BURASI TURKISH KOBANİ!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Kale Eteği Projesi kapsamında başladığı evleri Kalkınma Bakanlığı’ndan ödenek gelmediği gerekçesiyle yarım bıraktı. Evler harabe ve bu yüzden akrep, yılan ve fareler evlerde adeta cirit atıyor. Parmağını fare kemirdiği için ölen bebek var. Mahallenin, sakinleri arasındaki ismi ise TurkishKobani…

13 / 11 / 2017 12:42

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

Şanlıurfa İl Özel İdaresi tarafından Yakubiye Mahallesi’nde 2013 yılında başlanan Kale Eteği Projesi bir türlü tamamlanamadı. İl Özel İdaresi’nin kapanmasının ardından 2014 yılından itibaren projeyi yürüten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi,istimlak kararlı bulunan 353 evden sadece 63’ünün işlemlerini tamamlayıp parasını ödeyebildi. Projenin güney kısmında 290 ev sahibi istimlak işlemleri para olmadığı gerekçesiyle bekletiliyor. Kalkınma Bakanlığı’nın, dönemin bakanı Cevdet Yılmaz’ın Şanlıurfa’da söz verdiği 18 milyon liradan tek kuruş yollamadığı öne sürüldü.

AYAKLARINI FARENİN KEMİRDİĞİ BEBEK ÖLDÜ

Genişletilen yol kenarındaki evlerin ön cepheleri savaşı andıran görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Her an duvarlardan düşen beton parçalarının yanı sıra evlerde dolaşan akrep, fare ve yılan gibi zararlı hayvanlar insanların can güvenliğini tehdit ediyor. Bir yakını, ayakları felç olan 6 aylık bir bebeklerinin ayak parmaklarını fare kemirdiği için öldüğünü belirtti. Ölüm raporunda da mevcut olduğu aktarıldı. Mahalleli belediyeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etti. Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da konudan haberdar olduğunu kaydeden mahalle sakinleri, ancak onun da projenin tamamlanmasında bir katkısının olmadığı söyledi. Mahalledeki çocuklar ise, harabelerde dolaşmayı; fare, akrep ve yılan yakalayıp öldürmeyi ve yakmayı oyun haline getirmiş. 

‘ÇOCUKLARIN BAŞINA BİR İŞ GELİRSE KİM HESAP VERECEK?’

Yakubiye Mahalle Muhtarı Yakup Akbaş, “Bizim mahallemiz Rakka, Kobani, Telabyad gibi savaş durumundadır. Burası 4 yıl önce Kale Eteği Projesi olarak kentsel dönüşüm uygulandı. Yaklaşık 40 ev yol üzerinde yıkıldı. Daha sonra bütçenin bittiği söylenerek proje durduruldu. Hangi yetkiliye gidersek gidelim bize bütçemiz yok diyerek bu projeyi geri çevirdiler. Burası inanç turizmi açısından Balıklıgöl ve Eyüp Peygamberi birbirine bağlayan yoldur. Buradan geçen vatandaş kendini Suriye'de sanıyor. Burada yaşayan insanların suçu nedir? Buradaki evlerde oluşan çatlaklar hayati tehlikeyi araz ediyor. Bu mahallede yaşayan vatandaşlar devletine milletine bağlı insanlardır. Ancak sanki suç işlemmişlercesine cezaya çarptırılmışlar. Bu proje yarım bırakılarak bu millette hakaret ediliyor. Bu molozların arasında oynayan bir çocuğumuz başına bir iş gelirse bunun hesabını kim verecek? Burada 40 ev yıkıldı 410 ev ise yıkılmayı bekliyor.”diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANI, BAŞKANI GÖRMÜYOR MU?’

Mahalle sakinlerinden Ebubekir Çiftçi,şunları kaydetti: “Burası 4 yıl önce kentin turistik bölgesi olarak kentsel dönüşüm projesi kapsamında kamulaştırmaya çıkarıldı. O dönem eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç milletvekili seçilmesinin ardından bu proje askıya alındı. Yerine gelen mevcut başkanla bu konuyu görüştüğümüzde bu projenin kendisine ait olmadığını bu yüzden ödenek olmadığını söyleyerek, bu sorunu çözemedik. Her ikisi de aynı partinin başkanı buradan yerli ve yabancı turistler geçtiği zaman burayı görünce Suriye'den bir bombamı düşmüş diye hayretle bakıyorlar. Burası Kobani değil, burası PKK ve DEAŞ'ın çatıştığı bir bölge değil, burası Şanlıurfa'nın merkezi Balıklıgöl’dür. Burası turistik bir bölge en fazla yabancıların geçtiği bir yoldur. Burası Şanlıurfa'ya yakışmıyor. 4 yıldır oldu buranın sorunu bir türlü hallolmadı. Burada evimize bir çivi dahi çakamıyoruz. Burada 450 ev istimlak edildi. 40 ev yıkıldı gerisi moloz ve harabeler içerisinde bırakıldı. Bu yıkılan evlerde haşere yılan, akrep çıkıyor. Uyuşturucu madde bağımlısının mekanı oldu. Hırsızlar burada cirit atıyor. Burada engelli bir çocuğun kulağını fare ısırdı. Biz burada çocuklarımızı fırına bakkala göndermekten korkuyoruz. Bu harabeler ve molozlar bizim çocuklarımız oyun alanı oldu. Cumhurbaşkanı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı’nı görmüyor mu?”

‘KENDİ ARAMIZDA TURKİSH KOBANİ DİYORUZ’

Mahalle sakinlerinden Çiğdem Bakırcı,ise “Bu molozlar çocuklarımızın park alanı oldu. Seçim zamanında bizler birinci sınıf vatandaş iken ondan sonra 3'üncü sınıf vatandaşlığa kadar düştük. Biz artık bu projenin bitmesini istiyoruz. Hep aldatmaca ve kandırmaca oldu. Yeter artık burasının tamamı istimlak edilsin. Burası Suriye Kobani görümünde hatta biz mahalle olarak kendi aramızda espri yaparak TurkishKobani diye mahalleye tarif ediyoruz.  Burası turistik açıdan önemli bir merkezdir. 21'inci yüzyılda bu mahallede fareler çocuklarını kemiriyor. Yılanlar evlerden çıkıyor. Devlet bu geriye kalan evleri istimlak edecek gücü yoksa söyleyecek lafımız yoktur.” şeklinde konuştu.

Başka bir mahalleli de, ayakları felç olan 6 aylık bebeklerinin ayağını fare kemirdiği için 3 parmağının koptuğunu ve bu yüzden öldüğünü öne sürdü.