-İPEKYOL)

Şanlıurfa’nın son günlerde en çok konuşulan konuların başında hiç şüphesiz ki, Turkmall firmasının inşa ettiği Novada Park geliyor. 11 Nisan Meydan Projesi olarak sunulan ve büyük bir bölümü ticari alan sonucu betonlaştırılan alanla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Toplam 35 bin metrekare alanın 18 bin metrekaresi betonlaşırken buna karşı sık sık eleştiri haberleri yayınlanmaya başladı. Novada Park’ın ticari alanı 16 bin metrekareden 18 bin metrekareye çıkarken vatandaşlar ilgili firmanın bu alan artışı karşısında yetkilileri sessiz kalmakla suçlamıştı. Söz konusu caminin de vitrin olarak sunulduğu projede cami yapılması bir tarafa ilgili firma hemen yanı başında geçen yolun bir kısmını da kendi kullanım alanına katmıştı. Alanı betonlaştırdığı ve trafiği tıkayacağı eleştirilerinin odağındaki Novada Park’a ilk kez ‘dur’ diyen çıktı. İlgili firmaya yaptırım uygulamamakla eleştirilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Novada Park’ın depo olarak projede gösterdiği ancak daha sonra buranın yaklaşık 2 bin metrekarelik alanını ticari alanına kattığını tespit etti ve ruhsat biriminde buranın iptalini gerçekleştirdi.

2 BİN METREKARELİK ALANA ‘DUR’ DENİLDİ

Novada Park’ın revizyon oylaması meclis oylamasına sunulduktan sonra meclis komisyonu bir takım incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler ve ölçümlerden sonra göze çarpan fazlalıklar meclis üyeleri tarafından iptal edildi. Daha sonra plan notlarına uygun bir şekilde yapılmış olan revizyon projesinin onayı yapıldı. Yapılan ölçümler ve incelemeler doğrultusunda herhangi bir sıkıntının olmadığı anlaşılırken, tüm parçaların yerine oturması ile birlikte meclisin almış olduğu karar ile alınan plan notları onaylandı. Daha öncesinde bir hayli fazlalığın olduğu bu alanın meclis üyeleri tarafından kapatılması istendi. Meclis üyelerinin talepleri doğrultusunda meydanda oluşan fazlalıklar ortadan kaldırıldı ve bu alanın tekrar depo olarak kalması kararlaştırıldı. Ortak depo emsal dışı olduğu halde bir şekilde yapılan bu işgalin, ticari alan olarak kullanılmaması gerektiğine dair karar çıktı. Depo alanı 7-8 bin civarında bir alanı kapsamakta olan yerleşkede 7-8 binlik alandan 2 bin kadarı ticari alan olarak kullanılıyordu. Kullanılan bu ticari alan meclisin kararıyla encümenler tarafından iptal edilerek alanın eski haline gelmesi sağlandı. Normal şartlarda ruhsat biriminin yapması gereken bir durumun ruhsat birimlerine ulaştırmadan encümenler tarafından iptali gerçekleştirildi.

YOLUN DARALTILMASI GÜNDEME GELMEDİ

Gerek kentin göbeğinde olması gerekse de yeşil alana olan ihtiyaçtan dolayı birçok STK bu konuda görüş ortaya koyarken, vatandaşlar da başta sosyal medya ortamı olmak üzere birçok ortamda proje hakkında beklentisini açıklamıştı. Her ne kadar projede yeşil alanın yanında AVM, otel ve kapalı otopark da olacağı açığa çıksa da, kentte tek görüş hemen hemen tamamının yeşil alan olması yönündeydi. Bu tepkiler nedeniyle otel ve AVM projeden çıkarılıp yerine “cami” ve biraz da “işyeri” eklendi. Yaklaşık 38 metre genişliğinde olması planlanan yol yine 24 metre olarak kaldı. Bunun yanı sıra firma da bildiğini okudu ve AVM alanını genişletti. Üstelik Bahçelievler otopark yükünü hafifleteceği yönünde vaatlerin verildiği kapalı otopark AVM’ye dahi yetmeyecek şekilde küçültülüp 195 araçlık hale getirildi. Yolun yarısı da AVM’ye gittiğinden geriye 3 şerit kaldı. Tüm bu olan biten ve büyükşehir meclisinin aldığı kararın çiğnenmesi karşısında, belediye yetkilileri firmaya yönelik herhangi bir yaptırım uygulamayıp bu duruma göz yumuyordu.

PEKİ HALKA NE SÖZ VERİLMİŞTİ?

Başta Bakan Faruk Çelik, meydana ilk kazma vurulurken “halk ne isterse o olacak” diyerek yeşil alanın daha fazla olacağı yönünde açıklama yapmıştı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç de henüz adayken tamamının yeşil alan olacağı yönünde söz vermişti. Projenin startını vermek amacıyla 2012 yılının Kasım ayında ilk kazma vurulurken konuşan Bakan Çelik, “Efendim burası nasıl olacak, ne şekil olacak deniliyor. Şanlıurfalılar ne istiyorsa o şekilde olacak. En güzel şekilde buranın Şanlıurfalıların emrinde olması, çarpık kentleşme görüntüsünden uzak, Şanlıurfa’ya yakışmayan bir görüntü ortadan kalkacak. Yeşil alanın bol olduğu, belki de cıvıl, cıvıl insanların, ailelerin oturduğu, suyla, tabiatın buluştuğu son derece nadide bir cazibe merkezi haline gelmiş bir merkez olacak.” şeklinde konuşmuştu.