Demirkol: "Bu bir hak gaspıdır"

Birecik Barajı adının değiştirilmesine tepki gösteren Başkan Demirkol:

10 / 01 / 2017 12:59

DEMİRKOL: KARKAMIŞ BARAJINI DEĞİŞTİRSİNLER

Birecik Barajı isminin değiştirilmesi konusunda söz hakkı isteyen Demirkol, “Bu bir hak gaspıdır. Birecik Barajı, yapılış tarihinden bu yana aynı isimle bu şekilde müsemma edilmiştir. Eğer Nizip ilçemiz, isminin bir barajda anılmasını istiyorsa bu bölgede yapılan Karkamış Barajını ‘Nizip Barajı’ olarak değiştirebilirler. Ancak bunun altını çizerek söylemek istiyorum bu bir hak gaspıdır. Birecik Barajı’nın isminin değiştirilmesi ile ilgili konu hakkında Şanlıurfa’mızın ve Şanlıurfa Büyükşehir Meclisimizin kayıtsız kalması düşünülemez.” dedi.

‘BAŞKANLARLA BİR DEKLARASYON İMZALAYALIM’

Konunun komisyona havale edilmesiyle yetinilmemesi gerektiğini belirten Demirkol, şunları kaydetti: “Biz bu hususu komisyona havale etmek yerine komisyonumuzun teşebbüste bulunması şeklinde karar alalım. Gerekirse tüm belediye başkanlarımız ile birlikte bir deklarasyon imzalayalım ve bu deklarasyonumuzu da yetkililere iletelim. Tabi bunun sadece Birecik Barajı ile sınırlı kalmaması gerekir. Bizim sahip olduğumuz tarihi değerlerimizi, kültürel değerlerimizi hep birlikte bir tanıtım gayreti içerisinde olunması gerekir. Bunların içerisinde Halfeti’nin ‘Saklı Cennet’ olarak tanıtılması gerekir. Aynı şekilde diğer ilçelerimizde olan kültürel değerlerimizin tanıtımı için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerek. Haliliye’de Göbeklitepe’yi, Viranşehir’de Eyyüp Nebi’yi, Harran’da dünyanın ilk üniversitesini ve aynı şekilde Eyyübiye’de Hz. Eyyüp (a.s) ve Hz. İbrahim’in (a.s) burada yaşadığını anlatmamız gerek. Ayrıca Bunları anlatırken de bunların UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alması için de girişimlerin yapılması özellikle önem arz etmekte.

‘ÜRÜNLERİMİZİN TESCİL VE PATENT ÇALIŞMALARINI BAŞLATALIM’

Bizim yiyeceklerimizin patentini almamız lazım. Bunların içerisinde çiğ köfte, kadayıf, tere yağı gibi ürünlerimizin de tescil ve patent çalışmalarını büyükşehir belediyesi olarak başlatmamız gerek.  Bu ürünlerimizin tescil ve patentini almazsak sadece burada yaptığımız konuşma bir hezeyanla son bulacak. Onun için tescil ve paten çalışmalarımızın takibinde durmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu gibi çalışmalarımız Şanlıurfa’mızda gerekli istihdamı sağlayacaktır. Ve ülkenin turizmine çağ atlatacaktır.”

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Birecik Barajı ile ilgili önergenin tartışılmasından sonra Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylamada 43 kişi oy kullandı 38 geçerli, 5 boş oy çıktı. Hadi Diken 38, Ali Samar 36, Cumali Karavar 36, Aydın Yener 36, Esra Güler Aslan 35 oy alarak Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonuna seçildi.

Seçim sonrası meclis başkanı Sait Kaya birleşimi bugün tekrar saat 14.00’te toplanmak üzere sona erdiğini duyurdu. 

Adil HİLAL/İPEKYOL