AFAD kamplarda duruma el koydu!

AFAD, kaymakamlıkların inisiyatifinde olan ve gittikçe şikayetlerin arttığı çadır kentlerde bundan böyle müdürleri kendisi belirleyecek.

23 / 07 / 2017 12:51

Mustafa ARISÜT-Hüseyin ÖZKAN/ÖZEL HABER - İPEKYOL

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Suriyeli sığınmacıların kaldıkları çadır kentlere artık kurum tarafından müdürlerin atanmasına karar verdi. Kaymakamlıkların inisiyatifinde olan çadır kentlerdeki müdürlerin belirmesindeki yeni süreçte AFAD’ın uzun süredir yaptığı çalışmanın bir sonucu olduğu belirtiliyor. Kurulduğu günden bu yana Suriyeli mültecilere hizmet veren çadır kentlerde son zamanlarda şikayetler artmaya başlamıştı. Kışın soğuk yazın ise sıcaklık şikayetin başında yer alırken, marketlerde satılan ürünlerin pahalı olması, sosyal aktivitelerin az olup adeta birer açık cezaevine dönüşmesi, bazı fuhuş ve cinsel istismar olaylarının yaşanması, çadırların mevsim şartlarına uygun olmaması ve bir çadırda birden fazla ailenin yaşamak zorunda kalması, sağlık hizmetlerinde aksamaların yaşanması gelen diğer şikayetler.


RAPORDAN ÇIKAN İLK KARAR: MÜDÜRLER

Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu ve özellikle Suriye sınırında bulunan illerde yoğunlaşan çadır kentlerle ilgili AFAD uzmanları bir süredir rapor hazırlamak amacıyla çalışma yapıyor. Suriyeli mültecilerle görüşen uzmanlar, raporlarını tamamladı. Bazı tedbirlerin alınması gerektiğini içeren raporların ilk meyvesi bundan böyle müdürlerin AFAD Genel Merkezi’nden atanması kararı oldu.


ÜLKELERİNDEN UMUTLARI KALMADI

Suriye’deki savaş 7’nci yılını geride bıraktı. Geçici bir süreliğine ülkeye giriş yapan Suriyeliler artık geriye dönmek için umudunu kaybetti. Ülkelerinde ölen insan sayısı 500 bini aştı. 6.1 milyon insan yerinden oldu. 1 milyon insan kuşatma ve savaş bölgelerinde yaşamak zorunda kalırken, 4.8 milyon Suriyeli ise başka ülkelere sığındı. Bunlardan yaklaşık 3 milyonu şuan Türkiye’de yaşıyor.  Kamplarda yaşayan Suriyeli sayısının 270 bin olduğu resmi kayıtlarda geçiyor. Yarısına yakını da Şanlıurfa’nın ilçeleri Akçakale, Ceylanpınar, Viranşehir, Birecik ve Harran’daki çadır kentlerde yaşıyor.