"Bölgede oyun kurucu istenmiyor"

Divan başkanı Keşküş, Milli Görüş davasının hala dimdik ayakta olduğunu söyledi. Saadet Partisi Karaköprü İlçe Başkanlığı için aday olan Fadıl Yağlıtaş, davanın bir neferi olarak sadece elleri ve kollarını değil bedenlerini de bu işe koyduklarını ifade etti.

16 / 01 / 2017 11:41

YANMAZ: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR

Daha sonra kürsüye çıkan, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve eski Şanlıurfa milletvekili Mustafa Niyazi Yanmaz, Saadet Partisi’nin bir siyasi görüşten çok bir dava olduğunu vurguladı. Hiç kimseye veya kuruma husumet veya kin beslemediklerini belirterek sözlerine başlayan Yanmaz, ancak içinde yaşadıkları zaman diliminde ve bulundukları coğrafyada bir takım zulümlerin kol gezdiğini, bunlar için itirazları olduğunu ve söyleyecek sözlerinin olduğunu kaydetti. Yanmaz, “Bir insan ilkeli olursa, ideal sahibi olursa, fazilet ve erdem üzerinde mücadele verirse yaşadığı zamanda hep meşakkatlerle, çilelerle, üzüntülerle, kederlerle iç içeliği kabul etmesi lazım. Eğer bir kimsenin omurgası olmazsa, eyyamcı olursa, oportünist olursa ilkesi olmazsa, o her devrin adamı olur” şeklinde konuştu.


‘DAVAMIZ HAKLA BATIL DAVASIDIR’

Milli Görüş davasında çeşitli görevlerde yer aldığını ve aynı çizgide olduklarını vurgulayan Yanmaz, zamanla insanlar arasında görüş farklılıklarının olabileceğini dile getirdi. Yanmaz, “İnsanların zaafları olabilir. İnsanların makam, mevki, zenginlik gibi şeyler gerçekten dünyevileşme adına çok cazip şeyler. Herkesin kuvvetliden yana olduğu, çoğunluk hak sebebi sayıldığı, kuvvetin hak sayıldığı bir dönemde bizim burada olmamızın sebebi nedir? Bizim davamız hakla batılın davasıdır” dedi.


‘ÇIKIŞ NOKTASI YANLIŞ’

AK Parti kadrolarının Saadet Partisi’nden ayrılma sürecini de anlatan Yanmaz, “Orada biz ‘Kökümüzden olan, ruh dünyamızdan hareketle hak mücadelemizi verelim, iyilikle güzellikle insanlara anlatalım, hep birlikte coğrafyamız huzura ersin’ dedik. Ama bazı kimseler dediler ki, ‘Bu böyle olmuyor. Bizim egemen güçlerle, medyayla, dış güçlerle sermayeyle içi içe olmazsak bizi iktidar yapmazlar. 28 Şubat’ta olduğu gibi dayak yerip yerimize otururuz. Biz bu güçlerle işbirliği yapacağız ve ülkede güzel şeyler yapacağız.’ Bu takiye yapmak gibi bir şey. Bu bir zihniyet ayrılığı bunda bir duygusallık falan yok. Siz çıkış noktasında bir sapma yaşarsanız, yerden bir füze göndermek istiyorsunuz, sıfır sıfır birlik bir sapma yaşarsanız, füzeniz Mars yerine Jüpiter’e gider. Bu bağlamdan yola çıkıldı. Ancak bu çıkış noktası yanlış” diye kaydetti.


DIŞ POLİTİKAYI ELEŞTİRDİ

Türkiye’nin dış politikasını eleştiren Yanmaz, “Avrupa Birliğinin güzel yanları varsa almalıyız. Bizim kendi inançlarımız da varsa biz onu hayata geçirmeliyiz. Ama siz 15-16 yıllık süre içerisinde Avrupa Birliğine gireceğim deyip kendi değerlerinizi ayak altı eder, mesela zinayı suç olmaktan çıkarırsanız, hep soluğu Avrupa Birliği ülkelerinde alırsanız, Oval Ofise giderseniz, İsrail’e giderseniz, orada meşruiyet sağlamaya çalışırsanız onun sonunda işte bugünkü tabloda gelinen nokta hüsran. Bunun duygusallıkla, hissiyatla hiç alakası yok” diye konuştu.


‘SONUÇ HÜSRAN’

Hiç kimsenin bugünkü iktidarın süresi kadar Türkiye’de iktidar olamadığını belirten Yanmaz, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı sizde, HSYK sizde, belediye başkanları sizde, milletvekilleri sizde, meclisin çoğunluğu sizde, valiler sizde, milli eğitim sizde, aklınıza gelecek her şey sizde. Fakat bunun sonunda çıkan tablo hüsran olursa sorumluluk yok. Dış güçler diyeceksiniz. Doları dış güçler yükseltiyor. Türkiye’deki terörü dış güçler tetikledi. Şeytan var, hakla batıl mücadelesi dünya kurulduğundan beri var. Ama siz onlarla birlikte yürürseniz, kimi gücü isterse ona istediğini emreder. Çıkış noktasında sapma olursa netice buraya varır.”


BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ

Türkiye’nin Büyük Ortadoğu Projesinde (BOP) eşbaşkanı olarak kendisini lanse ettiğini kaydeden Yanmaz, insanların Arap Baharıyla kandırıldığını ifade etti. Ortadoğu’daki birçok ülkenin kan ve gözyaşı içinde olduğunu vurgulayan Yanmaz, “Bir insan bu zalimlerle nasıl dost olabilir, nasıl müttefik olabilir?” diye sordu.  Bu coğrafyada zalimi tanımak gerektiğinin altını çizen Yanmaz, “İşte Milli Görüş zalimin karşısında duran güçtür. Emperyalizmin karşısında duran güç. Emperyalizm, Siyonizm, bu bölgede oyun kurucu devlet başkanı istemiyor. Figüran kukla devlet başkanı istiyor. Hüsnü Mübarek, Saddam, Sisi… Ama Mursi’yi istemiyor. Erbakan’ı istemiyor. Niye? Çünkü bunlar oyun kurucu” şeklinde konuştu.

Siyasi konuşmaların ardından faaliyet raporları ve hesap raporları okundu. Yönetim kurulunun ibrazı yapıldı ve ilçe yönetiminin seçimi yapıldı. Tek listeyle kongreye giren Fadıl Yağlıtaş, Saadet Partisi Karaköprü İlçe Başkanı olarak seçildi.