Ani döviz yükselişi fiyatlara yansıyor


27 / 01 / 2017 11:03

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

ÇİRİŞ: BATIDAKİ KADAR YANSIMADI

Oto galericiler sitesinde işletme sahibi olan Vasfi Çiriş, krizin kendilerini fazla etkilemediğini, ekonomik krizin tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da etkili olduğunu ancak batıdaki büyük şehirlere nazaran daha az etkilendiğini ifade etti.Çiriş, “Ülkemiz şu anda bir ekonomik kriz içerisinde biz de bundan nasibimizi almış durumdayız. Bölge olarak tarıma dayalı bir yaşam biçimimiz olduğundan dolayı Şanlıurfa olarak krizden çok da etkilenmediğimizi söyleyebilirim. Yani batıdaki büyük şehirde yaşanan kriz ile Şanlıurfa’da olan kriz arasında büyük bir fark var tabi. Çünkü batıda yaşayan insanlar biraz daha duyarlı davranıyor. Daha çok dövize, altına endeksli yaşadıkları için batıdaki büyük şehirlerde yaşayan insanlar ekonomik krizden daha çok zarar görüyor. Ama bizim bölgemizde yaşayan insanlarımız çiftçilikle uğraştığı için devletin kendilerine vermiş olduğu destekten mütevellit kriz tabi etkiliyor ancak bu gibi krizlerin bizim açımızdan zamanla aşılabilir durumlar olduğunu söyleyebilirim“ dedi.

İKİNCİ EL OTOMOBİLDE GARANTİ

Sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araçların satışında da garanti verilecek olmasını da değerlendiren Çiriş, bu uygulamanın otomotiv ticaretini olumlu yönde etkileyeceğini ve uygulamanın bir an önce başlatılması gerektiğini ifade etti. Çiriş, “Böyle bir söylenti var etrafta doğrudur ama şimdilik tam olarak duruma vakıf değiliz. Ama bildiğim kadarıyla ikinci el otomotivlere garanti verilecek. Bence bu durum gerçekleşirse daha iyi olur. Çünkü Türkiye’nin her tarafında önüne gelen oto galeri açıyor. Yani günümüzde market sahibi de, kafaterya işleten de, memur da hobi olarak bu işi yapabiliyor. Hobi olarak yaptığından dolayı gerçek anlamda oto alım-satım işi yapan insanlar çok aşırı bir şekilde etkileniyor. İnsanlar internet aracılığıyla, sosyal medya aracılığıyla araçlarını satabiliyor. Yanlış, yalan bilgilerle arabalarını satmaya çalışıyorlar. Bunlar da tüketici açısından çok kötü bir durum. Ama belirli bir ticarethaneden belli bir yetkiliden aracı aldığın zaman ileriki zamanlarda araçlarında bir problem de olsa karşısında bir muhatap bulabiliyor. Bizim yöre olarak da her ne kadar garanti vermesek de araçlarımıza ticaretlerin duygusal bir şekilde yapıldığını göz önüne aldığımızda sattığımız araçlarda noter satışını da yapsak, işimiz de bitse, paramızı da tahsil etsek, 3-5 ay içerisinde aracında bir problem olduğunda bize geldiği zaman elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu iş yasallaşırsa herkes otomotiv ticaretini yapamazsa, gerçek anlamda vergi levhası olan, ticarethanesi olan bir insan bu işlerin üzerinde çalışırsa galericiler için büyük bir avantaj olacağını düşünüyorum. Şahsen firma olarak zaten sattığımız arabalarda ekspertiz garantisi beyan ediyoruz. Bu uygulamanın da yapılmasından yanayım. Bir an önce inşallah uygulamaya konulur” dedi.

AVCI: DOLARIN YÜKSELMESİYLE CİDDİ SIKINTI YAŞIYORUZ

Oto galerici Fevzi Avcı ise, “Ekonomik kriz ilk başta zaten otomotiv sektörünü etkiliyor. Dolardaki ani bir hareketlilik direk otomotiv alım satımında ciddi farklara neden olabiliyor. Ve bu sıkıntıyı biz otomotiv ticareti yapan kişiler olarak yaşıyoruz zaten. 2 aydır doların yükselmesiyle araç satışında ciddi anlamda sıkıntı yaşadığımızı söyleyebilirim” diye konuştu. İkinci el araçlardaki garanti konusunda tam olarak bilgi sahibi olmadıklarını dile getiren Avcı, “İkinci el araçlara garanti verilmesi konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Nasıl bir yol izlenir, ne yapılır ileriki zamanlarda göreceğiz. Ancak ikinci el araçlarda garanti verilmesi zor olacağını düşünüyorum. İkinci ele verilecek garantinin hangi şartlar altında olacağı konusunda fikrimiz olmadığından dolayı net bir şey söylemek mümkün değil. Belirli bir kural çerçevesi içerisinde düzenleme yapılabilirse olmaması için bir neden yok. Her otomotiv ticareti yapan kişi kendi başına bir garanti veremez” diye konuştu.