Eğitim çıtamız ne yönde olacak?


30 / 01 / 2017 11:28

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Görev yaptığı son 5 yılda kurduğu ekibiyle sorunu görüp çözüm üreten, EBAP projesiyle eğitimde başarıyı arttırma gayretinde olan tam da ‘eğitimde işler düzene girdi’ dediğimiz bir zamanda Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İlci’nin başka bir ile atanması Şanlıurfa’nın eğitimine nasıl bir katkı sağlayacağı merak konusu oldu. Eğitim camiası atanmayı zamansız bulurken, Metin İlci’nin Muş gibi bir yere atanmasını ise ceza olarak nitelendiriyor.

PEKİ İLCİ’NİN ATANMASINA NE GEREKÇE GÖSTERİLİYOR?

Kamuoyu bütün Milli Eğitim Bakanlarını tebrik ettiği, hakkında tek şikayetin gitmediği, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da düzenlenen İl Milli Eğitim Müdürleri Toplantısında başarısının övüldüğü Metin İlci neden Urfa’dan alınıp Muş’a verildi sorusunu soruyor. Başarılı müdürlerin atanmak istemediği, kadrosunun verilmediği ama görevlendirmeyle kadroluymuş gibi yaklaşık 5 yıl Urfa’da çalışan İlci’nin Halk Eğitim Müdürlüğünün Haliliye Belediyesine verilmesine, Doğa Kolejiyle ilgili yaşanan arsa sorununa ve bazı rant çevrelerine direndiği için görev yerinin değiştirildiği iddia ediliyor.

İLCİ’NİN YERİNE TURAN GELİYOR

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev değişikliğine gidildi ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Muş'a, Yalova Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ise Şanlıurfa'ya atandı. Şanlıurfa'ya atanan Turan'ın, İstanbul'da tarihi okullarla ilgili iki ciltlik kitabı bulunuyor. Şanlıurfa kamuoyu tarihi kent Şanlıurfa yeni müdürün ne gibi çalışmalar yapacağını merak ediyor. Metin İlci ile son zamanlarda eğitim sıralamasında geri planda kalan Şanlıurfa'nın başarı çıtası yükselmeye, Şanlıurfa eğitimdeki başarılarıyla adından söz ettirmeye başlamıştı. Turan'ın da başarı seviyesini yükseltip yükseltmeyeceği şimdiden sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

ŞERAFETTİN TURAN KİMDİR?

Şerafettin Turan Erzurum'da dünyaya geldi. Öğretmenlik hayatına 1990 yılında Batman'ın Sason ilçesinde başlayan Turan, burada 4 yıl boyunca sınıf öğretmenliği görevinde bulundu. Ardından memleketi Erzurum'a tayin edildi. İstanbul'da öğretmenlik, Tarihi Eserler Koordinatörlüğü ve İstanbul İl Özel İdaresi Eğitim Kültür Müdürlüğünde bulunan Turan, tarihi eserlerle ilgili birçok projede görev aldı.  2009 Eylül ayında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Koordinatör Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Turan, daha sonra Konya Milli Eğitim Müdürü olarak atandı. Konya Milli Eğitim Müdürü iken 7 ay sonra hastalığını mazeret göstererek görevinden istifa etti. Turan daha sonra İstanbul il Milli Eğitim yardımcılığı görevine atandı. Tarihi eserlere verdiği önem doğrultusunda örnek bir çalışmaya imza atan Turan'ın hazırlamış olduğu ''Tarihe Tanıklık Eden Okullar'' adlı iki ciltlik kitap Bakanlık tarafından yayımlandı. Yalova Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete'nin Gaziantep'e atanmasının ardından Mart 2016'dan bu yana Yalova'da görev yapıyordu.

Son olarak Şanlıurfa'ya atanan Turan'ın yakın zamanda kente gelerek göreve başlaması bekleniyor.