Dershaneler Paralel Yapıya Emanet!


16 / 07 / 2017 13:16

17 Aralık operasyonu sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özellikle “inlerine girip onlardan hesap soracağız” dediği Fethullah Gülen ve hareketine yönelik söylemlerini giderek sertleştiriyor. Ancak Şanlıurfa’da ise Gülen Hareketinin önde gelenlerine yönelik ayrıcalık, eskiden olduğu gibi hala mevzuat ve etik kurallar hiçe sayılarak devam ediyor. Gülen Hareketine bağlı Şanlıurfa’daki Gap Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin başkanlığını yapan Murat Süngü, iddiaya göre Suruç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenken, 2011 yılının haziran ayında Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne görevlendirme usulüyle atandı. Daha sonra hem ilçeden geldiği hem de müdür dahi olmadığının açığa çıkması üzerine alelacele geldiği okulun müdür yardımcısı yapıldı. Yaklaşık 2,5 yıl şube müdürlüğünde kalan Süngü, daha sonra özel öğretim kurumları hizmetlerinden sorumlu şube müdürlüğüne atandı.

KAVGANIN ORTASINDA GÖREV SÜRESİ UZATILDI

Hükümetin Paralel Yapı ile başlattığı mücadelede en kritik durum dershaneler konusuyken, Gülen Hareketine bağlı Murat Süngü de hala dershanelerin de bağlı olduğu özel öğretim kurumları hizmetleri şube müdürlüğünü sürdürüyor. Üstelik yıllardır uzatmalarla görevlendirilen Süngü’nün en son görev süresi yaklaşık dört ay önce dolmasına rağmen tam da Hükümet-Gülen kavgasının en hararetli dönemi olan 15 gün önce tekrar sessiz sedasız Vali Vekili Ramazan Seçilmiş tarafından onaylanarak görev süresi uzatıldı. Süngü’nün ehliyet ve liyakat açısından sıkıntılı durumunun yanı sıra ilçeden görevlendirildiği için tekrar eski görevine döneceği zaman dava açıp yüklü miktarda tazminat kazanma hakkı da doğuyor. Bu da devletin yaklaşık olarak 40 bin TL zarar etmesi anlamına geliyor. Ayrıca mevzuatta atamalarda boş bulunan makamlara en yakın makamdaki kişinin atanması kriteri bulunurken, Suruç’ta öğretmenlik yapan Süngü’de bu durum göz ardı edilerek, ilde görev yapan tüm müdürler görmezden gelindi. 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜLÜĞÜ’NDE NELER OLUYOR!

İddiaya göre, yeni kurulan merkez ilçelere İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Mehmet Sarmış,  Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne; Bekir Ayhan, Karaköprü İlçe Müdürlüğü’ne; Halil Ömer Coşkun, Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanmak istendi. İlçe Müdür Yardımcılıklarına ise, Karaköprü’de Fevzi Çelik, Eyyübiye’de Hadi Bedir, Haliliye’de ise Mehmet Ural görevlendirilmek istendi. Ancak Paralel Yapı’nın da etkisiyle bu atamalara engel olundu. Gerekçe olarak da siyasilerin karşı çıktığı belirtildi. Bu atamaların yerine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Mehmet Sarmış Karaköprü, Bekir Özel ise Eyyübiye İlçe Müdürlüklerine atandı. Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilçe müdür yardımcılıkları boşta kaldı. Siyasiler arasında uzlaşma sağlanamadığından bu koltuklara ne zaman atama yapılacağı bilinmiyor.